Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz

Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz

Pompy ciepła 18kw.
Bezpieczny i ekologiczny sposób ogrzewania domu.

Rachunki za ogrzewanie to stały składnik każdego domowego budżetu, a w czasach wciąż rosnących cen i inflacji, nie jest zaskoczeniem, że coraz większa liczba mieszkańców Polski szuka sposobów na obniżenie swoich faktur. Doskonałym sposobem na to jest inwestycja w odnawialne źródła energii, np. takie jak ekologiczna pompa ciepła. To bezobsługowe, bezpieczne i ciche urządzenie, które może być także ekonomiczne, jeśli dobierzesz jego moc do swoich indywidualnych potrzeb. Sprawdź, w jakich budynkach sprawdzi się pompa ciepła 18 kw, a gdzie urządzenie to nie będzie pasować.

Oblicz opłacalność pompy ciepła
moc-pc-img

Pompy ciepła 18kw
a zapotrzebowanie budynku na ciepło.

Zanim poznasz odpowiedź na pytanie, czy pompa ciepła 18kw będzie nadawać się do Twojego domu, najpierw musisz określić jego charakterystykę cieplną. Pomogą Ci w tym następujące czynniki:

 • metraż budynku,
 • stan i jakość termoizolacji, w tym ocieplenia stropów, ścian, dachu, okien, drzwi,
 • liczba domowników albo ogólne zapotrzebowanie na c.w.u.,
 • roczne temperatury albo strefa klimatyczna w okolicy,
 • typ i wydajność wentylacji,
 • rodzaj instalacji grzewczej (kaloryfery, ogrzewanie ścienne, podłogowe itp.).

Wartości określające zapotrzebowanie cieplne Twojego domu, mogą być bardzo różne, co oznacza, że każdy budynek będzie pochłaniać inne ilości energii cieplnej, aby zapewnić mieszkańcom odpowiedni komfort termiczny. Najbardziej ekonomiczne zapotrzebowanie na ciepło posiadają pasywne nieruchomości, wybudowane zgodnie z Warunkami Technicznymi WT 2021 – są to wartości na poziomie 10 – 20 W/m2. Z kolei na przeciwnym biegunie są kilkudziesięcioletnie budynki bez ocieplenia – w ich wypadku potrzeby cieplne mogą wynosić nawet 150 – 170 W/m2. Obliczenia charakterystyki cieplnej budynku warto powierzyć specjaliście, który rozpocznie swoje działania od przeprowadzenia audytu nieruchomości.

kaisai-i-5-1

Poznaj efektywność
pompy ciepła 18 kw.

Następnie należy poznać wydajność danego urządzenia, aby móc określić, czy sprawdzi się ono do ogrzewania Twojego budynku. W tym pomogą nam wskaźniki COP i SCOP. COP określa, prądu będzie potrzebne, aby wyprodukować daną ilość energii cieplnej. Wartości tego parametru zazwyczaj plasują się od 3,5 do 5,5. Przykładowo, gdy COP równa się 3,8, mówi nam to, że z 1 kWh energii elektrycznej wytworzone zostanie 3,8 kWh ciepła.

Nieco bardziej precyzyjnym parametrem jest SCOP, który określa wydajność urządzenia, ale w określonym przedziale czasu, najczęściej w sezonie grzewczym lub w ciągu jednego roku kalendarzowego. Wartość SCOP będzie uzależniona m.in. od:

 • typu dolnego źródła ciepła – woda, powietrze czy grunt,
 • przedziału temperatur utrzymywanych we wnętrzach,
 • przeznaczenia ciepła – tylko do ogrzewania pomieszczeń czy również do przygotowywania ciepłej wody.
p1kw-bg
Czy urządzenie
o mocy 18 kw wystarczy?

Pompy ciepła 18kw to duże jednostki, które mogą ogrzewać budynki o dużej powierzchni. Przykładowo, jeśli zapotrzebowanie Twojego domu wynosi 40 W/m2, taka pompa ogrzeje nawet 450 metrów kwadratowych! 40 W/m2 x 450 m2 = 18 000 W = 18 kW. W przypadku większego zapotrzebowania (70 W/m2), będzie to 257 m2. 70 W/m2 x 257 m2 = 17 990 W ≈ 18 kW. Z kolei dla budynku o potrzebach cieplnych na poziomie 120 W/m2, pompa ciepła 18 kw ogrzeje 150 m2. 120 W/m2 x 150 m2 = 18 000 W = 18 kW.

Pompa ciepła 18kw
– cena vs model urządzenia grzewczego.

Pompy ciepła 18 kw to urządzenia o dużej mocy, a ich cena mieści się zazwyczaj w przedziale od ponad 20 tysięcy do nawet 40 tysięcy złotych. Co ma wpływ na aż tak duże różnice? M.in. rodzaj dolnego źródła, jakie wykorzystuje dany model pompy. Czy jest to woda, grunt czy powietrze? 

Do najdroższych urządzeń należą wersje czerpiące energię cieplną z gruntu, a ich proces instalacyjny jest zazwyczaj najbardziej skomplikowany, gdyż wymaga przeprowadzenia odwiertów i przekopów pod kolektory umieszczone pod ziemią. Sporo pracy będzie wymagać także montaż wodnych pomp ciepła, które potrzebują stałego dostępu do zbiorników wodnych. Jeżeli nie ma ich w pobliżu Twojej nieruchomości, konieczna będzie np. inwestycja w studnię głębinową. Najbardziej atrakcyjne cenowo będą powietrzne pompy ciepła 18kw, które produkują ciepło z powietrza atmosferycznego wokół nas i zazwyczaj wymagają przeprowadzenie minimalnych czynności montażowych.

zuzycie
koszt_img

Od czego zależy cena pompy?

Na ogólną cenę urządzenia wpłynie także liczba jego jednostek. Pompy ciepła dzielą się na split i monoblok, przy czym modele monoblok składają się tylko z jednej, zewnętrznej sekcji, natomiast wersje split zostały rozdzielone na wewnętrzną i zewnętrzną jednostkę. Dodatkowo na całkowity koszt pompy ciepła wpłynie:

 • typ czynnika roboczego,
 • jakość komponentów,
 • czas trwania i zakres gwarancji,
 • renoma producenta,
 • dodatkowe wyposażenie, np. funkcja ograniczania mocy, program wakacyjny, antykorozyjna powłoka lameli, wibroizolacja wyciszająca sprężarkę, podgrzewana tacka ociekowa, moduł WiFi itd.

Warto podkreślić, że pompa ciepła 18 kw to urządzenie o długiej żywotności, która przekracza okres 20 lat, a urządzenie musi być w tym czasie poddawane regularnym przeglądom oraz uzupełnianiu czynnika chłodniczego. Warto więc wybrać usługi firmy, która pomoże Ci w tych zadaniach przez kolejne lata i utrzyma Twój sprzęt w jak najlepszym stanie.

Oblicz odpowiednią moc pompy dla Twojego domu:

Pompa Ciepła Columbus PRO.

Pompa ciepła Columbus z serii Pro to wysokiej jakości materiały, precyzyjne wykonanie i połączenie innowacyjnych technologii – inwerterowej i EVI. Multifunkcyjne urządzenie zapewni Ci maksymalną wygodę – ogrzeje dom i przygotuje ciepłą wodę również w skrajnie niskich temperaturach zewnętrznych, a dzięki 5-letniej gwarancji i szybkiemu serwisowi door-to-door masz pewność dobrej inwestycji na lata.

technologia EVI zapewnia wyższą sprawność przy niskiej temperaturze

dostosowana do inteligentnego systemu zarządzania energią – PowerHouse powered by Loxone

wysoki współczynnik COP efektywna nawet do – 30 st. C.

Pompa niskotemperaturowa

klasa energetyczna A+++ zapewnia wysoką energooszczędność i najwyższy poziom dotacji z programu “Czyste Powietrze”

ekologiczny i efektywny czynnik chłodniczy R32

wydłużona żywotność sprężarki dzięki technologii inwerterowej

wysoki współczynnik COP nawet do 5,08

dostosowana do inteligentnego systemu zarządzania energią – PowerHouse powered by Loxone

<strong>Odporność na korozję</strong> dzięki obudowie wykonana z wysokiej jakości materiału

Pompa wysokotemperaturowa

klasa energetyczna A+++ zapewnia wysoką energooszczędność i najwyższy poziom dotacji z programu “Czyste Powietrze”

w pełni bezpieczny dla środowiska czynnik R290 dla nowej generacji pomp ciepła

wydłużona żywotność sprężarki dzięki technologii inwerterowej

Pompa Ciepła KAISAI.

Nowoczesna technologia pompa ciepła Kaisai pozwala na ich wydajną pracę w bardzo szerokim zakresie temperatury zewnętrznej. Dzięki wydajnej sprężarce inwerterowej, która pozwalaja na płynną regulację mocy grzewczej, efektywność całego układu wzrasta, a koszty eksploatacji maleją. Urządzenie jest bezpieczne – zarówno w użytkowaniu jak i dla środowiska. Sprawdzi się zarówno w nowych, jak i modernizowanych domach.

wysoka energooszczędność – dzięki wydajnej sprężarce inwerterowej,

bezpieczny dla środowiska i ekonomiczny czynnik R290

intuicyjne sterowanie – sterownik z 5-calowym, kolorowym ekranem oraz możliwość obsługi zdalnej

wysoka temperatura wyjścia wody – nawet 75°C przy -7°C na zewnątrz, bez wykorzystania grzałek wspomagających.

stylowa i wytrzymała obudowa – obudowa została wykonana z odpornego na korozję i warunki atmosferyczne materiału ASA,

obniżony poziom hałasu – wyjątkowo cicha praca (od 45 dB(A) w odległości 1m).

Pompy ciepła w naszej ofercie:

Pompa Ciepła Columbus PRO, niskotemperaturowa
warianty mocy: 
8 kW / 13 kW / 18kW / 23kW

Pompa Ciepła Kaisai, wysokotemperaturowa
warianty mocy:
 10 kW / 12 kW / 14 kW / 16 kW

Pompa Ciepła Columbus PRO, wysokotemperaturowa
warianty mocy:
 12 kW / 18 kW

PowerHouse by Loxone

System do inteligentnego zarządzania domem
Automatyczne ogrzewanie

system oblicza dokładne zapotrzebowanie na ciepło w Twoim domu. Dzięki temu możesz cieszyć się komfortową temperaturą w każdym pomieszczeniu o każdej porze.

Tryb ekonomiczny

pod nieobecność domowników, pompa ciepła przejdzie w tryb ekonomiczny, utrzymując minimalne temperatury w ramach wcześniej określonego zakresu.

Oszczędność energii

w pierwszej kolejności wykorzystasz dostępną energię z fotowoltaiki do ogrzania domu, dzięki czemu zaoszczędzisz więcej na rachunkach.

Ochrona budynku

ustaw wstępne zakresy temperatury w domu – jeśli temperatura spadnie poniżej określonego zakresu, ogrzewanie uruchomi się dla ochrony budynku.

Co zyskasz dzięki PowerHouse by Loxone?

Do 43% oszczędności energii na ogrzewaniu dzięki inteligentnemu ogrzewaniu stref dopasowanego do aktualnego zapotrzebowania na ciepło

zapytaj o ofertę
Columbus