Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz

Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz
8 minut 34 sekund

Fotowoltaika – opinie na temat instalacji

Fotowoltaika – opinie na temat instalacji Columbus Energy Sylwia Lewkowicz Artykuły o fotowoltaice
Ocena 5
5 (1)
5
1
5

Opinie na temat fotowoltaiki są na ogół bardzo pozytywne. Doceniają ją głównie posiadacze instalacji, którzy odczuli korzyści związane z inwestycją. Fotowoltaika jako odnawialne źródło energii ma dobre opinie nie tylko wśród oszczędnych, ale też tych dla których ważne jest środowisko. Panele fotowoltaiczne coraz częściej pojawiają się na krajowych dachach i działkach. Pozwalają one produkować darmowy i ekologiczny prąd, przyczyniając się tym samym do obniżenia rachunków za energię elektryczną. Dlaczego popularność odnawialnych źródeł energii stale rośnie i jakie są powszechne opinie o fotowoltaice?

Fotowoltaika opinie – czy to się opłaca?

Najczęściej docenianym atutem instalacji fotowoltaicznych jest generowanie oszczędności. Dzięki przetwarzaniu promieni słonecznych na energię elektryczną, można zaoszczędzić na rachunkach za prąd. W dobie ciągłych podwyżek cen energii, jest to główny powód dla którego Polacy decydują się na montaż fotowoltaiki. Według najczęstszych opinii fotowoltaika pozwala zminimalizować rachunki za prąd samych do opłat stałych, które w zależności od sprzedawcy energii wynoszą kilka, kilkanaście złotych miesięcznie. W ten sposób można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych rocznie.

Inwestycja w fotowoltaikę dzięki programowi wsparcia jak “Mój prąd” czy uldze termomodernizacyjnej jest jeszcze bardziej opłacalna. Zwrot z inwestycji może nastąpić już po 6-7 latach i to zakładając, że prąd w tym czasie nie zdrożeje.

Opinie na temat ekologicznych aspektów fotowoltaiki

Produkcja prądu odbywa się poprzez wykorzystanie odnawialnego źródła energii, jakim jest słońce. Odnawialne źródła energii wykorzystują naturalne zasoby Ziemi, które nie są szkodliwe dla środowiska, nie wyczerpują się i są w stanie szybko się zregenerować. Możemy do nich zaliczyć wiatr, promienie słoneczne, pływy morskie czy ciepło z wnętrza Ziemi. Coraz więcej krajów na świecie rezygnuje z węgla, gazu i ropy na rzecz odpowiedzialnego wykorzystywania odnawialnych zasobów środowiska. Wytwarzanie energii ze słońca w odróżnieniu od paliw kopalnych, nie powoduje emisji szkodliwych substancji do atmosfery takich jak CO2, innych gazów cieplarnianych czy pyłów. Fotowoltaika nie emituje hałasu i nie stwarza zagrożenia dla żyjących wokół nas ptaków. Opinie o fotowoltaice jako czystym źródle energii nie są więc przesadzone.

Troska o środowisko jest integralną częścią naszej społecznej odpowiedzialności. Według opinii Klientów Columbus ekologia i myśl o przyszłych pokoleniach jest jednym z powodów, dla których decydują się właśnie na fotowoltaikę.  

Jak dbać o panele fotowoltaiczne?

Wiele osób, zanim zdecyduje się na montaż, zastanawia się czy panele trzeba czyścić i konserwować. Popularną opinią jest też to, że instalację trzeba odśnieżać. Jaka jest prawda? Fotowoltaika jest bezobsługowa. Paneli nie trzeba konserwować, myć ani odśnieżać. Dzięki specjalnej powłoce, zanieczyszczenia są zmywane przez deszcz, a pochylona konstrukcja, sprawia, że śnieg nie zalega na instalacji, a pod wpływem grawitacji osuwa się. Panele fotowoltaiczne zapewniają ponad 30 lat bezobsługowej pracy, wytwarzając każdego dnia darmowy prąd.

Bezpieczeństwo fotowoltaiki – opinie

Opinie o fotowoltaice i bezpieczeństwie systemu są bardzo dobre. Należy wiedzieć, że jest to system, który nie posiada części ruchomych, jest prosty w budowie i praktycznie bezawaryjny. Prawidłowy montaż I odpowiednie zabezpieczenia zapewniają długie lata funkcjonowania systemu.

Columbus Safe - taśmy samogaszące
Columbus Safe – jeden z systemów zapewniający bezpieczeństwo instalacji Columbus

Według badań przeprowadzonych przez TÜV Rheinland we współpracy z Instytutem Fraunhofera obejmujących okres 20 lat (1995-2014), na około 1,4 mln systemów PV wystąpiło zaledwie 430 zdarzeń pożarowych dotyczących obiektów z zmontowaną instalacją fotowoltaiczną, z czego tylko 210 zostało uznanych za przez nią spowodowane. W większości przypadków uszkodzeniu uległa tyko sama instalacja lub jej komponent.

Najczęściej powielane, błędne opinie o fotowoltaice

Mimo zdecydowanej większości pozytywnych opinii na temat fotowoltaiki, zdarzają się i te, które budzą wątpliwości co do zasadności inwestycji w instalację. Do najpowszechniejszych mitów o fotowoltaice należą:

  • W Polsce nie ma słońca” – nasłonecznienie w naszym kraju zawiera się w przedziale od 1050 – 1160 kWh/m²/rok, to wystarczy by instalacja działała z dużą wydajnością.
  • Fotowoltaika nie działa w pochmurne dni” – do działania instalacji fotowoltaicznej wystarczy rozproszone światło, niebo nie musi być krystalicznie czyste, żeby system produkował prąd.
  • Panele fotowoltaiczne szybko tracą sprawność” – Columbus swoim standardzie oferuje 30-letnią, liniową gwarancję na produkty, zapewniającą o sprawności mocy paneli fotowoltaicznych na poziomie powyżej 80% nawet po 30 latach!
  • Konieczne są pozwolenia na budowę” – zgodnie ze znowelizowanym Prawem budowlanym montaż urządzeń fotowoltaicznych o zainstalowanej mocy elektrycznej do 50 kW nie wymaga pozwolenia na budowę.
  • Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne to to samo” – obie instalacje mogą być zamontowane na dachu i obie przetwarzają energię słońca, ale na tym ich podobieństwo się kończy. Panele fotowoltaiczne konwertują promieniowanie słoneczne na energię elektryczną, która może zasilić większość domowych urządzeń, zaś kolektory słoneczne przekształcają energię ze słońca na ciepło i służą jedynie do przygotowywania ciepłej wody użytkowej.
fotowoltaika i kolektory
Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne
  • Zimą fotowoltaika nie działa” – wystarczy, że jest jasno by panele fotowoltaiczne produkowały prąd, instalacja fotowoltaiczna działają więc przez cały rok. Najwyższa sprawność przypada na miesiące letnie (maj – sierpień), natomiast najniższe uzyski przypadają na miesiące zimowe, kiedy zmrok zapada szybciej. Nie jest to jednak problem wytwarzanie energii jest bilansowane w systemie rocznym.
  • Panele fotowoltaiczne szybko tracą sprawność” – to kolejna fałszywa opinia. Żywotność systemu szacowana jest na dziesiątki lat, a sami producenci dają długie gwarancje na sprawność. Dla przykładu moduły Jinko cechuje 30-letnia gwarancja na sprawność na poziomie powyżej 80%. Oznacza to, że fotowoltaika nawet po 30 latach nadal będą wydajnie pracowały i pomnażały nasze oszczędności.

Te i inne mylne opinie zdarzają się na szczęście coraz rzadziej. Fotowoltaika wśród instalacji odnawialnych źródeł cieszy się największą popularnością. Opinie na jej temat, wraz ze wzrostem świadomości na temat technologii i działania systemu są coraz bardziej pozytywne, a inwestorzy, którzy zdecydowali się na montaż systemu cieszą się niskimi rachunkami za prąd i niezależnością od podwyżek cen energii.

Fotowoltaika – opinie o systemie bilnsowania

Wyprodukowany przez panele fotowoltaiczne prąd w pierwszej kolejności zużywany jest na własne potrzeby.  Części energii, która nie została wykorzystana, czyli nadwyżki prądu, trafia do sieci energetycznej. Energia ta może zostać wykorzystana przez cały rok. Oddawana do sieci energia może wrócić w 80%, gdy instalacja nie wytwarza na bieżąco wystarczającej ilości energii np. gdy jest ciemno lub w miesiącach zimowych, kiedy produkcja jest niższa.

Opinie o systemie bilansowania są różne. Jedni właściciele instalacji cieszą się z takiej możliwości, inni zaś uważają, że najlepszym rozwiązaniem jest system hybrydowi i własny magazyn energii. Dlaczego? Dzięki magazynowi zwiększa się wykorzystanie prądu wytworzonego przez instalację. Prąd wyprodukowany w dzień trafia do domowego akumulatora i może być wykorzystany wieczorem lub w nocy. Jeśli nie posiadamy magazyny, niezużyty prąd trafia do sieci i wraca do nas po „opłacie” w 70 lub 80%.

Opinie o panelach fotowoltaicznych

Najczęstszym pytaniem przyszłych prosumentów jest – jakie panele fotowoltaiczne wybrać? Opinie na ten temat są podzielone. Są zwolennicy zarówno paneli polikrystalicznych, jak i monokrystalicznych, tych pochodzących z Polski i tych pochodzących z innych krajów. Kierując się jedynie subiektywnymi opiniami o fotowoltaice można popełnić błąd, nie wszystkie bowiem wypowiedzi poparte są faktami. Przy wyborze najlepiej kierować się twardymi danymi jak np. sprawdzając parametry paneli jak sprawność czy technologia w jakiej zostały stworzone. Warto zwrócić też uwagę na oferowane przez producenta gwarancje – na produkt oraz na sprawność. Gwarancja na sprawność mówi nam o tym z jaką wydajności będą pracowały panele po upływie 10, 20 czy 30 lat.

Najlepsze opinie posiadają panele monokrystaliczne łączące w sobie dodatkowe technologie jak np. Half-cut. Osiągają one wyższą sprawność, są wysoce odporne na degradację w czasie i czynniki atmosferyczne. Znacznie lepiej radzą sobie z częściowym zacienieniem oraz wysokimi temperaturami na zewnątrz.

Fotowoltaika – opinie o firmach

Oprócz samych opinii o fotowoltaice, o tym czy system się opłaca i czy jest bezpieczny, warto poszukać opinii o firmach, które ją dostarczają. Przy wyborze warto kierować się liczbą opinii – jeśli jest ich dużo, to znaczy, że firma ma dużo klientów i jest chętnie wybierana. W wypowiedziach warto szukać tych dotyczących jakości obsługi, wykonawstwa oraz terminów. Niech nie zrażają nas pojedyncze, niepochlebne recenzje, takie zawsze się zdarzają. Popatrzmy obiektywnie na całość opinii oraz na ofertę.

Gdzie szukać opinii o fotowoltaice?

W przypadku komponentów dobrym źródłem wiedzy nie koniecznie są opinie, a strony producentów paneli fotowoltaicznych czy inwerterów. Zwyczaj udostępniają oni informacje o danym modelu w postaci karty katalogowej. Z karty dowiemy się o szczegółowych parametrach. Na stronie producenta znajdziemy także wzmianki o gwarancjach czy czy posiadanych certyfikatach. Coraz częściej producenci chwalą się swoimi fabrykami oraz zespołem R&D – zajmujących się badaniami i rozwojem. Im więcej informacji znajdziemy tym bardziej wiarygodna jest firma.

Jeśli chodzi o firmy warto sprawdzić wizytówkę wykonawcy na Google, a także opinie i komentarze na kanałach społecznościowych. Pomocnym źródłem informacji mogą być także sąsiedzi, znajomi, rodzina czy współpracownicy. Podpytajmy ich czy nie słyszeli jakichś opinii o fotowoltaice i firmach, a może sami mają jakieś doświadczenia związane z tematem.

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
Jaka moc instalacji fotowoltaicznej pokryje moje zapotrzebowanie?
Jaka moc instalacji fotowoltaicznej pokryje moje zapotrzebowanie?
Zanim przystąpimy do montażu instalacji fotowoltaicznej, najważniejszy jest właściwy dobór mocy systemu. W przypadku gospodarstw domowych moc fotowoltaiki powinna być dobrana tak, by wyprodukowana w ciągu roku energia nie przekraczała ro...
Panele fotowoltaiczne vs. kolektory słoneczne
Panele fotowoltaiczne vs. kolektory słoneczne
Choć panele fotowoltaiczne zagościły już na dobre na polskich dachach, nadal często mylone są z kolektorami słonecznymi. Różnica między tymi instalacjami jest jednak zasadnicza. Panele słoneczne produkuj...
Fotowoltaika dofinansowanie 2024 – jak uzyskać dotacje do instalacji OZE?
Fotowoltaika dofinansowanie 2024 – jak uzyskać dotacje do instalacji OZE?
Odnawialne źródła energii to najprostszy sposób na obniżenie rachunków za prąd i ochronę środowiska. Popularność fotowoltaiki rośnie z roku na rok. Do niedawna nieznana, dziś zasila tysiące polskich gospodarstw. Dużą zachętę dla...
Instalacja fotowoltaiczna – jak działa?
Instalacja fotowoltaiczna – jak działa?
Wszystkie urządzenia elektryczne w domu, czy firmie potrzebują energii, żeby działać. Prąd można pobierać z sieci energetycznej, ale można też produkować go samemu, dzięki własnej instalacji fotowoltaicznej. Z czego składa się i ja...
Fotowoltaika – od czego zależy cena instalacji paneli fotowoltaicznych
Fotowoltaika – od czego zależy cena instalacji paneli fotowoltaicznych
Na cenę instalacji fotowoltaicznej składa się wiele czynników, między innymi moc systemu, rodzaj inwertera czy specyfika dachu. Bez analizy wszystkich elementów, nie można jednoznacznie stwierdzić ile będzie kosztować elektrownia słone...
Opłacalność fotowoltaiki w Polsce – liczba instalacji paneli fotowoltaicznych dynamicznie rośnie
Opłacalność fotowoltaiki w Polsce – liczba instalacji paneli fotowoltaicznych dynamicznie rośnie
Łączna moc wszystkich instalacji fotowoltaicznych w Polsce na koniec września 2020 wyniosła 3144,6 MW. To oznacza wzrost rok do roku o 278%. Można powiedzieć, że to dobry wynik, ale wiemy, że może być jeszcze lepszy! Opłacalność fo...
Rachunek za prąd – jak zmieni się po zainstalowaniu fotowoltaiki?
Rachunek za prąd – jak zmieni się po zainstalowaniu fotowoltaiki?
Analiza rachunku za energię elektryczną może sprawić nie lada kłopot  – niezrozumiałe pozycje, kwoty i rozbudowane tabele składają się w jedno – kwotę do zapłaty. Ale czy zastanawiałeś się, za co konkretnie płacisz...
zapytaj o ofertę
Columbus