E-BOOK: Domowe magazyny energii – kompletny przewodnik – pobierz za darmo!

Pobierz

E-BOOK: Domowe magazyny energii – kompletny przewodnik – pobierz za darmo!

Pobierz

Moc instalacji fotowoltaicznej – 8kW.

Fotowoltaika to najlepszy sposób na trwałe i skuteczne obniżenie rachunków za energię elektryczną.

By instalacja była jak najbardziej opłacalna, konieczny jest właściwy dobór mocy systemu – dopasowany do zużycia. W związku z tym pierwsze co należy zrobić dobierając odpowiednia wielkość instalacji jest oszacowanie zużycia prądu w domu. Najlepiej zrobić to na podstawie rachunków za energię z całego roku. Na tym etapie warto wziąć pod uwagę możliwy wzrost zapotrzebowania, związany np. ze zmianą sposobu ogrzewania na elektryczne czy wymianą sprzętów np. kuchenka gazowa na indukcyjną. Co jeszcze wziąć pod uwagę dobierając moc fotowoltaiki?

Oblicz opłacalność
mocpv_intro_bg
moc_img

Dobór mocy instalacji.

Oto główne parametry decydujące o mocy instalacji:

  • miejsce montażu instalacji,
  • możliwy wzrost zapotrzebowania na prąd,
  • profil zużycia (wielkość autokonsumpcji),
  • dodatkowe elementy systemu jak np. magazyn energii.

Często osoby zainteresowane fotowoltaiką pytają, czy lepiej, jeśli instalacja fotowoltaiczna będzie produkowała za dużo, czy za mało prądu? I w jednym i w drugim przypadku inwestor poniesie mniejsze lub większe straty. Gdy instalacja będzie za duża, część wartości nadwyżek może być tracona. W net billingu obowiązuje bowiem limit która zakłada, że wypłacone za nadwyżki środki, mogą stanowić maksymalnie 20% wartości prądu, który prosument prześle do sieci w miesiącu, którego dotyczy zwrot nadpłaty. W przypadku za małej instalacji, inwestor nadal będzie płacił część dotychczasowych rachunków za prąd, które dodatkowo, będą systematycznie rosły.

Fotowoltaika 8 kW
– czy to wystarczająco?

Instalacja fotowoltaiczna 8 kW to wielkość, która pokryje domu o większym zapotrzebowaniu energetycznym niż standardowy budynek jednorodzinny, bez ogrzewania na prąd. To doskonałe rozwiązanie gdy w domu mieszka więcej domowników, lub energia jest wykorzystywana np. także do zasilania niewielkiej pompy ciepła.

Standardowe urządzenia znajdujące się na wyposażeniu większości domów – płyta indukcyjna, piekarnik, odkurzacz, sprzęt IT, pralki i żelazko – wszystko to zużywa dużo energii elektrycznej. W naszych domach, z biegiem czasu, w domach pojawia się coraz więcej urządzeń na prąd. Niektóre z nich służą rozrywce, inne ułatwiają codzienne funkcjonowanie, wszystkie jednak zwiększają zużycie energii. Z tego powodu, w ostatnich latach zauważalny jest wzrost mocy instalacji montowanych przez prosumentów. Kiedyś standardowa instalacja mieściła się w przedziale 4-5 kWp, teraz częściej montuje się większe systemy np. o mocy 8 kWp.

fotowol_bg
Panele fotowoltaiczne 8 kW
– ile energii wyprodukują?

Wiele osób, przed montażem fotowoltaiki zastanawia się, czy Polska ma dobre warunki do produkcji energii ze słońca. Okazuje się, że tak! Średnia roczna suma nasłonecznienia w Polsce wynosi ok. 1000 kWh/m2. Co więcej, w naszym kraju nie występują duże upały, które negatywnie wpływają na produkcję prądu z fotowoltaiki. Nasz klimat jest optymalny. Standardowo przyjmuje się, że w naszej lokalizacji z fotowoltaika 8 kWp wyprodukuje rocznie 7200-8000 kWh energii elektrycznej. A jak to się ma do produkcji energii?

W warunkach o których mówimy, przyjmuje się, że na każde zużyte rocznie 1000 kWh energii potrzebne jest ok. 1,25 kWp mocy instalacji fotowoltaicznej. Dla przykładu – instalacja o mocy 8 kWp będzie odpowiednia dla gospodarstwa zużywającego rocznie ok. 6400 kWh.

Fotowoltaika 8 kW
– ile paneli potrzeba?

Ile paneli fotowoltaicznych na 8 kW? Liczba modułów potrzebnych do zbudowania systemu o tej wielkości może się znacznie różnić, w zależności od mocy pojedynczego panelu. Dla przykładu by zbudować fotowoltaikę 8 kW z modułów o mocy 250 Wp, potrzeba ich aż 32. Jeśli moduły mają moc np. 370 Wp, będziemy ich potrzebować ich mniej, bo tylko 22. Wybierając panele, zwróć uwagę na ich sprawność – im wyższa tym większa będzie ich moc, przy zachowaniu stosunkowo niewielkich rozmiarów. Mniejsze moduły łatwiej rozmieścić na dachu, zwłaszcza jeśli mamy ograniczoną powierzchnię.

Obecnie standardem są moduły monokrystaliczne, które praktycznie wyparły z rynku polikryształy. Charakteryzują się one wyższą wydajnością, odpornością na czynniki zewnętrzne, a także przedłużoną żywotnością. Zwróć uwagę na technologię w której zostały wykonane np. MWT, PERC czy Half-cut. Jeśli dodatkowo chcesz by instalacja była atrakcyjna wizualnie wybierz wersję Full Black – z czarną ramą.

Instalacja fotowoltaiczna 8 kW – cena z montażem?

Fotowoltaika 8kw cena uzależniona jest od tego co będzie obejmował zakup. W kontekście kosztów należy pamiętać, nie płaci się wyłącznie za panele, ale także za falownik, stelaż i okablowanie. W cenę wliczone są także dostawa i montaż, czyli kompleksowa usługa.

Koszt instalacji fotowoltaicznej 8kw będzie zależał m.in. od:

  • komponentów instalacji – producenta, technologii itp.
  • mocy instalacji – im większa, tym droższa,
  • zabezpieczeń przeciwpożarowych i przeciwprzepięciowych,
  • miejsca montażu (grunt czy dach),
  • długości i zakresu gwarancji,
  • finansowania – gotówka czy kredyt.

Fotowoltaika 8kW– koszt w zależności od tych zmiennych może się znacznie różnić, nawet o kilkanaście tysięcy. Należy jednak pamiętać, żeby cena nie powinna być decydującym kryterium przy wyborze. Dlaczego? Niski koszt może wynikać np. ze słabej jakości komponentów, które mogą nie być wystarczająco wydajne, czy trwałe, a w konsekwencji system szybko ulegnie degradacji.

Inwestując w system OZE jak instalacja fotowoltaiczna 8 kW, cena z montażem może zostać obniżona dzięki dotacjom. Jednym z programów wsparcia dla fotowoltaiki jest “Mój Prąd”, z którego można otrzymać nawet do 7 tys. złotych dofinansowania na instalację fotowoltaiczną.

Uzyskaj ofertę
koszt_img
dom_img

Na co wystarczy 8 kWh w Twoim domu?

Fotowoltaika 8 kW to instalacja o stosunkowo dużej mocy, która powinna w pełni zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne nowoczesnego domu z udogodnieniami. Nie wiesz na ile wystarczy Ci taka ilość energii? Dla przypomnienia – 8 kwh odpowiada ilości energii zużywanej przez urządzenie o mocy 8 000 watów (W) w ciągu godziny.

8 kWh wyprodukowanej energii wystarcza np. na:

  • 8 cykli zmywarki lub pralki,
  • ok. 2 cykle suszenia ubrań w suszarce bębnowej,
  • 63 h włączonego telewizora LED 50 cali,
  • ponad 8 dni działania lodówki.

Wysokość rachunków za prąd coraz częściej budzi przerażenie u odbiorców. Podwyżki w ciągu kilku następnych lat są niestety nieuniknione. Na szczęście, są sposoby, aby zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Fotowoltaika nie dość, że zapewni darmową energię na lata, to pozwoli w znacznym stopniu uniezależnić się od zewnętrznych dostawców. Zainteresowany nowoczesnymi rozwiązaniami dla domu? Umów się na spotkanie z doradcą Columbus, który na podstawie Twojego aktualnego zapotrzebowania, a także przyszłych potrzeb, dobierze najlepsze rozwiązania.

Porównaj dynamiczne bilansowanie 1:1 z net-billingiem i oblicz opłacalność instalacji fotowoltaicznej od Columbus