Parametry paneli fotowoltaicznych - co oznaczają?

4/06/2020

Autor: Sylwia Lewkowicz

4 minuty czytania

Parametry paneli fotowoltaicznych

Moc paneli fotowoltaicznych to nie jedyny parametr na który powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze. By instalacja służyła przez lata i była jak najbardziej wydajna weź pod uwagę także sprawność modułu, współczynnik temperaturowy czy roczny spadek mocy. Brzmi tajemniczo? Już wyjaśniamy co oznaczają wymienione parametry paneli fotowoltaicznych.

Moc w punkcie MPP

Jest to moc w punkcie mocy maksymalnej/szczytowej, uzyskiwana przez moduły fotowoltaiczne w optymalnych warunkach nasłonecznienia. Standardowe warunki (Standard Test Conditions – STC), w których sprawdzane są właściwości paneli fotowoltaicznych, to temperatura 25 stopni Celsjusza oraz nasłonecznienie 1000 W/m2.

Moc paneli w NMOT/NCOT

Coraz częściej producenci podają w kartach produktu współczynnik NMOT czyli (Nominal Module/Cell Operating Temperature). To znaczy, że moduły były testowane w warunkach pracy zbliżonych do rzeczywistych, a więc przy natężeniu promieniowania słonecznego 800 W/m², prędkości wiatru 1 m/s, temperatury otoczenia 20°C. Im wyższa jest moc w NOCT tym lepiej.

Sprawność modułu

Sprawność modułu określa ile procent otrzymanej energii słonecznej zostanie przekształcona w elektryczną w warunkach testowych STC.

Przykład 1.

Panel o powierzchni 1,8 m2 i sprawności 19,4% otrzymał w ciągu 1 godziny promieniowanie o mocy 1000 W / m2

Ile energii elektrycznej wyprodukuje?
1000W/m2/h * 19,4% * 1,8 m2 = 350 Wh = 0,350 kWh

Przykład 2.

Panel o powierzchni 1,8 m2 i sprawności 15% otrzymał w ciągu 1 godziny promieniowanie o mocy 1000 W / m2

Ile energii elektrycznej wyprodukuje?
1000 W/m2/h * 15% * 1,8 m2 = 270 Wh = 0,270 kWh

Ważne!

Sprawność powinna uwzględniać powierzchnię całego panelu, wraz z ramką.

Temperatura ogniw przy pracy znamionowej (NMOT/NCOT)

Określa temperaturę jaką osiąga panel przy normalnych warunkach pracy. Im niższy współczynnik NMOT tym lepiej. Dobrej jakości moduł powinien mieć parametr 45 stopni Celsjusza lub mniejszy.

Współczynnik temperaturowy

Temperatura w której testowane są panele fotowoltaiczne wynosi 25 stopni Celsjusza. Im jest wyższa, tym wydajność modułów maleje. Dlatego, przy wyborze, warto zwrócić uwagę na współczynnik temperatury. Im niższy tym lepiej, np.: -0,36%/°C oznacza obniżenie mocy o 0,36% na 1°C podwyższenia temperatury modułu o ponad 25 stopni Celsjusza.

Przykład:

Moc modułu, przy jego temperaturze 25°C, wynosi 350 Wp; przy temperaturze 35°C moc będzie mniejsza o 3,6% i wyniesie ~ 337 W

Roczny spadek mocy

Moduły fotowoltaiczne tracą z czasem na sprawności, im niższy współczynnik degradacji tym lepiej. Zazwyczaj w pierwszym roku panele tracą 2-3% sprawności, w kolejnych latach spadek ten jest znacznie mniejszy i w zależności od modelu i wynosi ok 0,6%/rok. Większość producentów paneli deklaruje ich sprawność na poziomie 80% po 25 latach, jednak na rynku pojawiają się także modele o niskiej degradacji na poziomie 82% po 30 latach.

Dla przykładu:

Panele Sunport D6 o mocy 350W

 • degradacja modułów w pierwszym roku – do 2%
 • współczynnik degradacji w kolejnych latach to do -0,55% / rok
 • gwarancja sprawności 82% po 30 latach

Po 10-ciu latach moc Sunport D6 wyniesie minimum 93,05% swojej nominalnej mocy, czyli ~327 W, natomiast po 25 latach: co najmniej 84,8% czyli ~296 W, a po 30 latach gwarantowana przez producenta moc to minimum 82% czyli 287 W. Przy instalacji składające się z 10 paneli, czyli o mocy 3,5 kWp, po 25 latach moc nominalna instalacji wykonanej z paneli Sunport wyniesie minimum 2,96 kWp.

Moduł tej samej mocy innego producenta, z gwarancją na sprawność na poziomie 80% po 25 latach osiągnie 280 W. Przy instalacji składające się z 10 paneli, czyli o mocy 3,5 kWp, po 25 latach moc nominalna instalacji wyniesie 2,8 kWp.

Zawartość ołowiu

Nie jest to parametr dostępny w karcie katalogowej. Skąd więc wiedzieć czy panele zawierają szkodliwy składnik? Moduły z pionowymi pasami tzw. bus barami zawierają ołów. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja instalacja jest jak najbardziej przyjazna środowisku, wybierz panele fotowoltaiczne wykonane w technologii MWT.

Rozmiar modułu, liczba ogniw i waga

Kolejnym ważnym parametrem jest wielkość modułu i liczba ogniw. Im mniejszy i lżejszy jest moduł o danej mocy, tym lepiej ponieważ zajmuje mniej miejsca, nie obciąża zbytnio konstrukcji, a także łatwiej i korzystniej można rozplanować całą instalację. Często producenci wraz ze zwiększaniem mocy paneli, zamiast udoskonalić technologię, zwiększają liczbę ogniw (lub ich wielkość!), a co za tym idzie zwiększa się rozmiar modułów.
Nie zawsze więc wyższa moc będzie szła w parze z wyższą wydajnością, tylko będzie efektem większego rozmiaru.

udostępnij artykuł dalej .

Poznaj szczegóły oferty:
fotowoltaika, pompy ciepła

zostaw kontakt do siebie


  czytaj więcej

  czytaj więcej

  czytaj więcej

  czytaj więcej
  !