Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz

Pompy ciepła 17kw.
Zyskaj komfort termiczny w Twoim domu dzięki energii z natury.

Jeśli szukasz alternatywy do dotychczasowych metod ogrzewania swojego domu, warto przyjrzeć się bliżej odnawialnym źródłom energii. Pompy ciepła to ekologiczne, bezobsługowe i ciche urządzenia, które ogrzeją Twój budynek i wodą użytkową bez wysiłku. Zadbaj jednak o wybór modelu o odpowiedniej mocy – tylko wtedy będziesz mógł cieszyć się odpowiednim komfortem termicznym i niskimi rachunkami za ogrzewanie. W jakich budynkach sprawdzą się pompy ciepła 17kw?

Oblicz opłacalność pompy ciepła
moc-pc-img

Pompy ciepła 17 kw
a zapotrzebowanie cieplne domu.

Jeżeli chcesz sprawdzić, czy pompa ciepła 17 kw wystarczy do ogrzania Twojego domu, powinieneś zacząć od poznania zapotrzebowania cieplnego budynku. Co będzie niezbędne do jego określenia?

 • metraż domu,
 • zakres termoizolacji, w tym ocieplenie ścian, dachu, stropów, okien i drzwi,
 • liczba domowników lub ich zapotrzebowanie na c.w.u.,
 • roczne temperatury lub okoliczna strefa klimatyczna,
 • rodzaj i wydajność wentylacji,
 • typ instalacji grzewczej, np. kaloryfery, ogrzewanie podłogowe, ścienne itp.
kaisai-i-5-1

Ile ciepła będzie
potrzebować Twój dom?

Wartości, które uzyskasz, obliczając zapotrzebowanie cieplne swojego domu, mogą być przeróżne. Najwięcej energii cieplnej pochłaniać będą nieruchomości sprzed kilkudziesięciu lat, w których nie przeprowadzono żadnych termoizolacyjnych prac, takich jak wymiana okien czy ocieplenie stropu. Może być to około 150 – 170 W/m2.

Z kolei pasywne domy, które zostały wybudowane zgodnie z najnowszymi standardami (np. Warunkami Technicznymi WT 2021), będą potrzebować zaledwie 10 – 20 W ciepła na metr kwadratowy. Jeśli chcesz mieć pewność, że zapotrzebowanie cieplne jest dobrze obliczone, powierz to zadanie specjaliście, który przeprowadzi profesjonalny audyt i przyjrzy się dokumentacji budynku.

p1kw-bg
Czy urządzenie
o mocy 17 kw wystarczy?

Pompy ciepła 17 kw to urządzenia o dużej mocy, dzięki czemu sprawdzą się nawet w domach o dużej powierzchni lub w przypadku znacznego zapotrzebowania na ciepło. Jeśli Twój budynek potrzebuje np. 35 W/m2, takim modelem ogrzejesz nawet 485 m2. 35 W/m2 x 485 m2 = 16 975 W ≈ 17 kW. W przypadku 75 W/m2 będzie to 226 m2. 75 W/m2 x 226 m2 = 16 950 W ≈ 17 kW. A jeśli budynek wymaga 125 W ciepła na 1m2, ogrzejesz dom o powierzchni 136 metrów kwadratowych. 125 W/m2 x 136 m2 = 17 000 W = 17 kW.

Jak określić efektywność
pompy ciepła 17kw?

Wydajność pompy ciepła można oszacować za pomocą dwóch wskaźników: COP i SCOP. Pierwszy z nich mówi, ile prądu należy dostarczyć, aby wyprodukować daną ilość ciepła, a wartości zazwyczaj mieszczą się w przedziale od 3,5 do 5,5. Przy COP-ie równym 4,9, będziemy wiedzieć, że z 1 kWh energii elektrycznej powstanie 4,9 kWh energii cieplnej.

Parametr SCOP jest nieco dokładniejszy, ponieważ informuje nas o tym, ile prądu zostanie zużyte do produkcji energii cieplnej, ale w określonym czasie – zwykle mamy do czynienia z wartościami podanymi dla sezonu grzewczego lub jednego roku kalendarzowego. SCOP będzie uzależniony m.in. od takich czynników jak:

 • typ dolnego źródła ciepła – woda, grunt lub powietrze,
 • przedział temperatur ustawionych we wnętrzach,
 • przeznaczenie wyprodukowanego ciepła – samo ogrzewanie pomieszczeń czy również przygotowanie ciepłej wody.
zuzycie
koszt_img

Pompa ciepła 17 kw – cena jednostki.

Pompa o mocy 17 kw to urządzenie, którego cena może oscylować w okolicach od 20 do 40 tysięcy złotych. Skąd aż tak duże rozbieżności? Na rynku znajdziemy bardzo dużo modeli, które różnią się m.in. źródłem dolnego ciepła, z jakiego korzystają. Pompy ciepła mogą czerpać energię cieplną z wody, gruntu lub powietrza. To właśnie te ostatnie modele będą najtańsze, ponieważ powietrze atmosferyczne jest ogólnodostępne, a montaż jednostek zazwyczaj nie jest skomplikowany. Do nieco droższych modeli będą należeć wodne pompy ciepła, które wymagają stałego dostępu do zbiorników. Jeżeli znajdują się one przy Twojej działce, instalacja będzie prostsza, ale w przypadku braku takich zbiorników w najbliższej okolicy, konieczny będzie montaż np. studni głębinowej. Najdroższa będzie gruntowa pompa ciepła 17 kw – jest to spowodowane potrzebą wykonania odwiertów i przekopów pod gruntowy kolektor poziomy, kolektor pionowy czy też kolektor ziemny w systemie z bezpośrednim odparowaniem.

Następną cechą, która może mieć duży wpływ na koszt pompy ciepła, jest liczba jednostek, z jakiś się składa. Możesz wybrać urządzenie mające jeden zewnętrzny moduł (monoblok) lub zdecydować się na pompę podzieloną na jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną (split). Oprócz tego, na całkowity koszt pompy ciepła z montażem wpłynie:

 • rodzaj czynnika roboczego,
 • jakość części i ich gwarancja,
 • renoma producenta,
 • dodatkowe wyposażenie, np. program wakacyjny, funkcja ograniczania mocy, wibroizolacja wyciszająca sprężarkę, podgrzewana tacka ociekowa, antykorozyjna powłoka lameli, moduł WiFi itp.

Pamiętaj, że pompa ciepła 17kw jest urządzeniem o ponad 20-letniej żywotności, a jej odpowiednie utrzymanie wymaga regularnych przeglądów oraz uzupełniania czynnika roboczego. Zdecyduj się więc na usługi instalatora, który pomoże Ci w tych zadaniach i prawidłowo zaopiekuje się Twoją pompą.

Oblicz odpowiednią moc pompy dla Twojego domu:

Pompa Ciepła Columbus PRO.

Pompa ciepła Columbus z serii Pro to wysokiej jakości materiały, precyzyjne wykonanie i połączenie innowacyjnych technologii – inwerterowej i EVI. Multifunkcyjne urządzenie zapewni Ci maksymalną wygodę – ogrzeje dom i przygotuje ciepłą wodę również w skrajnie niskich temperaturach zewnętrznych, a dzięki 5-letniej gwarancji i szybkiemu serwisowi door-to-door masz pewność dobrej inwestycji na lata.

technologia EVI zapewnia wyższą sprawność przy niskiej temperaturze

dostosowana do inteligentnego systemu zarządzania energią – PowerHouse powered by Loxone

wysoki współczynnik COP efektywna nawet do – 30 st. C.

Pompa niskotemperaturowa

klasa energetyczna A+++ zapewnia wysoką energooszczędność i najwyższy poziom dotacji z programu “Czyste Powietrze”

ekologiczny i efektywny czynnik chłodniczy R32

wydłużona żywotność sprężarki dzięki technologii inwerterowej

wysoki współczynnik COP nawet do 5,08

dostosowana do inteligentnego systemu zarządzania energią – PowerHouse powered by Loxone

<strong>Odporność na korozję</strong> dzięki obudowie wykonana z wysokiej jakości materiału

Pompa wysokotemperaturowa

klasa energetyczna A+++ zapewnia wysoką energooszczędność i najwyższy poziom dotacji z programu “Czyste Powietrze”

w pełni bezpieczny dla środowiska czynnik R290 dla nowej generacji pomp ciepła

wydłużona żywotność sprężarki dzięki technologii inwerterowej

Pompa Ciepła KAISAI.

Nowoczesna technologia pompa ciepła Kaisai pozwala na ich wydajną pracę w bardzo szerokim zakresie temperatury zewnętrznej. Dzięki wydajnej sprężarce inwerterowej, która pozwalaja na płynną regulację mocy grzewczej, efektywność całego układu wzrasta, a koszty eksploatacji maleją. Urządzenie jest bezpieczne – zarówno w użytkowaniu jak i dla środowiska. Sprawdzi się zarówno w nowych, jak i modernizowanych domach.

wysoka energooszczędność – dzięki wydajnej sprężarce inwerterowej,

bezpieczny dla środowiska i ekonomiczny czynnik R290

intuicyjne sterowanie – sterownik z 5-calowym, kolorowym ekranem oraz możliwość obsługi zdalnej

wysoka temperatura wyjścia wody – nawet 75°C przy -7°C na zewnątrz, bez wykorzystania grzałek wspomagających.

stylowa i wytrzymała obudowa – obudowa została wykonana z odpornego na korozję i warunki atmosferyczne materiału ASA,

obniżony poziom hałasu – wyjątkowo cicha praca (od 45 dB(A) w odległości 1m).

Pompy ciepła w naszej ofercie:

Pompa Ciepła Columbus PRO, niskotemperaturowa
warianty mocy: 
8 kW / 13 kW / 18kW / 23kW

Pompa Ciepła Kaisai, wysokotemperaturowa
warianty mocy:
 10 kW / 12 kW / 14 kW / 16 kW

Pompa Ciepła Columbus PRO, wysokotemperaturowa
warianty mocy:
 12 kW / 18 kW

PowerHouse by Loxone

System do inteligentnego zarządzania domem
Automatyczne ogrzewanie

system oblicza dokładne zapotrzebowanie na ciepło w Twoim domu. Dzięki temu możesz cieszyć się komfortową temperaturą w każdym pomieszczeniu o każdej porze.

Tryb ekonomiczny

pod nieobecność domowników, pompa ciepła przejdzie w tryb ekonomiczny, utrzymując minimalne temperatury w ramach wcześniej określonego zakresu.

Oszczędność energii

w pierwszej kolejności wykorzystasz dostępną energię z fotowoltaiki do ogrzania domu, dzięki czemu zaoszczędzisz więcej na rachunkach.

Ochrona budynku

ustaw wstępne zakresy temperatury w domu – jeśli temperatura spadnie poniżej określonego zakresu, ogrzewanie uruchomi się dla ochrony budynku.

Co zyskasz dzięki PowerHouse by Loxone?

Do 43% oszczędności energii na ogrzewaniu dzięki inteligentnemu ogrzewaniu stref dopasowanego do aktualnego zapotrzebowania na ciepło

zapytaj o ofertę
Columbus