Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz

Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz
4 minut 6 sekund

Sprawność paneli fotowoltaicznych – ogniwa paneli z coraz lepszymi wynikami

Po pierwsze, należy sobie zdać sprawę z tego, że sprawność paneli fotowoltaicznych jest często mylona z ich wydajnością. W niniejszym artykule podejmujemy próbę wyjaśnienia terminów. Należy wspomnieć również, że sprawność paneli fotowoltaicznych można rozumieć jako ich efektywność.

Gwarancja efektywności paneli fotowoltaicznych zapewnia, że uzysk mocy z paneli fotowoltaicznych może spaść maksymalnie o 0,5%. Sprawność paneli fotowoltaicznych odnosi się przede wszystkim do parametrów technicznych samych modułów fotowoltaicznych. Natomiast jeżeli wziąć pod uwagę całą instalację, bardziej trafne będzie sformułowanie wniosków dotyczących jej wydajności. Ciągły postęp w branży fotowoltaicznej sprawia, że co chwilę w mediach i internecie pojawiają się informacje o kolejnych rekordach sprawności modułów fotowoltaicznych. 

Sprawność paneli fotowoltaicznych 2023 – co na nią wpływa?

Co powoduje lepszą sprawność ogniw fotowoltaicznych? Wzór tego równania wydaje się prosty.

Sprawność paneli fotowoltaicznych = poszukiwanie nowych technologii + rozwój dotychczasowych rozwiązań

W przypadku sprawności paneli fotowoltaicznych należy wziąć pod uwagę dwie grupy parametrów. Pierwszą stanowią parametry konstrukcyjne, drugą – techniczne. Na efektywność paneli słonecznych wpływ ma np. materiał, z którego wykonane są panele, struktura modułu i wykorzystana technologia. Właśnie z tego wynikają różnice sprawności w przypadku paneli polikrystalicznych, monokrystalicznych i amorficznych. Najniższą sprawność modułu fotowoltaicznego odnotowano w przypadku  modułów amorficznych, panele monokrystaliczne charakteryzują się zaś najwyższą sprawnością. Na sprawność paneli fotowoltaicznych, ważną rolę odgrywa także jakość łączenia ogniwa fotowoltaicznego z pozostałymi czy rodzaj powłoki antyrefleksyjnej.

sprawność paneli fotowoltaicznych

Sprawność paneli polikrystalicznych i monokrystalicznych

Panele polikrystaliczne cechuje sprawność – na poziomie 14-18%, monokrysztaliczne – nawet powyżej 20%. Dopracowana technologia produkcji instalacji polikrystalicznych jak i monokrystalicznych sprawia, że całość współpracuje z wszystkimi typami inwerterów i sterowników, a panele są łatwe w montażu. 

Nie bez znaczenia jest także długa trwałość paneli monokrystalicznych – oferowana przez producentów 30-letnia, liniowa gwarancja oznacza że po tym okresie panele fotowoltaiczne nadal będą efektywnie produkować prąd.

Jak już zostało wspomniane, ze względu na postęp technologiczny panele polikrystaliczne mają mniejszą sprawność w stosunku do monokrystalicznych. Ponadto są mniej odporne na warunki zewnętrze, choć dobrej jakości instalacja nie ulegnie zniszczeniu np. w trakcie gradu czy porywistego wiatru.

Ze względu na swoją barwę panele polikrystaliczne często mylone są z kolektorami słonecznymi. Przypominamy jednak, że kolektory służą do podgrzewania wody, a instalacje fotowoltaiczne produkują prąd.

Sprawność fotowoltaiki – co oznacza?

Sprawność fotowoltaiki określa ile procent otrzymanej energii słonecznej zostanie przekształcona w elektryczną w warunkach testowych STC. Sprawność powinna uwzględniać powierzchnię całego modułu, wraz z ramką.

Przykład:

Panel o powierzchni 1,8 m2 i sprawności 20% otrzymał w ciągu 1 godziny promieniowanie o mocy 1000 W/m2Ile energii elektrycznej wyprodukuje?
1000W/m2/h * 20,6% * 1,8 m2 = 370 Wh = 0,370 kWh

Czy sprawność paneli fotowoltaicznych ma wpływ na wydajność całej instalacji?

Z całą pewnością, jeżeli zainwestujemy w panele fotowoltaiczne, które mają większą sprawność, to i wydajność całej instalacji będzie wyższa. Wybierając bardziej efektywne moduły, możemy także zaoszczędzić miejsca na dachu na którym zostanie zamontowana instalacja.

Na ocenę wydajności instalacji fotowoltaicznej składają się poprawność projektu instalacji i parametry eksploatacyjne. Wydajność paneli fotowoltaicznych w dużej mierze zależy od tego jak intensywne jest promieniowanie słoneczne. 

Moduły monokrystaliczne świetnie radzą sobie w przypadku intensywnego nasłonecznienia. Panele fotowoltaiczne z polikryształów mają mniejszą odporność na zewnętrzne warunki atmosferyczne, co wpływa na ich sprawność. To wszystko ma oczywiście przełożenie na wydajność całej instalacji.

Niezwykle ważne w przypadku wydajności instalacji fotowoltaicznej mają warunki atmosferyczne, jak np. śnieg, który w wyniku opadów może panele zacienić, obniżając ich wydajność. Dzięki temu, że moduły fotowoltaiczne ułożone są pod kątem, śnieg pod wpływem grawitacji powinien szybko się osunąć. Także w pochmurny dzień ilość energii elektrycznej wyprodukowanej przez fotowoltaikę będzie mniejsza.

Kiedy sprawność fotowoltaiki jest istotna?

Sprawność paneli fotowoltaicznych to istotne kryterium ich wyboru, jednak nie decydujące. Pod uwagę należy wziąć też wiele innych czynników jak np. technologię, współczynnik temperaturowy czy roczny spadek mocy. Jeśli jednak mamy ograniczoną powierzchnię montażu to właśnie na sprawność powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Im jest ona wyższa, tym więcej energii wyprodukuje instalacja z tej samej powierzchni modułów. 

Sprawność nie jest tak istotna w przypadku wielkoobszarowych instalacji fotowoltaicznych jak np. farmy. Tu można zdecydować się na urządzenia o niższej sprawności. Są one zwykle tańsze, przez co zwrot inwestycji jest szybszy.

Zainteresowany fotowoltaiką i darmowym prądem ze słońca? Skontaktuj się z nami. Dobierzemy rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb.  

 

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
Panele fotowoltaiczne vs. kolektory słoneczne
Panele fotowoltaiczne vs. kolektory słoneczne
Choć panele fotowoltaiczne zagościły już na dobre na polskich dachach, nadal często mylone są z kolektorami słonecznymi. Różnica między tymi instalacjami jest jednak zasadnicza. Panele słoneczne produkuj...
Rodzaje paneli fotowoltaicznych w zasięgu Twojej ręki
Rodzaje paneli fotowoltaicznych w zasięgu Twojej ręki
Na rynku instalacji OZE dostępne są rozmaite technologie, od których właściwości zależy ich sprawność. Tak też jest w przypadku paneli fotowoltaicznych. Ogółem dzieli się je na ogniwa pierwszego oraz drugiego typu i wyróżnia się m...
Jaka moc instalacji fotowoltaicznej pokryje moje zapotrzebowanie?
Jaka moc instalacji fotowoltaicznej pokryje moje zapotrzebowanie?
Zanim przystąpimy do montażu instalacji fotowoltaicznej, najważniejszy jest właściwy dobór mocy systemu. W przypadku gospodarstw domowych moc fotowoltaiki powinna być dobrana tak, by wyprodukowana w ciągu roku energia nie przekraczała ro...
Fotowoltaika – opinie na temat instalacji
Fotowoltaika – opinie na temat instalacji
Opinie na temat fotowoltaiki są na ogół bardzo pozytywne. Doceniają ją głównie posiadacze instalacji, którzy odczuli korzyści związane z inwestycją. Fotowoltaika jako odnawialne źródło energii ma dobre opinie nie tylko wśród oszcz...
Fotowoltaika – od czego zależy cena instalacji paneli fotowoltaicznych
Fotowoltaika – od czego zależy cena instalacji paneli fotowoltaicznych
Na cenę instalacji fotowoltaicznej składa się wiele czynników, między innymi moc systemu, rodzaj inwertera czy specyfika dachu. Bez analizy wszystkich elementów, nie można jednoznacznie stwierdzić ile będzie kosztować elektrownia słone...
Ogniwa fotowoltaiczne –  budowa i sposób działania
Ogniwa fotowoltaiczne – budowa i sposób działania
Jak działa fotowoltaika? Jaką drogę muszą pokonać promienie słoneczne, żebyśmy mogli korzystać z czystej energii elektrycznej w naszych domach? Na czym polega magia promieniowania słonecznego i zamiany energii słonecznej w energię elek...
Parametry paneli fotowoltaicznych – co oznaczają?
Parametry paneli fotowoltaicznych – co oznaczają?
Moc paneli fotowoltaicznych to nie jedyny parametr na który powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze. By instalacja służyła przez lata i była jak najbardziej wydajna weź pod uwagę także sprawność modułu, współczynnik temperaturowy c...
zapytaj o ofertę
Columbus