
Ulga termomodernizacyjna a fotowoltaika – czym jest i kiedy można z niej skorzystać?
#pompy ciepła
szukaj frazy
Kategoria
17/06/2018
4 minuty czytania
Na rynku instalacji OZE dostępne są rozmaite technologie, od których właściwości zależy ich sprawność. Tak też jest w przypadku paneli fotowoltaicznych. Ogółem dzieli się je na ogniwa pierwszego oraz drugiego typu i wyróżnia się m.in.: panele monokrystaliczne, panele polikrystaliczne, z krzemu amorficznego, z ogniw CdTe i ogniw CIGS. Różnią się one właściwościami, wydajnością oraz ceną.
Panele fotowoltaiczne pierwszego typu charakteryzuje wysoka sprawność. Wśród nich wymienia się ogniwa polikrystaliczne, wykonane w starszej technologii i rozpoznawalne jako niebieskie, wydajniejsze ogniwa monokrystaliczne, rozpoznawalne jako całe czarne, oraz panele amorficzne.
Najlepszą sprawnością mogą pochwalić się ogniwa monokrystaliczne (czarne) – waha się ona w granicach 15 do ponad 20%, co przekłada się na dużą produkcję energii elektrycznej przy wykorzystaniu mniejszej powierzchni. Im większa moc paneli, tym mniej ich potrzeba, aby zasilić wszystkie sprzęty w Twoim domu. Ponadto tego rodzaju panele słoneczne charakteryzuje wysoka elegancja, szczególnie w wersji Full Black. Wiąże się ona z ciemną, jednolitą barwą kryształu krzemu oraz pozostałych elementów instalacji. Dzięki temu całość lepiej komponuje się z rozmaitymi pokryciami dachowymi. Ten rodzaj paneli fotowoltaicznych charakteryzuje także wysoka trwałość i odporność na warunki atmosferyczne, dzięki czemu efektywność produkcji jest wysoka nawet po 30 latach.
W ramach oferty Columbus przeznaczonej dla domów jednorodzinnych, Klienci mają do wyboru następujące technologię paneli monokrystalicznych – panele Sunport MWT Back-Contact Half Cut PERC 360 Wp Full Black (więcej o technologii Sunport).
Ogniwa polikrystaliczne cechuje niższa sprawność, która standardowo waha się w przedziale od 14-18%. Dotychczas były one najpopularniejsze na rynku i często mylone z kolektorami słonecznymi ze względu na niebieską, mieniącą się barwę. Ogniwa tego typu wytwarza się z wielu kryształów krzemu. Ich zaletą jest niższa cena.
Najniższą wydajnością spośród paneli słonecznych pierwszego typu charakteryzują się ogniwa amorficzne. Wytwarzane z krzemu amorficznego (niekrystalicznego) osiągają sprawność jedynie na poziomie 6-10% i również mają kolor niebieski. Są lekkie i elastyczne, a przy tym tanie, jednak ich żywotność wynosi jedynie ok. 10 lat.
Panele słoneczne drugiego typu nazywa są cienkowarstwowymi, ponieważ najczęściej wytwarzane są z jednego ogniwa, mają grubość kilku mikrometrów i można je montować na elewacjach. Wśród ich rodzajów wymienia się ogniwa CdTe oraz CIGS o sprawności na poziomie 10-14%. Czasem ze względu na niską wydajność klasyfikuje się do nich również te amorficzne.
W przypadku tego typu paneli słonecznych najczęściej sięga się po ogniwa CIGS. Ich nazwa pochodzi od pierwiastków, z których zostały zbudowane: miedzi, indu, galu i selenu. Dzięki takiemu składowi mogą absorbować więcej promieniowania słonecznego. Dlatego sprawdzają się na elewacjach budynków, do których słońce dociera bezpośrednio, odbite lub rozproszone.
Natomiast ogniwa CdTe wykonane są głównie z półprzewodnika – tellurku kadmu. Cały moduł fotowoltaiczny zazwyczaj zbudowany jest z jednego ogniwa i powstaje przez napylenie cienkiej warstwy półprzewodnika na szkło lub inne podłoże. Na rynku pojawiają się o barwie czerwonej lub czarnej.
Przy planowaniu inwestycji należy wziąć pod uwagę przede wszystkim:
***
Spośród przedstawionych rodzajów paneli fotowoltaicznych największy potencjał mają panele monokrystaliczne. Zapewniają najwyższą produkcję energii elektrycznej, sprawdzają się w polskim klimacie i gwarantują największe oszczędności.
zostaw kontakt do siebie
udostępnij artykuł dalej .