Kariera Blog Relacje inwestorskie
PL

Magazyn energii dla domu


Wraz ze wzrostem popularności odnawialnych źródeł energii rozwija się sektor magazynów energii. Właściciele instalacji OZE coraz częściej decydują się na systemy przechowujące energię. Jakie są korzyści tego rozwiązania i kiedy warto zainwestować we własny magazyn energii? 

Magazynowanie energii z OZE

Produkcja energii z odnawialnych źródeł zmienia się w zależności od pory dnia czy warunków atmosferycznych. W ciągu doby są okresy gdy energia produkowana jest z nadwyżką i takie, w których prąd nie jest produkowany wcale, wtedy korzystamy z wcześniej wprowadzonych do sieci nadwyżek. Najbardziej opłacalne jest wykorzystywanie energii na bieżąco, nie zawsze jest to jednak możliwe, wtedy nadprodukcja magazynowana jest w sieci, a my możemy odebrać ją w stosunku 1:0,8 lub 1:07 w zależności od mocy instalacji.  Akumulatory pozwalają gromadzić i przechowywać nadwyżki bez strat, a także zapewniają niezależność energetyczną.

Magazyny energii dla domu – zasada działania

Dostarczana przez instalację OZE do akumulatorów energia elektryczna przechowywana jest w postaci substancji chemicznej, następnie jest ponownie przekształcana i oddawana w formie energii elektrycznej. Magazyny po rozładowaniu możemy ponownie naładować.

Magazyny energii dla domu – korzyści

Domowe magazyny energii są dobrym rozwiązaniem w szczególności dla osób, które nie zużywają dużo energii w ciągu dnia, kiedy produkcja jest największa, a chcą wykorzystywać ją na własne potrzeby w 100%. Systemy magazynowania doskonale sprawdzą się także w miejscach, które narażone są na częste przerwy w zasilaniu. Korzyści z zastosowania akumulatorów to:

Technologia magazynowania energii

Wraz z rozwojem technologii w tej samej masie baterii jesteśmy w stanie zmagazynować więcej energii. Poprawiają się parametry nie tylko pojemnościowe, ale i mocowe oraz wydłuża się żywotność urządzeń. To wszystko wpływa również na stopniowy spadek cen. Obecnie najpowszechniejsze na rynku są magazyny wykorzystujące akumulatory litowo-jonowe oraz wykonane w technologii LiFePO. Rozwój technologii magazynowania jest mocno napędzany przez prace nad konstrukcją wysokowydajnych baterii na potrzeby samochodów elektrycznych

****

Urządzenia magazynujące energię niwelują problem związany z nieprzewidywalnością wytwarzania energii z OZE, pozwala na zapewnienie niezależności energetycznej i maksymalne wykorzystanie prądu z OZE. W tej chwili ich wykorzystanie nie jest jeszcze powszechne. Być może z czasem wraz z rozwojem technologii pozwolą na zdecentralizowanie systemu energetycznego, a energia z sieci będzie jedynie wyjściem awaryjnym.

Nie masz jeszcze fotowoltaiki? Zamów spotkanie z doradcą energetycznym

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego darmowego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami.