Wydajność paneli fotowoltaicznych w Polsce

17/12/2018

Autor: Mateusz Konkiel

3 minuty czytania

Energetyka słoneczna w ostatnich latach dynamicznie się rozwija – pod koniec 2017 roku w Polsce zainstalowanych było już prawie 30 tysięcy systemów fotowoltaicznych o łącznej mocy około 300 MW. Mimo prężnego rozwoju, często jeszcze można spotkać się z opiniami, że wydajność paneli fotowoltaicznych w Polsce jest zbyt niska, ponieważ nasz kraj ma zbyt małe nasłonecznienie. To mit, a jaka jest prawda?

Co to jest wydajność i jak ma się do tego nasłonecznienie?

Wydajność paneli fotowoltaicznych odnosi się do ilości energii promieniowania słonecznego, która zostaje zamieniona w energię elektryczną. Nasłonecznienie jest podstawową wielkością charakteryzującą promieniowanie słoneczne, dlatego też jego poziom ma istotny wpływ na wydajność ogniw. Nasłonecznienie mierzy się je jako wartość sumy natężenia promieniowania słonecznego na określoną powierzchnię i w określonym czasie. Wielkość nasłonecznienia wyrażana jest w jednostkach energii na powierzchnię, zwykle w W/m² lub  kWh/m2. Najczęściej wartość promieniowania podawana jest w dwunastomiesięcznych okresach. Roczna energia dostarczana przez słońce nie różni się znacznie z roku na rok. Słońce zapewnia więc stabilność produkcji energii.

Nasłonecznienie w Polsce

W Polsce nasłonecznienie jest w miarę równomierne i  zawiera się w przedziale od 1050 – 1160 kWh/m²/rok. Największe wartości możemy zaobserwować w centralnej części (okolice Poznania, Warszawy czy Lublina) i na południu kraju (w Krakowie czy Rzeszowie). W Polsce nie odnotowuje się wyjątkowo niskich wartości nasłonecznienia, dlatego też systemy fotowoltaiczne produkują i będą produkować podobną ilość energii na terenie całego kraju. Niezależnie od tego, gdzie znajduje się Twój dom, z fotowoltaiką obniżysz swój rachunek za prąd.

mapa nasłonecznienia w Polsce - wydajność fotowoltaiki w Polsce

Wydajność paneli fotowoltaicznych w Polsce, a w Europie?

Liderem fotowoltaiki w Europie nie jest Hiszpania czy Włochy, jak mogłoby się wydawać, tylko Niemcy, które znajdują się na tej samej szerokości geograficznej co nasz kraj. Wbrew powszechnemu przekonaniu południowoeuropejskie upały wcale nie służą ani panelom fotowoltaicznym, ani sieci energetycznej. Wysoka temperatura powoduje nagrzewanie ogniw, co wpływa na spadek ich sprawności. Tym samym tamtejsze panele fotowoltaiczne produkują mniej energii.  

W czołówce krajów wykorzystujących energię ze słońca znajduje się także Wielka Brytania, która ma znacznie gorsze warunki nasłonecznienia od Polski (nawet do 25% mniejsze nasłonecznienie), ale wciąż są one na tyle dobre, że fotowoltaika przynosi realne korzyści.

Wydajność paneli fotowoltaicznych w Polsce jest na tyle dobra, że udział fotowoltaiki w naszym miksie energetycznym powinien stale rosnąć. Ze względu na położenie geograficzne nasz kraj  stanowi bardzo dobre miejsce dla inwestycji w sektor fotowoltaiki.

potencjał fotowoltaiki w Europie - wydajność fotowoltaiki w Polsce

udostępnij artykuł dalej .

Poznaj szczegóły oferty:
fotowoltaika, pompy ciepła

zostaw kontakt do siebie


    czytaj więcej

    czytaj więcej

    czytaj więcej

    czytaj więcej
    !