Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz

Pompa ciepła 2kw.
Czy ogrzeje Twój budynek?

Pompy ciepła to niezwykle efektywne i ekonomiczne urządzenia, które ogrzewają pomieszczenia oraz przygotowują ciepłą wodę użytkową dla domowników. Aby pompa mogła jednak działać wydajnie, jej moc musi być prawidłowo dobrana do zapotrzebowania energetycznego budynku oraz wymagań jego mieszkańców. Tylko wtedy doświadczysz komfortu termicznego oraz rachunków za ogrzewanie na niskim poziomie. W jakich budynkach sprawdzą się pompy ciepła 2 kw?

Oblicz opłacalność pompy ciepła
moc-pc-img

Czy pompa ciepła 2 kw
wystarczy do ogrzania Twojego domu?

Bardzo wątpliwe – tak małe urządzenie nie poradzi sobie z ogrzaniem przeciętnego domu, nie mówiąc już o podgrzaniu wody użytkowej dla jego mieszkańców. W rezultacie będziesz musiał używać alternatywnych sposobów na dogrzewanie wnętrz, co zwiększy Twoje koszty, zamiast je redukować. Warto też podkreślić, że producenci zazwyczaj posiadają w swoich ofertach urządzenia o wyższych mocach, np. od 5 kW w górę, więc próba zakupu pompy ciepła 2kw może być nieudana.

kaisai-i-5-1

Jaki powinien być COP i SCOP
pompy ciepła 2 kw?

Wysoka efektywność energetyczna pomp ciepła jest ich kluczową zaletą, a dwa parametry, które ją określają to COP i SCOP. COP, nazywany również współczynnikiem efektywności energetycznej, opisuje stosunek ilości dostarczonej energii cieplnej do zużytej energii elektrycznej i zazwyczaj jest to wartość od 3,5 do 5,5. Jeśli COP urządzenia wynosi np. 4, oznacza to, że z 1 kWh energii elektrycznej pompa może wyprodukować 4 kWh energii cieplnej. Im urządzenie ma wyższy COP, tym mniej, ponieważ potrzebuje mniej prądu do wytworzenia tej samej ilości energii cieplnej.

Drugim parametrem, który pomoże nam określić efektywność pompy ciepła 2kw, jest SCOP, czyli sezonowy współczynnik efektywności energetycznej. Informuje nas o tym, ile wynosi stosunek ilości energii elektrycznej względem wyprodukowanej energii cieplnej w danym przedziale czasu, zazwyczaj w ciągu sezonu grzewczego lub roku. Na wartość SCOP wpłynie m.in.:

 • temperatura, jaka ma panować w budynku,
 • metody wykorzystania ciepła, np. do ogrzewania i/lub przygotowania ciepłej wody,
 • typ dolnego źródła ciepła.
p1kw-bg
Czy pompa ciepła 2 kw
pokryje zapotrzebowanie
Twojego budynku na ciepło?

Niestety nie wystarczy poznać wielkości powierzchni Twojego domu, aby określić, jaka moc pompy ciepła wystarczy do jego ogrzania. Dlaczego? Ponieważ budynki o tym samym metrażu mogą różnić się diametralnie pod względem charakterystyki cieplnej. Dobierając wielkość urządzenia, specjalista musi określić zapotrzebowanie Twojego budynku na ciepło, które uzależnione jest m.in. od takich czynników jak:

 • powierzchnia domu, jaką chcesz ogrzać,
 • standard termoizolacyjny budynku, w tym ocieplenie ścian, stropów, dachu, okien, drzwi,
 • typ i skuteczność wentylacji pomieszczeń,
 • zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową lub liczba mieszkańców,
 • zewnętrzne temperatury w Twoim regionie,
 • rodzaj instalacji grzewczej budynku, np. ogrzewanie płaszczyznowe.

 

Jak możesz się domyślić, zapotrzebowanie na ciepło budynków może bardzo się różnić. Domy wykonane w budownictwie pasywnym osiągają wyniki na poziomie 10 – 20 W/m2, natomiast starsze budynki, których nie poddano żadnej termomodernizacji, mogą mieć zapotrzebowanie sięgające przedziału 150 – 170 W/m2. Pamiętaj, że doborem mocy pompy ciepła powinien zająć się specjalista, który wykona szczegółowy audyt Twojego domu i znajdzie model urządzenia najlepiej dopasowany do stanu budynku.

Ile prądu zużyje
pompa ciepła 2kw?

Aby obliczyć zużycie energii elektrycznej i koszt zasilania pompy ciepła potrzebujesz znać jej współczynnik SCOP oraz zapotrzebowanie Twojego budynku na ciepło. Następnie wystarczy podzielić zapotrzebowanie przez SCOP i pomnożyć rezultat przez aktualną cenę 1 kWh energii.

Przykładowo, dla 100-metrowego domu z zapotrzebowaniem na ciepło na poziomie 8 000 kWh i wyposażonego w pompę o SCOP na poziomie 4,5, ile będzie wynosić pobór prądu urządzenia? 8 000 kWh dzielimy przez 4,5, co daje nam 1 778 kWh. A jeśli pomnożymy ten wynik przez średnią całkowitą cenę energii elektrycznej na poziomie 0,73 zł/kWh, koszt używania pompy wyniesie jedynie 1 298 złotych.

zuzycie
koszt_img

Ile zapłacisz za pompy ciepła 2 kw?

Cena pompy ciepła 2kw będzie uzależniona od kilku czynników, m.in. takich jak typ urządzenia i też rodzaj źródła dolnego (powietrze, grunt lub woda). Do najdroższych modeli należą przede wszystkim gruntowe pompy, ponieważ ich montaż związany jest z wykonywaniem odwiertów i przekopów, które są kosztownymi pracami ziemnymi. Z kolei wodne pompy wymagają dostępu do zbiornika wodnego, więc klienci często muszą płacić za instalację studni głębinowych (czerpalnych i wyrzutowych). Biorąc pod uwagę te fakty, najtańszym modelem pomp pozostają powietrzne, a ich montaż jest najmniej skomplikowany.

Od czego jeszcze będzie zależeć cena pompy ciepła 2 kw? M.in. od takich elementów jak:

 • marka producenta,
 • rodzaj czynnika roboczego,
 • gwarancje,
 • zabezpieczenia,
 • dodatkowe wyposażenie (moduł WiFi, podgrzewana tacka ociekowa itp.).

Niska cena pompy ciepła to nie jedyny element, na jaki powinieneś zwracać uwagę podczas wyboru najlepszego urządzenia. O wiele ważniejsza będzie jakość zastosowanych komponentów, efektywność urządzenia oraz dodatkowe usługi, jakie oferuje Ci dana firma. Pompy ciepła 2 kw i większe wymagają okresowych przeglądów, a od ich wykonywania bardzo często uzależniona jest gwarancja producenta. Zdecyduj się więc na instalatora, który pomoże Ci na każdym kroku i zapewni bezpieczeństwo na lata.

Oblicz odpowiednią moc pompy dla Twojego domu:

Pompa Ciepła Columbus PRO.

Pompa ciepła Columbus z serii Pro to wysokiej jakości materiały, precyzyjne wykonanie i połączenie innowacyjnych technologii – inwerterowej i EVI. Multifunkcyjne urządzenie zapewni Ci maksymalną wygodę – ogrzeje dom i przygotuje ciepłą wodę również w skrajnie niskich temperaturach zewnętrznych, a dzięki 5-letniej gwarancji i szybkiemu serwisowi door-to-door masz pewność dobrej inwestycji na lata.

technologia EVI zapewnia wyższą sprawność przy niskiej temperaturze

dostosowana do inteligentnego systemu zarządzania energią – PowerHouse powered by Loxone

wysoki współczynnik COP efektywna nawet do – 30 st. C.

Pompa niskotemperaturowa

klasa energetyczna A+++ zapewnia wysoką energooszczędność i najwyższy poziom dotacji z programu “Czyste Powietrze”

ekologiczny i efektywny czynnik chłodniczy R32

wydłużona żywotność sprężarki dzięki technologii inwerterowej

wysoki współczynnik COP nawet do 5,08

dostosowana do inteligentnego systemu zarządzania energią – PowerHouse powered by Loxone

<strong>Odporność na korozję</strong> dzięki obudowie wykonana z wysokiej jakości materiału

Pompa wysokotemperaturowa

klasa energetyczna A+++ zapewnia wysoką energooszczędność i najwyższy poziom dotacji z programu “Czyste Powietrze”

w pełni bezpieczny dla środowiska czynnik R290 dla nowej generacji pomp ciepła

wydłużona żywotność sprężarki dzięki technologii inwerterowej

Pompa Ciepła KAISAI.

Nowoczesna technologia pompa ciepła Kaisai pozwala na ich wydajną pracę w bardzo szerokim zakresie temperatury zewnętrznej. Dzięki wydajnej sprężarce inwerterowej, która pozwalaja na płynną regulację mocy grzewczej, efektywność całego układu wzrasta, a koszty eksploatacji maleją. Urządzenie jest bezpieczne – zarówno w użytkowaniu jak i dla środowiska. Sprawdzi się zarówno w nowych, jak i modernizowanych domach.

wysoka energooszczędność – dzięki wydajnej sprężarce inwerterowej,

bezpieczny dla środowiska i ekonomiczny czynnik R290

intuicyjne sterowanie – sterownik z 5-calowym, kolorowym ekranem oraz możliwość obsługi zdalnej

wysoka temperatura wyjścia wody – nawet 75°C przy -7°C na zewnątrz, bez wykorzystania grzałek wspomagających.

stylowa i wytrzymała obudowa – obudowa została wykonana z odpornego na korozję i warunki atmosferyczne materiału ASA,

obniżony poziom hałasu – wyjątkowo cicha praca (od 45 dB(A) w odległości 1m).

Pompy ciepła w naszej ofercie:

Pompa Ciepła Columbus PRO, niskotemperaturowa
warianty mocy: 
8 kW / 13 kW / 18kW / 23kW

Pompa Ciepła Kaisai, wysokotemperaturowa
warianty mocy:
 10 kW / 12 kW / 14 kW / 16 kW

Pompa Ciepła Columbus PRO, wysokotemperaturowa
warianty mocy:
 12 kW / 18 kW

PowerHouse by Loxone

System do inteligentnego zarządzania domem
Automatyczne ogrzewanie

system oblicza dokładne zapotrzebowanie na ciepło w Twoim domu. Dzięki temu możesz cieszyć się komfortową temperaturą w każdym pomieszczeniu o każdej porze.

Tryb ekonomiczny

pod nieobecność domowników, pompa ciepła przejdzie w tryb ekonomiczny, utrzymując minimalne temperatury w ramach wcześniej określonego zakresu.

Oszczędność energii

w pierwszej kolejności wykorzystasz dostępną energię z fotowoltaiki do ogrzania domu, dzięki czemu zaoszczędzisz więcej na rachunkach.

Ochrona budynku

ustaw wstępne zakresy temperatury w domu – jeśli temperatura spadnie poniżej określonego zakresu, ogrzewanie uruchomi się dla ochrony budynku.

Co zyskasz dzięki PowerHouse by Loxone?

Do 43% oszczędności energii na ogrzewaniu dzięki inteligentnemu ogrzewaniu stref dopasowanego do aktualnego zapotrzebowania na ciepło

zapytaj o ofertę
Columbus