Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz

Moc instalacji fotowoltaicznej – 15kW.

Wielkość systemu fotowoltaicznego powinna zostać dopasowana do indywidualnych potrzeb energetycznych danego gospodarstwa.

Jak określić zapotrzebowanie energetyczne? Łatwo to zrobić przyglądając się rocznym rachunkom za prąd oraz biorąc pod uwagę potencjalne inwestycje w energochłonne sprzęty w najbliższej przyszłości. W precyzyjnym określeniu mocy instalacji może pomóc specjalista z firmy fotowoltaicznej.

Oblicz opłacalność
mocpv_intro_bg
moc_img

Dobór mocy instalacji.

O czym musisz pamiętać podczas doboru mocy instalacji fotowoltaicznej?

  • lokalizacja instalacji (dostępna powierzchnia, położenie względem stron świata, zacienienia),
  • zapotrzebowanie na prąd w przyszłości,
  • system rozliczeń,
  • zakres autokonsumpcji.

Tylko w przypadku instalacji odpowiednio dopasowanej do potrzeb energetycznych domu możesz spodziewać się pełnej opłacalności tego rozwiązania. Jeśli wybierzesz zbyt mały system, nie pokryje on całkowitego zapotrzebowania na prąd gospodarstwa, a poziom rachunków nadal nie będzie Cię satysfakcjonował. Co w przypadku przewymiarowanej instalacji? Oczywiście zapłacisz więcej, a inwestycja będzie dłużej się zwracać. Należy również pamiętać o tym, że w obecnym systemie rozliczeń występuje limit, który pa przeciwdziałać przewymiarowywaniu instalacji. Polega on na tym, że fundusze wypłacane za nadprodukcję mogą wynosić maksymalnie 20% wartości energii przesyłanej do sieci w miesiącu, którego dotyczy zwrot nadpłaty.

Fotowoltaika 15 kW
– czy to wystarczająco?

Czy panele fotowoltaiczne 15kW sprawdzą się w Twoim budynku? Instalacja o takiej wielkości jest bardzo duża, przez co pokryje potrzeby standardowego gospodarstwa domowego, nawet jeśli budynek ma kilkaset metrów powierzchni. Energia może starczyć także do zasilenia energochłonnych urządzeń, w tym pompy ciepła, ładowarki do elektryków lub klimatyzacji. 15 kW fotowoltaiki można wykorzystać także w przydomowym biznesie, np. zakładzie kosmetyczno-fryzjerskim, warsztacie samochodowym, małym sklepie lub punkcie ksero.

W ostatnich latach można zauważyć znaczny wzrost mocy fotowoltaiki instalowanej w polskich gospodarstwach. Niedawno średnie instalacje obejmowały zakres od 4 do 5 kWp, natomiast obecnie indywidualni inwestorzy coraz częściej wybierają instalacje przekraczające 6 kWp.

fotowol_bg
Panele fotowoltaiczne 15 kW
– ile energii wyprodukują?

Średnie nasłonecznienie w Polsce to ok. 1000 kWh/m2, a warunki te pozwalają na efektywną produkcję energii solarnej. Fotowoltaika 15 kW może wygenerować więc ok. 13 500-15 000 kWh prądu rocznie. Zakładając, że 1,25 kWp wytwarza rocznie 1000 kWh energii, panele fotowoltaiczne 15kW będą odpowiednie dla gospodarstw domowych zużywających 12 000 kWh w ciągu 12 miesięcy.

15 kW fotowoltaika
– ile paneli potrzeba?

Fotowoltaika 15 kW może składać się z 35 do nawet 50 modłów. Skąd tak duża różnica w ich liczbie? Poszczególne panele solarne mają inne moce i sprawności, choć obecnie standardem stają się ogniwa o mocy przekraczającej 350 Wp. Oczywiście w przypadku tak dużych instalacji, na dachu może najzwyczajniej zabraknąć miejsca, by pomieścić wszystkie moduły. W takim wypadku instalator powinien zaproponować gruntową konstrukcję, która może być o wiele obszerniejsza. Systemy dedykowane biznesom lub farmom fotowoltaicznym zazwyczaj są wyposażone w panele o większej mocy, w okolicach 500 Wp.

Instalacja fotowoltaiczna 15 kW – cena?

Koszt instalacji o mocy 15 kW może się różnić w zależności od tego, czy będzie uwzględniać tylko komponenty systemu, czy obejmie również usługę montażu.

Interesuje Cię zestaw fotowoltaiczny 15 kW? Cena systemu będzie zależna m.in. od:

  • typu i jakości elementów instalacji,
  • rodzaju zastosowanych zabezpieczeń,
  • mocy instalacji – im mniejsza, tym wyższy koszt za 1 kWp,
  • miejsca montażu – grunt vs dach,
  • długości i szczegółów gwarancji – gwarancja rozszerzona ponad warunki oferowane przez producenta zwykle stanowi dodatkowy koszt,
  • dodatkowe usługi – monitoring instalacji, przyśpieszony montaż, pomoc w uzyskaniu dotacji itp.

Ile może kosztować fotowoltaika 15 kW? Cena instalacji będzie różna w zależności od firmy odpowiedzialnej za jej dostarczenie i montaż. Podczas wyboru oferty spójrz nie tylko na koszt 1 kWp, ale także całego zestawu montażowego, standardowych i dodatkowych zabezpieczeń, gwarancji, ubezpieczenia, przeglądów itp. W niektórych przypadkach może się okazać, że za większość podstawowych elementów i usług, oferowanych przez inne firmy w standardzie, będziesz musiał dodatkowo zapłacić, a finalny koszt “taniego” rozwiązania będzie o wiele wyższy niż zakładałeś. Niska cena może również wiązać się z niską jakością, co przy systemie o zakładanej żywotności na poziomie 30 lat, nie jest dobrym wyjściem.

Uzyskaj ofertę
koszt_img
dom_img

Na co wystarczy 15 kWh w Twoim domu?

Co możesz zasilić energią wygenerowaną przez panele fotowoltaiczne 15kW? Szacuje się, że 15 kWh odpowiada ilości energii zużywanej przez urządzenie o mocy 15 000 watów (W) w ciągu godziny.

15 kWh wyprodukowanej energii może posłużyć np. do zasilenia:

  • 15 cykli zmywarki lub pralki,
  • prawie 7 godzin suszenia ubrań w suszarce bębnowej,
  • 135 godzin włączonego telewizora LED 50 cali,
  • ponad 15 dni działania lodówki.

Zużycie energii w Twoim gospodarstwie będzie tym większe, im więcej sprzętów zasilanych energią elektryczną się w nim znajdzie. Oczywiście, jeśli w Twoich najbliższych planach są dodatkowe inwestycje w urządzenia na prąd, koniecznie poinformuj o tym specjalistę, który przygotowuje dla Ciebie ofertę.

Oblicz opłacalność fotowoltaiki: