Jeśli chcesz cieszyć się wysokimi i długoterminowymi oszczędnościami z fotowoltaiki, zadbaj o to, by wielkość instalacji została dobrana do potrzeb Twojej firmy.
W tym celu należy dokładnie przyjrzeć się rachunkom za energię elektryczną z ubiegłych miesięcy lub nawet całego roku, a także zastanowić się nad potencjalnymi inwestycjami, które mogłyby zwiększyć zużycie prądu w przyszłości. Może to być np. zatrudnienie nowych pracowników, zakup kolejnych maszyn czy zwiększenie wolumenu produkcji. Najlepiej, by dokładne kalkulacje wykonał specjalista, który przyjrzy się potrzebom Twojej firmy.
Co pomoże Ci określić dokładną moc instalacji fotowoltaicznej?
Odpowiednio dobrana moc instalacji to podstawa, aby móc korzystać z ekologicznego i ekonomicznego systemu fotowoltaicznego. Dlaczego? Ponieważ niedowymiarowana instalacja nie będzie odpowiadać na pełne potrzeby energetyczne przedsiębiorstwa, a rachunki za prąd nadal pozostaną na dość wysokim poziomie. Z kolei zbyt duża moc fotowoltaiki będzie wiązać się z dużą inwestycją początkową i przedłużonym czasem jej zwrotu. Należy również pamiętać, że w aktualnym systemie rozliczeń, czyli net-billingu wprowadzono limit zniechęcający do zakupu przewymiarowanych instalacji. Dzięki niemu, pieniądze za sprzedane nadwyżki, jakie wpływają do Ciebie, mogą stanowić max. 20% wartości energii przesyłanej do sieci w rozliczanym miesiącu.
Zestaw fotowoltaiczny 40 kW zaliczany jest do tzw. mikroinstalacji, czyli konstrukcji do 50 kWp i doskonale nadaje się dla firm, które posiadają duże zapotrzebowanie energetyczne, generowane np. przez linię produkcyjną lub dużą liczbę urządzenia na prąd. Instalacje o takiej mocy wykorzystują m.in. firmy transportowe, sklepy spożywczo-przemysłowe, zakłady usług budowlano-montażowych, punkty wulkanizacji, szkółki drzew i krzewów, ośrodki wypoczynkowe czy też pracownie konserwatorskie.
Energochłonne firmy muszą mierzyć się z coraz wyższymi rachunkami, zwłaszcza w ostatnich miesiącach, kiedy ceny energii elektrycznej znacząco poszybowały w górę. Przedsiębiorstwa, które nie znajdą sposobów na poradzenie sobie z tymi, będą narażone na obniżenie swojej rentowności, co może także doprowadzić do uszczuplenia kadry oraz zmniejszenia wolumenu produkcji.
Na terytorium Polski panują optymalne warunki do produkcji energii ze słońca, a roczne nasłonecznienie wynosi średnio 1000 kWh na metr kwadratowy. Zestaw fotowoltaiczny 40 kW może wygenerować od 36 000 do 40 000 kWh energii elektrycznej przez 12 miesięcy. A gdy przyjmiemy, że na każde 1000 kWh energii zużytej rocznie przypada ok. 1,25 kWp mocy fotowoltaiki, instalacja o mocy 40 kW będzie dobrym wyborem dla biznesu zużywającego 32 000 kWh prądu rocznie.
Do wykonania instalacji o wielkości 40 kW potrzeba będzie od 85 do nawet 114 modułów, a na ich dokładną liczbę wpłynie przede wszystkim moc i sprawność ogniw. W ostatnich latach standardem stały się panele o mocy 350 Wp i wyższej, natomiast w biznesowych konstrukcjach często wykorzystywane są moduły o mocy zbliżonej do 500 Wp. Decyzję o umiejscowieniu instalacji warto powierzyć specjaliście, który zbada warunki panujące na dachu oraz gruncie i wybierze najlepszą opcję.
Interesuje Cię fotowoltaika 40 kW? Cena rozwiązania będzie różna w zależności od tego, jaką firmę instalatorską wybierzesz do współpracy oraz jaki będzie zakres oferowanych przez nią usług.
Zastanawiasz się, jaki może być koszt budowy farmy fotowoltaicznej 40kW? Wpływ na cenę będą mieć następujące czynniki:
Przedsiębiorstwo może pokryć koszt instalacji fotowoltaicznej 40kW z własnych środków, zdecydować się na pożyczkę (rządową z niskim oprocentowaniem lub komercyjną z banku) lub skorzystać z leasingu. Interesującym rozwiązaniem jest także dzierżawa instalacji (PV as a service), która umożliwia korzystanie z darmowej energii ze słońca bez wkładu własnego.
W jaki sposób możesz wykorzystać energię elektryczną wytworzoną przez zestaw fotowoltaiczny 40 kW? Powszechnie przyjmuje się, że system o mocy 40 kWh produkuje prąd zużywany przez urządzenia o mocy 40 000 watów (W) w ciągu godziny.
40 kWh można wykorzystać do m.in. do zasilenia:
Optymalne funkcjonowanie przedsiębiorstw jest uzależnione w dużej mierze od dostaw energii elektrycznej, której ceny cały czas rosną, zwiększając tym samym koszty stałe firm. Aby temu przeciwdziałać, warto zdecydować się na inwestycję w fotowoltaikę, która będzie produkować darmowy prąd ze słońca na użytek Twojego biznesu.