6 minut 39 sekund

Czy panele fotowoltaiczne opłacają się w 2023 roku?

Fotowoltaika w 2022 czy się opłaca

W ostatnich latach w Polsce liczba prosumentów rosła w imponującym tempie. Z danych przedstawionych przez Minister Klimatu i Środowiska Annę Moskwę wynika, że na koniec lipca 2022 roku w Polsce było ich już prawie 1,2 mln. Zachętą były różne programy wsparcia, a także korzystny system rozliczeń tzw. system opustów. Oszczędności, które generuje fotowoltaika, były jednak kluczowe przy decyzji o inwestycji. W 2022 roku wszedł w życie nowy system rozliczenia energii z fotowoltaiki – net-billing. Od tego czasu osoby rozważające inwestycję w system PV, zastanawiają się nad opłacalnością fotowoltaiki po zmianach. Czy słusznie?

Jak wygląda rozliczenie fotowoltaiki po zmianach?

Prosumenci, którzy założyli fotowoltaikę po 1 kwietnia 2022 roku, zgodnie z nowymi przepisami, rozliczają się w systemie net-billingu. Nadwyżki wyprodukowanej ze słońca energii, czyli niewykorzystany na bieżąco prąd jest sprzedawany do sieci, a brakująca energia musi zostać dokupiona.  

Od 1 lipca 2022 r. do 30 czerwca 2024 r. nadwyżki energii będą rozliczane według średniej ceny rynkowej energii elektrycznej z poprzedniego miesiąca kalendarzowego. Po tej dacie, czyli od 1 lipca 2024 r. cena zakupu energii z instalacji ma być ustalana według ceny giełdowej godzinowej na rynku dnia następnego.

Opłacalność fotowoltaiki 2023 – czy inwestycja ma sens?

Fotowoltaika zawsze będzie się opłacać, ponieważ system wytwarza darmową energię ze słońca. Kwestią jest skala opłacalności i czas zwrotu inwestycji. Warto pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna będzie najbardziej dochodowa przy wysokiej autokonsumpcji i niezależnie od systemu rozliczeń, warto wprowadzić nowe nawyki w sposobie korzystania z energii lub dodatkowo wyposażyć się w magazyn energii.

W systemie opustów opłacalność jest na bardzo wysokim poziomie, a inwestycja szybko się zwraca. W net-billingu rentowność inwestycji może być na podobnym poziomie, ale finalnie zależy od aktualnych cen kupna i sprzedaży energii. W drugiej połowie 2022 roku doszło nawet do sytuacji, gdzie cena sprzedaży energii w net-billingu okazała się wyższa od ceny zakupu energii, co spowodowało, że rozliczanie się w tym systemie wiązało się z dodatkowym zyskiem dla użytkowników fotowoltaiki.

Często, właśnie przez tą “zmienność” możemy usłyszeć, że fotowoltaika w nowym systemie nie jest opłacalna, jednak nie ma to potwierdzenia w rzeczywistości. Różne ceny energii mogą powodować, że w pewnym momencie będziemy zarabiać na fotowoltaice, w innym, że będziemy “jedynie” oszczędzać. Bilans dla prosumenta zawsze będzie jednak na plus.

Rosnące ceny energii

Rozważając opłacalność fotowoltaiki należy pamiętać o rosnących cenach surowców energetycznych, które w ostatnim czasie biją rekordy. Nic nie wskazuje też na to, że w kolejnych latach ceny będą maleć, prognozy ekspertów są raczej mało optymistyczne. 

No właśnie – ceny surowców. W górę idzie nie tylko cena energii elektrycznej, ale także węgla, gazu czy drewna. Wzrost cen to już nie 10, 20 czy 30%, ale nawet 300%! Z tego powodu coraz więcej osób chcąc ogrzać dom, chce się uniezależnić od tradycyjnych paliw, inwestując w pompę ciepła. Samodzielnie urządzenie jest już wysoce ekonomiczne, jednak połączenie systemu z fotowoltaiką, sprawia, że taka instalacja kalkuluje się jeszcze bardziej. Oba rozwiązania wpływają nawzajem na swoją opłacalność i przyspieszają zwrot inwestycji. 

W 2023 r. rząd wprowadził wsparcie mające uchronić gospodarstwa domowe przed drastycznymi podwyżkami. W tym roku ceny energii dla odbiorców w gospodarstwach domowych do określonych limitów zużycia (2 tys. kWh / 2,6 tys. kWh / 3 tys. kWh) zostały zamrożone na poziomie taryf dla spółek obrotu ze stycznia 2022 r. Po przekroczeniu limitów ceny wzrosną o około 60%. Jeśli więc zaproponowany przez rząd limit to dla Twojego gospodarstwa za mało, musisz liczyć się ze znacznie wyższymi rachunkami. A to dopiero początek podwyżek.

Niestety, najprawdopodobniej w 2024 r. tarcza ochronna, podobnie jak obniżony VAT na energię elektryczną, wkrótce wygaśnie, a Polacy będą musieli zmierzyć się z podwyżkami. Jest to więc dobry czas na inwestycję i przygotowanie się na nieuchronne. Fotowoltaika to rozwiązanie, które chroni domowy budżet nie przez rok czy dwa, a nawet ponad 30 lat!

Opłacalność fotowoltaiki a dotacje w 2023 r.

Duży wpływ na opłacalność fotowoltaiki i czas jej zwrotu mają dostępne dotacje i ulgi. W 2023 roku prosumenci mogą liczyć na wsparcie z:

  • programu “Mój Prąd 5.0” – dopłaty są przewidziane wyłącznie dla tych prosumentów, którzy korzystają z net-billingu. Dotacja na samą fotowoltaikę może wynieść do 6 tys. zł, jeśli dodatkowo kupimy inne urządzenie zwiększające autokonsumpcję – do 7 tys. zł,
  • programu “Czyste Powietrze” – zakłada wsparcie do 50% wartości inwestycji, a kwota, jaką można uzyskać to do 6 tys. zł., warunkiem jest wymiana starego nieefektywnego pieca, na nowe ekologiczne źródło energii jak np. pompa ciepła,
  • ulga termomodernizacyjna – zakłada możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na zakup fotowoltaiki (wydatki do rozliczenia powinny być pomniejszone o otrzymaną dotację), maksymalna kwota odliczenia wynosi 53 tys. zł na podatnika.

Skorzystanie z dotacji i ulgi, może skrócić czas zwrotu z inwestycji nawet o kilka lat – w zależności od kosztu instalacji i intensywności otrzymanego wsparcia.

Fotowoltaika w 2023 r. – inwestycja w przyszłość

Opłacalność fotowoltaiki jest oczywista, ale to nie jedyny powód, dla którego warto w nią zainwestować w 2023 roku. Obecnie inflacja jest najwyższa od ponad 25 lat, a to sprawia, że oszczędności Polaków maleją. Już niedługo może się okazać, że zgromadzona na koncie bankowym lub w skarpecie, pokaźna sumka jest tak naprawdę niewiele warta. Jest to więc dobry czas, by zainwestować w przyszłość. Fotowoltaika to system, który generuje oszczędności przez ponad 30 lat. Zainwestowane pieniądze, zamiast leżeć na koncie i topnieć, będą przez długie lata przynosić zysk w postaci niskich rachunków. Fotowoltaika to w niepewnych czasach jedna z najbezpieczniejszych inwestycji – praktycznie bez ryzyka, że się nie zwróci. 

Jak wygląda obecna sytuacja?

W pierwszych chwilach po zmianie przepisów zainteresowanie fotowoltaiką nieznacznie spadło. Teraz, wraz z coraz silniejszymi podwyżkami cen energii i wysoką inflacją, popularność tego rozwiązania znów rośnie. Polacy obawiają się wzrostu rachunków. Według badań zleconych przez Columbus, aż 70% Polaków odczuło wzrost cen energii elektrycznej i cieplnej w gospodarstwach domowych w ciągu ostatniego roku. Mieszkańcy naszego kraju obawiają się też dalszych podwyżek. Inwestycja w fotowoltaikę jest zabezpieczeniem na przyszłość. 

Co o najpopularniejszej instalacji OZE wśród użytkowników indywidualnych w Polsce myślą eksperci? Jaka jest wg nich opłacalność fotowoltaiki 2023? Forum zrzeszające specjalistów z branży mówi jednym głosem – choć czas zwrotu inwestycji może nieznacznie się wydłużyć, fotowoltaika nadal się opłaca i chroni portfele przed podwyżkami cen energii. Podobnego zdania są eksperci wypowiadający się na łamach popularnych serwisów o tematyce energetycznej – fotowoltaika była, jest i będzie opłacalna, a stwierdzenie, że montaż ogniw fotowoltaicznych był korzystny tylko w starym systemie to mit. 

Czy fotowoltaika się opłaca w 2023 roku?

Jak najbardziej! Fotowoltaika to rozwiązanie, które w dobie szalejącej inflacji, kryzysu energetycznego i dynamicznych podwyżek cen energii, jest szczególnie opłacalne. Obecnie instalacja zwraca się w ok. 7-8 lat (okres zwrotu może się różnić w zależności od wielu zmiennych), jednak biorąc pod uwagę to, że w 2023 r. cena prądu wzrosła niemal dwukrotnie, a planowane są kolejne skoki cen, czas ten może się znacząco skrócić. 

Chcesz wiedzieć czy instalacja fotowoltaiczna to rozwiązanie dla Ciebie? Sprawdź nasz kalkulator i oblicz opłacalność instalacji fotowoltaicznej w Twoim domu.

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
zapytaj o ofertę
Columbus