Fotowoltaika na
działce rekreacyjnej
– czy się opłaca?

Coraz więcej Polaków próbuje odciąć się od zgiełku miasta i decyduje się na wypoczynek wśród natury, np. na działce rekreacyjnej lub w miejskim ogródku działkowym, tzw. ROD. Jak jednak przeciwdziałać rosnącym cenom energii i rachunkom za prąd? A może Twoja działka wcale nie ma do podłączenia do sieci elektrycznej, przez co codzienne czynności stają się dla Ciebie wyzwaniem? Jak oglądać telewizję, korzystać z laptopa, naładować telefon lub ogrzewać budynek w zimniejsze dni? Właśnie w rozwiązaniu tych problemów może pomóc fotowoltaika na działkę! Która instalacja sprawdzi się tam najlepiej i jaką moc powinna mieć, by zapewnić Ci optymalne uzyski?

Kiedy warto sięgnąć po zestaw fotowoltaiczny
na działkę?

Fotowoltaika to technologia umożliwiająca produkcję energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Zestaw fotowoltaiczny na działkę 230 V składa się z modułów PV, inwertera oraz opcjonalnie magazynu energii. Czy sprawdzi się również w Twoim domku letniskowym? To zależy m.in. od jego aktualnego sposobu zasilania oraz Twojego bieżącej i przyszłej konsumpcji energii. Jeśli prądu zużywasz bardzo mało lub rzadko odwiedzasz swoją działkę, inwestycja może nie być aż tak opłacalna. Jeśli jednak domek letniskowy jest Twoim ulubionym punktem wyjazdowym i często w nim przebywasz, zdecydowanie warto połączyć go z instalacją fotowoltaiczną, by obniżyć swoje rachunki za prąd.

Jakie zalety ma fotowoltaika
na działce rekreacyjnej?

Fotowoltaika na działkach ROD to nie tylko duże oszczędności na rachunkach, ale również inwestycja w Twoją przyszłość i ekologię. System PV ma żywotność określaną na minimum 30 lat, dzięki czemu nie musisz martwić się o jego awarie. Co więcej, wykorzystywanie promieniowania słonecznego do produkcji prądu to jeden z najbardziej ekologicznych sposobów jego wytwarzania i nie przyczynia się do eksploatacji nieodnawialnych zasobów naszej planety.

Fotowoltaika na działce rekreacyjnej
gdzie zamontować?

Decyzję o montażu instalacji fotowoltaicznej na działce rekreacyjnej należy poprzedzić audytem, podczas którego można będzie określić wielkość systemu, jego lokalizację (grunt vs dach) oraz umiejscowienie względem stron świata. Dlaczego fotowoltaika na działkę powinna mieć odpowiednio dobraną moc? Ponieważ niedowymiarowana instalacja nie pokryje Twojego całego zapotrzebowania, a dużą część energii będziesz musiał po prostu dokupić. Z kolei zbyt duża instalacja będzie wiązać się z wyższym poziomem inwestycji oraz dłuższym okresem jej zwrotu.

Jeśli dach domku letniskowego jest odpowiednio duży i umożliwia montaż modułów skierowanych w odpowiednią stronę świata (najlepiej na południe) i pod odpowiednim kątem nachylenia (30-40 stopni), instalacja najprawdopodobniej znajdzie się właśnie na nim. Jednak, gdy na dachu nie ma zbyt wiele miejsca na konstrukcję o wybranej mocy, może znaleźć się ona również na gruncie.

Fotowoltaika na działkę ROD
z czym ją połączyć?

Instalacja fotowoltaiczna produkuje energię elektryczną tylko wtedy, gdy do ogniw dociera promieniowanie słoneczne. Co jednak, gdy chcesz korzystać z prądu wieczorem, w nocy lub w trakcie pochmurnego dnia? Wtedy doskonałym rozwiązaniem będzie połączenie instalacji z magazynem energii, dzięki któremu będziesz mógł przechowywać swoje nadwyżki w urządzeniu i korzystać z nich, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

Pamiętaj, że teren ogródka działkowego nie podlega własności a jedynie dzierżawie, dlatego ważna może być możliwość przeniesienia instalacji lub i całej zabudowy lub możliwość cesji własności instalacji fotowoltaicznej w przypadku odsprzedania prawa do korzystania z ogródka działkowego.

Fotowoltaika na działce
bez prądu- co zrobić?

Często zdarza się, że działki rekreacyjne nie są podłączone do sieci energetycznej lub domki letniskowe znajdują się w trudno dostępnych miejscach, np. w górach. Czy można wtedy korzystać z fotowoltaiki, by zapewnić sobie prąd? Jak najbardziej! Wyróżniamy trzy typy instalacji fotowoltaicznych:

  • on-grid – podłączone do sieci,
  • off-grid – niepodłączone do sieci,
  • hybrydowe – podłączone do sieci, ale mogące pracować również off-grid, np. w przypadku awarii zasilania.

Ponieważ systemy on-grid są podłączone do sieci energetycznej, nadwyżki energii są odprowadzane do lokalnego lub ogólnokrajowego dostawcy energii i rozliczane. Instalacja musi być wyposażona w dwukierunkowy falownik, który mierzy, ile prądu zostało wprowadzone do sieci, a ile pobrane. Nieco inaczej sytuacja ma się w przypadku instalacji off-grid. Tutaj energia wyprodukowana przez moduły jest na bieżąco wykorzystywana przez uruchomione urządzenia, a jej nadwyżki są przechowywane w magazynie energii. Takie połączenie pozwala uzyskać pełną niezależność energetyczną. Co więcej, ponieważ instalacja off-grid nie ma żadnego wpływu na ogólny system elektryczny, nie musi być zgłaszana do OSD. Taka fotowoltaika na działce bez prądu będzie najlepszym rozwiązaniem.

Hybrydowa
fotowoltaika na działkach ROD

Możesz oczywiście zdecydować się również na instalację hybrydową z magazynem energii z funkcją Backup Ready, która na co dzień jest połączona z siecią, jednak może pracować także samodzielnie w przypadku zaniku napięcia lub awarii sieci. Hybrydowy zestaw fotowoltaiczny na działkę odłączy wtedy wewnętrzną instalację od sieci i stworzy wydzielony obwód elektryczny z własną elektrownią, hybrydowym falownikiem i magazynem energii. Hybrydowa instalacja jest najdroższym rozwiązaniem, jednak daje najwyższy stopień bezpieczeństwa.

Dlaczego warto wybrać
usługi Columbus?

Osoby dołączające do ekosystemu Columbus mogą wybierać spośród trzech wariantów ofertowych: standard, smart oraz pro. Poszczególne opcje odpowiadają na różne wymagania i potrzeby naszych Klientów.

Fotowoltaika od Columbus to:

moc instalacji dopasowana do Twoich potrzeb

wydajna technologia – monokrystaliczne panele fotowoltaiczne Sunport w technologii MWT o mocy 370 Wp, z 30-letnią gwarancją na sprawność na poziomie 82%,

Gwarancja 360 – 15 lat gwarancji na wszystkie komponenty instalacji, serwis i montaż

Columbus Care, czyli kompleksowa obsługa przed jak i posprzedażowa, obejmująca m.in. opiekę nad rachunkami oraz prawidłową pracą Twojej instalacji fotowoltaicznej

pakiet bezpieczeństwa Columbus Safe

szybki montaż

korzystne finansowanie z niskim RRSO i stałą ratą

Zaufało na już ponad 62 000 klientów