Budowa instalacji fotowoltaicznej

21/06/2018

Autor: Mateusz Konkiel

4 minuty czytania

budowa instalacji fotowoltaicznej

Zastanawiasz się nad panelami fotowoltaicznymi, które wyprodukują prąd dla Twojego domu? To świetnie! Ale przed zakupem dobrze byłoby wiedzieć jak wygląda budowa instalacji fotowoltaicznej i z jakich elementów składa się cały system.

Elementy budowy instalacji fotowoltaicznej

Ogniwa fotowoltaiczne

Ogniwa paneli słonecznych to podstawa budowy instalacji fotowoltaicznej. Dzięki nim wyłapujesz promienie słoneczne i zyskujesz prąd. I to one będą najbardziej widoczne na Twoim dachu lub w Twoim ogrodzie.

Panele fotowoltaiczne zbudowane są z połączonych ze sobą ogniw fotowoltaicznych – półprzewodnikowych płytek. Wykorzystują  efekt fotoelektryczny i wytwarzają energię elektryczną z promieniowania słonecznego. A to oznacza, że za darmo masz energię ze słońca! Obecnie ogniwa najczęściej wytwarza się z krzemu. W Polsce na dachach widać już panele niebieskie – polikrystaliczne i czarne – monokrystaliczne. Głównym parametrem paneli jest moc szczytowa, która wyrażana jest w Wp [ang. watt peak] czyli mocy możliwej do uzyskania w najlepszych warunkach nasłonecznienia

Panele polikrystaliczne
Panele polikrystaliczne to te niebieskie,zawierają ogniwa, które zbudowane są z wielu niejednorodnych kryształów krzemu, są tańsze w produkcji i o niższej sprawności (na poziomie 14-16%).
panele monokrystaliczne
Panele monokrystaliczneto te o jednolitym, czarnym kolorze, składają się z ogniw wyprodukowanych z jednego monokryształu krzemu, droższe w produkcji, ale o większej sprawności (15-19%) i żywotności.

Ogniwa umieszczone są w ramie i za pomocą połączeń prądowych podłączone do puszki połączeniowej. To ona pozwoli na przyłączenie kolejnych elementów instalacji. Całość chronią dwa typy folii oraz hartowana szyba. Twoja instalacja fotowoltaiczna będzie bardziej wytrzymała niż blachodachówka!

Falownik – najważniejsza część budowy instalacji fotowoltaicznej

Falownik zwany inwerterem to mózg instalacji fotowoltaicznej. Jego zadaniem jest przetwarzanie prądu stałego z paneli słonecznych na prąd przemienny dla wszystkich urządzeń w Twoim domu. Dba więc o to, aby dostarczyć energię o odpowiednich parametrach. 

Dzięki falownikowi wiesz:

 1. ile produkujesz,
 2. ile zyskujesz,
 3. ile oszczędzasz!

budowa instalacji fotowoltaicznej - inwerter

Rozdzielnica prądu stałego – Twoje bezpieczeństwo

Jedną z ważniejszych części elektrowni słonecznej są urządzenia zabezpieczające i kontrolujące. Rozdzielnica prądu stałego to gwarant bezpieczeństwa dla Twojej przyszłej instalacji. Jest ona bardzo ważną częścią budowy instalacji fotowoltaicznej, ponieważ zabezpiecza elementy, które mają styczność z napięciem stałym. Zapobiega lub rozładowuje nadmierne naprężenia prądu oraz niweluje zagrożenia przeciwprzepięciowe wywołane np. burzą. Zabezpieczenia po stronie AC/DC oraz wyłącznik główny instalacji pozwalają chronić instalację przed zmianami obciążenia, w razie zbyt dużego napięcia system automatycznie zostaje wyłączony.

Budowa instalacji fotowoltaicznej – system montażowy

W całej instalacji fotowoltaicznej niezbędne jest również odpowiednie okablowanie. Najczęściej wykorzystuje się przewody o przekroju poprzecznym 4mm2. Podpięte są one do paneli, falownika i rozdzielnicy za pomocą złącza MC4.

Pozostałe elementy montażowe dostosowane są do miejsca, w którym będzie znajdować się Twoja instalacja fotowoltaiczna. Do wyboru masz dach pochyły lub płaski oraz grunt.

 • Na dachu skośnym panele słoneczne montowane są na szynach aluminiowych. Przytwierdza się je za pomocą kotew do konstrukcji dachowej (więźby) lub poszycia dachowego.
 • Na dachu płaskim potrzebny jest odpowiedni kąt nachylenia paneli słonecznych. Zyskasz go dzięki konstrukcji podpór trójkątnych obciążonych lub odpowiednio przymocowanych.
 • Na gruncie panele słoneczne montuje się na profilach stalowych odpornych na warunki atmosferyczne i ustawiające ogniwa pod odpowiednim kątem.

Budowa mikroinstalacji fotowoltaicznej (do 50 kWp) trwa stosunkowo krótko, zazwyczaj doświadczonej ekipie wystarczy 1 dzień. Oczywiście czasem montaż może ulec wydłużeniu do 2-3 dni, zazwyczaj jest to wynikiem niekorzystnych warunków pogodowych, złymi warunkami technicznymi budynku lub skomplikowanej, nietypowej instalacji. Nie warto przyspieszać procesu, gdyż najważniejsze by instalacja była zamontowana w sposób prawidłowy i bezpieczny.

udostępnij artykuł dalej .

Poznaj szczegóły oferty:
fotowoltaika, pompy ciepła

zostaw kontakt do siebie


  czytaj więcej

  czytaj więcej

  czytaj więcej

  czytaj więcej
  !