Fotowoltaika off-grid czy on-grid. Co jest bardziej opłacalne, a co możliwe?

17/02/2019

Autor: Mateusz Konkiel

3 minuty czytania

on-grid czy off-grid

Powszechnie na całym świecie stosuje się dwa rodzaje systemów instalacji fotowoltaicznych – on-grid i off-grid. Podstawową ich różnicą jest fakt, że pierwszy jest zintegrowany z całą siecią zakładu energetycznego. Drugi system nie jest wpięty w sieć. Na licznych forach i grupach pojawia się temat magazynowania energii w systemie off-grid. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, instalacja musi być podpięta do sieci elektroenergetycznej. W jakim systemie opłacalność fotowoltaiki jest największa?

Jak działa instalacja on-grid?

W przypadku fotowoltaiki w systemie on-grid produkowana przy pomocy paneli fotowoltaicznych energia jest zużywana na bieżąco, a ewentualne nadwyżki prądu trafiają do zakładu energetycznego. Gdy jest ciemno, a instalacja nie wytwarza na bieżąco prądu, oddaną energię można odebrać z zakładu energetycznego w 80%. By to było możliwe, instalację podłącza się do inwertera zmieniającego prąd stały na zmienny. W przypadku awarii zakładu energetycznego falownik automatycznie odłącza panele fotowoltaiczne, a urządzenia elektryczne znajdujące się w gospodarstwie domowym przestają działać. To kwestia bezpieczeństwa.

Magazynowanie energii – czy system off-grid się sprawdza?

System off-grid pozwala na magazynowanie energii, która została wytworzona przez instalację, a nie została zużyta na bieżąco we własnym zakresie bez przesyłania jej do zakładu energetycznego. Takie rozwiązanie powoduje, że właściciel instalacji fotowoltaicznej jest bardziej niezależny. Tego typu rozwiązania sprawdzają się w miejscach, w których są duże przerwy w dostawie prądu np. w USA, RPA czy Australia. Nadwyżka energii elektrycznej, która jest magazynowana w akumulatorach może zostać wykorzystana, gdy instalacja nie pracuje, można ją również wykorzystać w sytuacjach awaryjnych.

Wydaje się, że magazynowanie energii to kwestia czasu. Czasem zdarza się, że ludzie na własne ryzyko “konstruują” systemy off-grid np. w domkach letniskowych. Taka instalacja oprócz podstawowych urządzeń składa się z akumulatorów. Tylko czy jest to opłacalne? Do podstawowych urządzeń jak np. panele fotowoltaiczne i inwerter, dochodzą dodatkowe koszty jak zakup magazynu energii. System ten sprawdza się w miesiącach letnich, jednak zimą ilość produkowanej energii może być nie jest wystarczająca by wszystkie urządzenia w domu (w systemie podłączonym do sieci, w zimie odbieramy zgromadzone w miesiącach letnich nadwyżki). System off grid uniezależnia nas od dostaw energii z publicznej sieci elektrycznej. Pozostajemy jednak zależni od szeregu innych czynników – promieniowania słonecznego,  zdolności systemu do stabilnej pracy pod obciążeniem czy też wyższych kosztów eksploatacji.

udostępnij artykuł dalej .

Poznaj szczegóły oferty

Czym jesteś zainteresowany?

Zaznacz przynajmniej jedną opcję

Podaj swoje dane:

Czytaj więcej

Czytaj więcej