Magazyn energii dla domu

Autor: Sylwia Lewkowicz

3 minuty czytania

Wraz ze wzrostem popularności odnawialnych źródeł energii rozwija się sektor magazynów energii. Właściciele instalacji OZE coraz częściej decydują się na systemy przechowujące energię. Jakie są korzyści tego rozwiązania i kiedy warto zainwestować we własny magazyn energii?

Magazynowanie energii z OZE

Produkcja energii z odnawialnych źródeł zmienia się w zależności od pory dnia czy warunków atmosferycznych. W ciągu doby są okresy gdy energia produkowana jest z nadwyżką i takie, w których prąd nie jest produkowany wcale, wtedy korzystamy z wcześniej wprowadzonych do sieci nadwyżek. Najbardziej opłacalne jest wykorzystywanie energii na bieżąco, nie zawsze jest to jednak możliwe, wtedy nadprodukcja magazynowana jest w sieci, a my możemy odebrać ją w stosunku 1:0,8 lub 1:07 w zależności od mocy instalacji.
Akumulatory pozwalają gromadzić i przechowywać nadwyżki bez strat, a także zapewniają niezależność energetyczną.

Magazyny energii dla domu – zasada działania

Dostarczana przez instalację OZE do akumulatorów energia elektryczna przechowywana jest w postaci substancji chemicznej, następnie jest ponownie przekształcana i oddawana w formie energii elektrycznej. Magazyny po rozładowaniu możemy ponownie naładować.

Magazyny energii dla domu – korzyści

Domowe magazyny energii są dobrym rozwiązaniem w szczególności dla osób, które nie zużywają dużo energii w ciągu dnia, kiedy produkcja jest największa, a chcą wykorzystywać ją na własne potrzeby w 100%. Systemy magazynowania doskonale sprawdzą się także w miejscach, które narażone są na częste przerwy w zasilaniu. Korzyści z zastosowania akumulatorów to:

  • maksymalizacja wykorzystania wyprodukowanej energii,
  • niezależność energetyczna, mamy prąd nawet jeśli nie ma go w sieci,
  • możliwość wykorzystania tam, gdzie nie ma dostępu do sieci elektrycznej – domek na działce czy w lesie,
  • brak przerw w dostawie prądu,
  • możliwość wyboru pojemności, w zależności od potrzeb.

Technologia magazynowania energii

Wraz z rozwojem technologii w tej samej masie baterii jesteśmy w stanie zmagazynować więcej energii. Poprawiają się parametry nie tylko pojemnościowe, ale i mocowe oraz wydłuża się żywotność urządzeń. To wszystko wpływa również na stopniowy spadek cen. Obecnie najpowszechniejsze na rynku są magazyny wykorzystujące akumulatory litowo-jonowe oraz wykonane w technologii LiFePO. Rozwój technologii magazynowania jest mocno napędzany przez prace nad konstrukcją wysokowydajnych baterii na potrzeby samochodów elektrycznych

****

Urządzenia magazynujące energię niwelują problem związany z nieprzewidywalnością wytwarzania energii z OZE, pozwala na zapewnienie niezależności energetycznej i maksymalne wykorzystanie prądu z OZE. W tej chwili ich wykorzystanie nie jest jeszcze powszechne. Być może z czasem wraz z rozwojem technologii pozwolą na zdecentralizowanie systemu energetycznego, a energia z sieci będzie jedynie wyjściem awaryjnym.

udostępnij artykuł dalej .

podobne artykuły