czytaj mniej

Określ zapotrzebowanie cieplne
Twojego domu.

Aby móc określić, czy pompa ciepła 14kw będzie odpowiednim urządzeniem do Twojego domu, powinieneś najpierw zdefiniować jego potrzeby cieplne. W tym celu warto zgromadzić następujące informacje:

 • metraż budynku,
 • stan i jakość ocieplenia drzwi, okien, dachu, ścian i stropów,
 • zapotrzebowanie na c.w.u. lub liczba osób w domu,
 • zakres rocznych zewnętrznych temperatur lub strefa klimatyczna,
 • typ i wydajność systemu wentylacyjnego,
 • instalacja grzewcza, np. ogrzewanie ścienne, podłogowe, kaloryfery itp.

Jakich wartości
możesz się spodziewać?

Bardzo różnych! Zapotrzebowanie cieplne budynków na metr kwadratowy może różnić się nawet o kilkaset W. Najmniej ciepła będą pobierać domy budowane w standardzie spełniającym Warunki Techniczne WT 2021 – będzie to około 10 – 20 W/m2.

Z kolei starsze nieruchomości, w których wykonano tylko niewielkie prace termomodernizacyjne (np. wymianę okien), będą potrzebować 120 – 150 W/m2. Najwięcej ciepła należy zapewnić do ogrzania nieocieplonych budynków – może to być nawet 150 – 170 W/m2.

COP i SCOP
a pompa ciepła
powietrze woda 14kw.

Oprócz zapotrzebowania cieplnego budynku należy przyjrzeć się również samemu urządzeniu i jego wydajności. Pomogą nam w tym dwa parametry, czyli COP i SCOP. COP informuje nas o tym, ile energii cieplnej pompa ciepła 14 kw wytworzy z 1 kWh energii elektrycznej. W nowszych modelach jest to zazwyczaj przedział od 3,5 do 5,5. COP na poziomie 5,3 oznacza, że jednostka wytworzy 5,3 kWh ciepła z każdej 1 kWh prądu.

 

Należy przyjrzeć się także wartości SCOP, która opisuje wydajność pompy ciepła, ale w określonym przedziale czasu, czyli w trakcie sezonu grzewczego lub jednego roku. Do obliczenia SCOP, weź pod uwagę:

 • pożądaną temperaturę pomieszczeń,
 • sposoby wykorzystania ciepła – ogrzewanie i/ub podgrzewanie wody,
 • typ dolnego źródła ciepła – grunt, woda czy powietrze.

Gdzie zainstalować
pompę ciepła 14 kw?

W jakich budynkach pompa ciepła 14kw sprawdzi się najlepiej? To urządzenie o niemałej mocy, przez co może być zastosowane w domach posiadających dużą powierzchnię do ogrzania. Spójrzmy na przykładowe scenariusze.

Jeśli Twój budynek wymaga 45 W/m2, taki model pompy powinien spokojnie ogrzać powierzchnię 310 metrów kwadratowych. 310 m2 x 45 W/m2 = 13 950 W ≈ 14 kW. Jeśli natomiast budynek wymaga 80 W/m2, ogrzejesz 175 m2. 175 m2 x 80 W/m2 = 14 000 W = 14 kW. Natomiast, gdy zapotrzebowanie cieplne Twojego domu wynosi 115 W/m2, pompa ogrzeje 120 metrów kwadratowych. 115 m2 x 120 W/m2 = 13 800 W ≈ 14 kW.

Pompa ciepła 14 kw – cena a model urządzenia.

Zastanawiasz się, ile może kosztować pompa ciepła 14 kw? Jej cena może być zależna od szeregu czynników, w tym przede wszystkim źródła ciepła, z którego urządzenie czerpie energię cieplną. Wyróżniamy wśród nich wodę, grunt i powietrze. Do najbardziej przystępnych cenowo modeli zaliczamy powietrzne pompy ciepła, ponieważ dostęp do powietrza atmosferycznego nie jest niczym ograniczony, a instalacja jednostki zwykle przebiega bezproblemowo. Nieco więcej pracy będzie wymagać montaż pomp ciepła woda-woda, gdyż wymagają stałego dostępu do zbiorników wodnych. Jeśli nie ma ich w pobliżu Twojej nieruchomości, należy rozważyć instalację pompy lub studni głębinowej, co oczywiście zwiększa koszty całego przedsięwzięcia. A najdroższe pompy ciepła 14kw? To gruntowe jednostki, które można zamontować dopiero po przeprowadzeniu prac ziemnych, w tym m.in. odwiertów czy też przekopów.

W zależności od modelu za pompę ciepła o mocy 14 kw możesz zapłacić od kilkunastu nawet do 40 tysięcy złotych. Na tak duży przedział cenowy wpływ ma nie tylko rodzaj dolnego źródła ciepła, ale również takie elementy jak:

 • marka producenta,
 • typ czynnika roboczego,
 • jakość komponentów i zabezpieczeń,
 • zakres gwarancji,
 • dodatkowe rozwiązania, np. moduł WiFi, wibroizolacja wyciszająca sprężarkę, antykorozyjna powłoka lameli, funkcja ograniczania mocy, program wakacyjny, podgrzewana tacka ociekowa itp.
Oblicz odpowiednią moc pompy dla Twojego domu:

Pompa Ciepła Columbus PRO.

Pompa ciepła Columbus z serii Pro to wysokiej jakości materiały, precyzyjne wykonanie i połączenie innowacyjnych technologii – inwerterowej i EVI. Multifunkcyjne urządzenie zapewni Ci maksymalną wygodę – ogrzeje dom i przygotuje ciepłą wodę również w skrajnie niskich temperaturach zewnętrznych, a dzięki 5-letniej gwarancji i szybkiemu serwisowi door-to-door masz pewność dobrej inwestycji na lata.

technologia EVI zapewnia wyższą sprawność przy niskiej temperaturze

dostosowana do inteligentnego systemu zarządzania energią – PowerHouse powered by Loxone

wysoki współczynnik COP efektywna nawet do – 30 st. C.

Pompa niskotemperaturowa

klasa energetyczna A+++ zapewnia wysoką energooszczędność i najwyższy poziom dotacji z programu “Czyste Powietrze”

ekologiczny i efektywny czynnik chłodniczy R32

wydłużona żywotność sprężarki dzięki technologii inwerterowej

wysoki współczynnik COP nawet do 5,08

dostosowana do inteligentnego systemu zarządzania energią – PowerHouse powered by Loxone

Odporność na korozję dzięki obudowie wykonana z wysokiej jakości materiału

Pompa wysokotemperaturowa

klasa energetyczna A+++ zapewnia wysoką energooszczędność i najwyższy poziom dotacji z programu “Czyste Powietrze”

w pełni bezpieczny dla środowiska czynnik R290 dla nowej generacji pomp ciepła

wydłużona żywotność sprężarki dzięki technologii inwerterowej

Pompa Ciepła KAISAI.

Nowoczesna technologia pompa ciepła Kaisai pozwala na ich wydajną pracę w bardzo szerokim zakresie temperatury zewnętrznej. Dzięki wydajnej sprężarce inwerterowej, która pozwalaja na płynną regulację mocy grzewczej, efektywność całego układu wzrasta, a koszty eksploatacji maleją. Urządzenie jest bezpieczne – zarówno w użytkowaniu jak i dla środowiska. Sprawdzi się zarówno w nowych, jak i modernizowanych domach.

wysoka energooszczędność – dzięki wydajnej sprężarce inwerterowej,

bezpieczny dla środowiska i ekonomiczny czynnik R290

intuicyjne sterowanie – sterownik z 5-calowym, kolorowym ekranem oraz możliwość obsługi zdalnej

Pompa wysokotemperaturowa

wysoka temperatura wyjścia wody – nawet 75°C przy -7°C na zewnątrz, bez wykorzystania grzałek wspomagających.

stylowa i wytrzymała obudowa – obudowa została wykonana z odpornego na korozję i warunki atmosferyczne materiału ASA,

obniżony poziom hałasu – wyjątkowo cicha praca (od 45 dB(A) w odległości 1m).

Pompy ciepła w naszej ofercie:

Pompa Ciepła Columbus PRO, niskotemperaturowa
warianty mocy: 
8 kW / 13 kW / 18kW/ 23kW

Pompa Ciepła KAISAI, wysokotemperaturowa
warianty mocy: 9 kW / 14 kW / 16 kW

Pompa Ciepła Columbus PRO, wysokotemperaturowa
warianty mocy:
 12 kW / 18 kW

PowerHouse powered by Loxone

System do inteligentnego zarządzania domem

Automatyczne ogrzewanie

system oblicza dokładne zapotrzebowanie na ciepło w Twoim domu. Dzięki temu możesz cieszyć się komfortową temperaturą w każdym pomieszczeniu o każdej porze.

Tryb ekonomiczny

pod nieobecność domowników, pompa ciepła przejdzie w tryb ekonomiczny, utrzymując minimalne temperatury w ramach wcześniej określonego zakresu.

Oszczędność energii

w pierwszej kolejności wykorzystasz dostępną energię z fotowoltaiki do ogrzania domu, dzięki czemu zaoszczędzisz więcej na rachunkach.

Ochrona budynku

ustaw wstępne zakresy temperatury w domu – jeśli temperatura spadnie poniżej określonego zakresu, ogrzewanie uruchomi się dla ochrony budynku.

Co zyskasz dzięki PowerHouse by Loxone?

Do 43% oszczędności energii na ogrzewaniu dzięki inteligentnemu ogrzewaniu stref dopasowanego do aktualnego zapotrzebowania na ciepło