Czy magazynowanie energii się opłaca?

5/11/2018

Autor: Mateusz Konkiel

3 minuty czytania

magazyny energii opłacalność

Magazyny energii elektrycznej umożliwiają przechowywanie prądu kiedy produkcja przeważa nad zużyciem. Zgromadzone nadwyżki mogą być wykorzystywane, w momentach zwiększonej konsumpcji. W przyszłości magazyny energii mogą odegrać kluczową rolę w rynku energetyki, na razie jednak koszty przechowywania energii w ten sposób odstraszają potencjalnych konsumentów.

Rozwój rynku magazynów energii

Na chwilę obecną w Polsce magazynowanie energii na dużą skalę jest nieunormowane prawnie. Ministerstwo Energii dopiero prowadzi w tej kwestii prace regulujące. Główną przyczyną rozwoju rynku magazynów energii jest potrzeba stabilizacji sieci, dla której coraz większym wyzwaniem jest zwiększenie udziału w energetyce odnawialnych źródeł energii. Dodatkowo, korzystanie z energii wytworzonej i magazynowanej w lokalnie, eliminujemy problem strat na przesyle i konieczności ciągłego inwestowania w rozproszoną infrastrukturę. Kolejną pobudką jest przeobrażanie się rynku transportu ze spalinowego na elektryczny. W przyszłości sieć może być bowiem przeciążona przez zmienność poboru energii dla samochodów elektrycznych. Niestabilność sieci to poważny problem, który może mieć wpływ na rozwój gospodarczy.

Magazyn energii dla prosumenta

W przypadku instalacji fotowoltaicznych wytworzona energia nie zawsze zostaje wykorzystana w całości, ponieważ zapotrzebowanie na nią w różnych porach dnia jest zmienne. Dzisiaj niewykorzystana energia elektryczna trafia do sieci, skąd możemy ją pobrać z powrotem w 80%. Jest to dziś najbardziej efektywne, dostępne rozwiązanie umożliwiające korzystanie z fotowoltaiki. W miarę rozwoju technologii i zmniejszenia się kosztu konsumenckiego magazynu energii będzie on atrakcyjnym rozwiązaniem dla osób które czerpią prąd z domowej instalacji fotowoltaicznej Korzystnym rozwiązaniem dla prosumentów być może już za kilka lat staną się samochody elektryczne, które oprócz swojego konwencjonalnego zastosowania, będą pełniły funkcję baterii, w której przechowywujemy wyprodukowaną energię.

Zalety i wady magazynowania energii

Największą zaletą magazynów jest to, że prosument może odebrać tyle energii ile wyprodukowała jego instalacja, inaczej niż w przypadku bilansowania, gdzie zakład energetyczny pobiera 20%. Systemy te dobrze sprawdzą się w miejscach z utrudnionym podłączeniem do sieci lub takich które narażone są na częste przerwy w zasilaniu.

Jednak instalacja pozwalająca na magazynowanie energii jest zdecydowanie bardziej kosztowna, niż taka podłączana do sieci. Za magazyny najczęściej służą ogniwa litowo-jonowe. Firmy zajmujące się produkcją akumulatorów proponują zróżnicowane rozwiązania, obejmujące rodzaj wykorzystywanej technologii czy pojemność akumulatorów. Ceny baterii zaczynają się od ok. 10 tys. zł, a pojemności to od ok. 3 kWh do ok. 10 kWh. Ich żywotność to zazwyczaj około 10 tysięcy cykli ładowania, co przeciętnie przypada na okres od 5 do 8 lat. Gwarancja w zależności od producenta wynosi do 10 lat, a warunkiem ochrony jest instalacja i serwis przez certyfikowanego instalatora.

Jaka będzie przyszłość konsumenckich magazynów energii?

Wyznaczone przez Unię Europejską cele zwiększenia udziału OZE w produkcji energii sprzyjają tworzeniu i wdrażaniu technologii magazynowania. Staje się więc ona coraz bardziej wydajna i dostępna dla każdego. Magazynowanie energii jest kluczowe dla poprawy bezpieczeństwa energetycznego i dynamizacji energetyki odnawialnej.
Eksperci są zgodni, że nie można mówić o rozwoju OZE bez magazynowania energii. Magazyny energii są zatem kolejnym krokiem w drodze do transformacji energetyki.

udostępnij artykuł dalej .

Poznaj szczegóły oferty:
fotowoltaika, pompy ciepła

zostaw kontakt do siebie


    czytaj więcej

    czytaj więcej

    czytaj więcej

    czytaj więcej
    !