Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz

Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz

Moc instalacji fotowoltaicznej – 5kW.

Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja na lata, która zapewnia dostęp do darmowej i przyjaznej środowisku energii elektrycznej.

Wbrew niektórym opiniom, fotowoltaika opłaca się bez względu na system rozliczeń, czy obecność dotacji, zwłaszcza teraz, w dobie stale rosnących cen prądu. Jednak by instalacja przynosiła wymierne korzyści i szybko się zwróciła, ważny jest precyzyjne oszacowanie jej mocy.  W tym celu, w pierwszej kolejności należy przeanalizować wysokość dotychczasowych rachunków za energię elektryczną. Jednak nie jest to jedyny parametr.

Oblicz opłacalność
mocpv_intro_bg
moc_img

Dobór mocy instalacji.

By właściwie dobrać wielkość instalacji trzeba również wziąć pod uwagę:

 • miejsce gdzie zamontowany będzie system – orientacja względem stron świata, zacienienia, powierzchnia
 • przyszłe zapotrzebowanie na energię elektryczną,
 • obowiązujący system rozliczeń,
 • poziom autokonsumpcji.

Właściwy dobór mocy fotowoltaiki jest istotny ze względu na opłacalność i finalny czas zwrotu inwestycji. Zbyt mały zestaw nie pokryje całego zapotrzebowania domu na prąd i brakującą energię trzeba będzie dokupić. Za duży system to z kolei dłuższy zwrot inwestycji. Należy również pamiętać, że jeśli instalacja będzie zbyt duża, możemy stracić część energii, nie otrzymując za to zapłaty. Dlaczego? W net-billingu, czyli systemie rozliczeń prosumentów wprowadzonym w 2022 r. został wprowadzony limit, który ma zapobiegać budowie zbyt dużych do zapotrzebowania instalacji. Działa to w ten sposób, że wypłacone za nadwyżki środki, mogą stanowić maksymalnie 20% wartości prądu, który prosument prześle do sieci w miesiącu, którego dotyczy zwrot nadpłaty.

Fotowoltaika 5 kW
– czy to wystarczająco?

Czy zestaw fotowoltaiczny 5kw to wystarczająca moc by pokryć zapotrzebowanie na energię standardowego domu? Tak, taka moc instalacji to bardzo popularny wybór wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Świadczy o tym także statystyka opublikowana przez WFOŚiGW, z której wynika, że w 2020 r. przeciętna moc domowej instalacji fotowoltaicznej, współfinansowanej ze środków programu “Mój Prąd”, wynosiła około 5,6 kW.

Biorąc jednak pod uwagę stale rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną polskich domów czy boom na pompy ciepła, a wkrótce najprawdopodobniej także na samochody elektryczne, można stwierdzić, że średnia moc instalacji będzie coraz większa. 

fotowol_bg
Panele fotowoltaiczne 5 kW
– ile energii wyprodukują?

Średnie nasłonecznienie w Polsce wynosi ok. 1000 kWh/m2. Można więc stwierdzić, że nasz kraj ma bardzo dobre warunki do produkcji energii z fotowoltaiki. Wartość ta pozwala na wyprodukowanie z 5 kWp paneli fotowoltaicznych rocznie ok. 4500-5000 kWh energii elektrycznej. Standardowo przy takich warunkach przyjmuje się, że na każde zużyte rocznie 1000 kWh energii potrzebne jest ok. 1,25 kWp mocy instalacji fotowoltaicznej.  Dla przykładu – moc instalacji dla gospodarstwa domowego zużywającego w rok 5500 kWh, powinna oscylować w okolicy 6,9 kWp.

5 kW fotowoltaika
– ile paneli potrzeba?

Na zestaw fotowoltaiczny o mocy 5 kWp potrzeba od 10 do nawet 20 lub więcej paneli. Wszystko zależy od tego jaką moc będzie miał pojedynczy moduł. Ze względu na ograniczoną powierzchnię dachów, na instalacje domowe najczęściej wybierane są panele monokrystaliczne o wysokiej sprawności, które mają wysoką moc, przy zachowaniu stosunkowo niewielkich rozmiarów.

Instalacja fotowoltaiczna 5 kW – cena?

Fotowoltaika 5kw koszt uzależniony jest od tego czy kupisz same komponenty i zamontujesz je sam, czy będzie to zestaw fotowoltaiczny 5 kw z montażem. Cena będzie też różna w zależności od miejsca montażu – na gruncie będzie droższa, niż ta na dachu. Myślisz o tym jak dużą inwestycją jest instalacja fotowoltaiczna 5 kw? Cena z montażem zależy m.in. od:

 • wielkości instalacji – im mniejsza tym koszt za 1 kwp jest wyższy,
 • jakości komponentów,
 • zastosowanych systemów zabezpieczeń,
 • miejsca montażu,
 • gwarancji – rozszerzona gwarancja jest zazwyczaj dodatkowo płatna,
 • dodatkowych usług – np. pomoc w kwestiach formalnych.

Koszt fotowoltaiki 5kw może się różnić o kilka lub kilkanaście tysięcy w zależności od oferty. Pamiętaj jednak, by nie sugerować się wyłącznie ceną. Niska, może bowiem świadczyć o słabej jakości komponentach, które po pierwsze mogą nie produkować zakładanej j ilości energii, a po drugie, ich żywotność może być obniżona. Instalacja ma służyć wydajnie przez ponad 30 lat, warto by była wykonana z najwyższej jakości elementów. Decydując się na inwestycję taką jak fotowoltaika 5kw cena może zostać obniżona dzięki dostępnym, rządowym programom wsparcia. Taka moc instalacji kwalifikuje się np. do dotacji z programu “Mój Prąd”.

Uzyskaj ofertę
koszt_img
dom_img


Na co wystarczy 5 kWh w Twoim domu?

Zastanawiasz się czy 5 kWh to dużo, czy mało? Nie wiesz na ile wystarczy Ci taka ilość energii? Dla przypomnienia – 5 kwh odpowiada ilości energii zużywanej przez urządzenie o mocy 5 000 watów (W) w ciągu godziny.

5 kWh wyprodukowanej energii wystarcza np. na:

 • pięć cykli zmywarki lub pralki,
 • ok. 200 minut suszenia ubrań w suszarce bębnowej,
 • 45 godzin włączonego telewizora LED 50 cali,
 • ponad 5 dni działania lodówki.

Im więcej sprzętów zasilanych energią elektryczną posiadasz, tym większe będzie Twoje zużycie energii. Planujesz dodatkowe urządzenia w domu? Poinformuj o tym specjalistę, który na podstawie Twojego aktualnego zapotrzebowania, a także przyszłych potrzeb dobierze zestaw, który pomoże obniżyć Ci rachunki za prąd do minimum.

Porównaj dynamiczne bilansowanie 1:1 z net-billingiem i oblicz opłacalność instalacji fotowoltaicznej od Columbus