Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz
2 minut 48 sekund

Panele monokrystaliczne – Full Black na Twoim dachu

panele monokrystaliczne

Najwydajniejsze na rynku panele monokrystaliczne coraz częściej pojawiają się na dachach polskich domów. Czarne płytki ich ogniw z lepszą sprawnością wyłapują promienie słoneczne, co przekłada się na większą produkcję energii elektrycznej.

Panele monokrystaliczne 

Pojedyncze ogniwo w panelach monokrystalicznych wykonane jest z jednego dużego monokryształu krzemu o kształcie walca i średnicy około 30 centymetrów. Tnie się go na płytki o grubości 2-3 milimetrów. Pierwotnie krzem krystaliczny ma kształt kolisty, więc nie wycina się z niego kwadratów, a ośmiokąty. Pozwala to uniknąć sporych strat materiału.

Wycięte ogniwa zazwyczaj łączy się w trzy sekcje, w których napięcie energii wynosi około 35-40 V. Do każdej sekcji podpięta jest dioda, co zabezpiecza przed zbyt dużym spadkiem mocy ogniwa, gdy zacienieniu ulegnie jedna z jego części. Całość, tak jak w przypadku paneli polikrystalicznych, pokryta jest warstwą antyrefleksyjną.

Dlaczego warto zainwestować w panele monokrystaliczne?

Monokrystaliczne panele słoneczne to gwarancja większej wydajności i najlepszej sprawności na rynku – na poziomie nawet powyżej 20%. Modułu tego rodzaju wyróżnia również niska masa i mniejsze rozmiary przy zachowaniu wysokiej wydajności. To sprawia, że na tej samej powierzchni dachu zmieści się więcej paneli monokrystalicznych, niż polikrystalicznych, przez co możliwe jest budowa instalacji o wyższej mocy.

Monokryształy to również najmniejszy spadek mocy w czasie użytkowania oraz najwyższa trwałość – minimum 30 lat. Nowoczesna, dopracowana technologia produkcji, umożliwia współpracę paneli z wszystkimi typami inwerterów i sterowników.

Instalacja monokrystaliczna cechuje się wysoką odpornością na anomalie pogodowe. Nie zagraża jej silny wiatr, grad, ani zalegający mokry śnieg. 

Ogniwa monokrystaliczne wyróżniają się jednolitą, ciemną barwą, dzięki czemu moduły doskonale komponują się z pokryciami dachowymi w różnych kolorach. W wersji Full Black panele zamiast srebrnej, mają czarną ramę, która sprawia, że wyglądają elegancko i bardzo nowocześnie. 

Zalety paneli monokrystalicznych:

  1. Wydajność: Panele monokrystaliczne są znane z wyższej wydajności w porównaniu do paneli polikrystalicznych. Oznacza to, że w tym samym warunkach oświetleniowych i powierzchni panele monokrystaliczne będą wytwarzać więcej energii elektrycznej niż panele polikrystaliczne.
  2. Mniejszy rozmiar: Panele monokrystaliczne mają mniejszy rozmiar w porównaniu do paneli polikrystalicznych o takiej samej mocy (wyższa gęstość mocy). Dlatego panele monokrystaliczne są łatwiejsze w instalacji i zajmują mniej miejsca.
  3. Trwałość: Panele monokrystaliczne są znane z wysokiej trwałości. Są one bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i mikropęknięcia.
  4. Wygląd: Panele monokrystaliczne mają jednorodną, ciemną barwę, co znacząco podnosi ich estetykę.
  5. Lepsza wydajność w trudnych warunkach: Panele monokrystaliczne są bardziej wydajne podczas zachmurzenia czy wysokiej temperatury na zewnątrz.

Panele monokrystaliczne w ofercie Columbus

W ramach ofert przeznaczonych dla domów jednorodzinnych, masz do wyboru wysokowydajne panele monokrystaliczne w wersji Silver Frame lub Full Black. Dzięki temu sam możesz zdecydować czy zależy Ci wyłącznie na wysokiej jakości sprzęcie, czy może liczy się także wygląd i wybierzesz moduły z czarną ramą i ciemnym podłożem. 

Zainteresowany fotowoltaiką od Columbus? Umów się na spotkanie z doradcą, który zaproponuje najlepsze rozwiązanie dla Twojego domu. 

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
Sprawność paneli fotowoltaicznych – ogniwa paneli z coraz lepszymi wynikami
Sprawność paneli fotowoltaicznych – ogniwa paneli z coraz lepszymi wynikami
Po pierwsze, należy sobie zdać sprawę z tego, że sprawność paneli fotowoltaicznych jest często mylona z ich wydajnością. W niniejszym artykule podejmujemy próbę wyjaśnienia terminów. Należy wspomnieć również, że sprawność panel...
Jaka moc instalacji fotowoltaicznej pokryje moje zapotrzebowanie?
Jaka moc instalacji fotowoltaicznej pokryje moje zapotrzebowanie?
Zanim przystąpimy do montażu instalacji fotowoltaicznej, najważniejszy jest właściwy dobór mocy systemu. W przypadku gospodarstw domowych moc fotowoltaiki powinna być dobrana tak, by wyprodukowana w ciągu roku energia nie przekraczała ro...
Rodzaje paneli fotowoltaicznych w zasięgu Twojej ręki
Rodzaje paneli fotowoltaicznych w zasięgu Twojej ręki
Na rynku instalacji OZE dostępne są rozmaite technologie, od których właściwości zależy ich sprawność. Tak też jest w przypadku paneli fotowoltaicznych. Ogółem dzieli się je na ogniwa pierwszego oraz drugiego typu i wyróżnia się m...
Panele fotowoltaiczne vs. kolektory słoneczne
Panele fotowoltaiczne vs. kolektory słoneczne
Choć panele fotowoltaiczne zagościły już na dobre na polskich dachach, nadal często mylone są z kolektorami słonecznymi. Różnica między tymi instalacjami jest jednak zasadnicza. Panele słoneczne produkuj...
Ogniwa fotowoltaiczne –  budowa i sposób działania
Ogniwa fotowoltaiczne – budowa i sposób działania
Jak działa fotowoltaika? Jaką drogę muszą pokonać promienie słoneczne, żebyśmy mogli korzystać z czystej energii elektrycznej w naszych domach? Na czym polega magia promieniowania słonecznego i zamiany energii słonecznej w energię elek...
Fotowoltaika – od czego zależy cena instalacji paneli fotowoltaicznych
Fotowoltaika – od czego zależy cena instalacji paneli fotowoltaicznych
Na cenę instalacji fotowoltaicznej składa się wiele czynników, między innymi moc systemu, rodzaj inwertera czy specyfika dachu. Bez analizy wszystkich elementów, nie można jednoznacznie stwierdzić ile będzie kosztować elektrownia słone...
Fotowoltaika – opinie na temat instalacji
Fotowoltaika – opinie na temat instalacji
Opinie na temat fotowoltaiki są na ogół bardzo pozytywne. Doceniają ją głównie posiadacze instalacji, którzy odczuli korzyści związane z inwestycją. Fotowoltaika jako odnawialne źródło energii ma dobre opinie nie tylko wśród oszcz...
zapytaj o ofertę
Columbus