Columbus Intelligence – nowa era AI dla domu, dostępna dla Ciebie. Odkryj możliwości aplikacji Columbus

Zainstaluj

Columbus Intelligence – nowa era AI dla domu, dostępna dla Ciebie. Odkryj możliwości aplikacji Columbus

Zainstaluj

Moc instalacji fotowoltaicznej – 16kW.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja instalacja będzie generować maksymalne oszczędności, zadbaj o dokładny dobór jej mocy.

W tym celu trzeba określić zużycie energii w domu czy firmie i ewentualne zmiany zapotrzebowania w najbliższej przyszłości. Warto więc przeprowadzić dokładną analizę dotychczasowych rachunków za prąd. Spojrzenie na faktury z całego roku to jednak nie wszystko.

Oblicz opłacalność
mocpv_intro_bg
moc_img

Dobór mocy instalacji.

Na co należy zwrócić uwagę podczas określania mocy systemu fotowoltaicznego?

  • miejsce montażu instalacji, w tym dostępna powierzchnia, położenie względem stron świata, możliwe zacienienia,
  • przyszłe zapotrzebowanie energetyczne inwestora,
  • aktualny system rozliczeń,
  • wielkość autokonsumpcji.

Dobrze dobrana wielkość instalacji fotowoltaicznej wpłynie w dużej mierze na opłacalność całej inwestycji i przewidywany czas zwrotu. System o zbyt małej mocy nie nie pokryje całkowitego zapotrzebowania energetycznego budynku, co również będzie wiązać się z wysokimi rachunkami za prąd. Natomiast zbyt duża moc instalacji przełoży się na wysoki koszt początkowy, a co za tym idzie, dłuższy czas spłaty inwestycji. Oprócz tego, aktualny system rozliczeń fotowoltaiki (net-billing) wprowadził limit, który ma na celu przeciwdziałanie tworzeniu przewymiarowanych instalacji. W praktyce oznacza to, że fundusze, jakie otrzymujesz za sprzedane nadwyżki, mogą stanowić tylko 20% wartości prądu przesyłanego do sieci w miesiącu, którego dotyczy zwrot nadpłaty.

Fotowoltaika 16 kW
– czy to wystarczająco?

Dla kogo będą odpowiednie panele fotowoltaiczne 16kW? To instalacja o sporej wielkości, dlatego sprawdzi się w domach o dużym metrażu lub zwiększonym zapotrzebowaniu energetycznym, np. poprzez ogrzewanie elektryczne, pompę ciepła, klimatyzację lub ładowarkę do samochodów elektrycznych. Oczywiście fotowoltaika o mocy 16 kW może posłużyć również do zasilania przydomowego biznesu, takiego jak punkt ksero, mały sklep, zakład kosmetyczny czy warsztat samochodowy.

Potrzeby energetyczne Polaków rosną, a wraz z nimi wielkość systemów fotowoltaicznych, które wybierają. Jeszcze niedawno średnia instalacja w naszym kraju plasowała się między 4 a 5 kWp. Dzisiaj jednak coraz częściej możemy spotkać konstrukcje powyżej 6 kWp.

fotowol_bg
Panele fotowoltaiczne 16kW
– ile energii wyprodukują?

Polska posiada doskonałe warunki dla rozwoju fotowoltaiki, gdyż średnie nasłonecznienie na terytorium naszego kraju wynosi ok. 1000 kWh na metr kwadratowy. Przyjmuje się, że 1 kWp służy do produkcji 900-1000 kWh prądu rocznie, co oznacza, że instalacja fotowoltaiczna 16kW wytwarza od 14 400 do 16 000 kWh energii elektrycznej w ciągu roku. Jeśli na każde zużyte rocznie 1000 kWh energii liczymy ok. 1,25 kWp mocy fotowoltaiki, instalacja 16kW będzie odpowiednim systemem dla gospodarstwa zużywającego 12 800 kWh energii elektrycznej rocznie.

Zestaw fotowoltaiczny 16 kW
– ile paneli potrzeba?

Instalacja fotowoltaiczna 16kW może wymagać montażu od 37 do 64 modułów, a na ich dokładną liczbę wpływ będzie mieć moc i sprawność ogniw. Najlepiej będzie zdecydować się na panele o wysokiej sprawności i mocy przekraczającej 350 Wp, które są wysoce efektywne, a ich rozmiar jest stosunkowo niewielki. Należy jednak brać pod uwagę to, że system o mocy 16 kW jest na tyle duży, że może najzwyczajniej nie zmieścić się na dachu i konieczny będzie montaż konstrukcji gruntowej. Taką decyzję powinien jednak podjąć specjalista, który zbada wszystkie za i przeciw.

Fotowoltaika 16kW – cena?

Interesuje Cię fotowoltaika 16kW? Cena zestawu jest wypadkową różnych czynników, w tym:

  • wielkości instalacji – im mniejsza, tym bardziej koszt za 1 kWp rośnie,
  • zastosowanych komponentów składowych i zabezpieczeń,
  • miejsca montażu (konstrukcje gruntowe są droższe),
  • zakresu i czasu trwania gwarancji,
  • dodatkowych usług oferowanych przez instalatora.

Czy cena powinna być głównym kryterium podczas poszukiwań firmy fotowoltaicznej? Niekoniecznie – jest ona z pewnością ważna, ale równie duże znaczenie warto przywiązać do jakości komponentów i montażu oraz zakresu świadczonych usług (przeglądów, gwarancji, ubezpieczenia itp.). Fotowoltaika jest trwałym systemem, które ma wytwarzać czystą energię przez ponad 30 lat – zadbaj więc o to, by Twoja inwestycja była dobrze przemyślana i obejmowała jak najlepsze rozwiązania, jakie wpisują się w Twój budżet. Całkowity koszt fotowoltaiki można zredukować m.in. dzięki dostępnym programom wsparcia.

Uzyskaj ofertę
koszt_img
dom_img

Na co wystarczy 16 kWh w Twoim domu?

Do czego wykorzystać prąd generowany przez zestaw fotowoltaiczny 16 kW? Przyjmuje się, że 16 kWh odpowiada ilości energii zużywanej przez urządzenie o mocy 16 000 watów (W) w ciągu godziny.

16 kWh wyprodukowanej energii wystarcza np. na:

  • 16 cykli zmywarki lub pralki,
  • ponad 7 godzin suszenia ubrań w suszarce bębnowej,
  • 144 godzin włączonego telewizora LED 50 cali,
  • ponad 16 dni działania lodówki.

Pamiętaj, że im więcej sprzętów zasilanych energią elektryczną znajdzie się w Twoim domu czy firmie, tym większe będzie jego zapotrzebowanie na prąd. Jeżeli planujesz kolejne inwestycje w energochłonne urządzenia lub rozwój swojego biznesu, koniecznie wspomnij o tym specjaliście przygotowującemu dla Ciebie ofertę na fotowoltaikę.

Porównaj dynamiczne bilansowanie 1:1 z net-billingiem i oblicz opłacalność instalacji fotowoltaicznej od Columbus