Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz

Czy pompa ciepła powietrze woda 4kw zapewni
komfort termiczny w Twoim domu?

Szukasz ekonomicznego, wygodnego i ekologicznego urządzenia grzewczego, które będzie odpowiedzialne za przygotowanie ciepłej wody użytkowej i ogrzewanie Twojego domu? Doskonałym rozwiązaniem może być pompa ciepła, która jest bezpieczna, bezobsługowa i może pomóc obniżyć Twoje rachunki. Zwróć jednak szczególną uwagę na prawidłowy dobór mocy urządzenia! Tylko wtedy będziesz mógł cieszyć się optymalną pracą pompy i komfortem termicznym niezależnie od pogody za oknem. Czy pompa ciepła powietrze woda 4kw będzie odpowiednim urządzeniem dla Ciebie?

Oblicz opłacalność pompy ciepła
moc-pc-img

Czy pompa ciepła o mocy 4kw wystarczy do domu?

Pompy ciepła 4 kw to urządzenia o stosunkowo niewielkiej mocy, jednak mogą wystarczyć do ogrzania budynków, które mają wysoki standard termiczny i zostały wyposażone w nowe instalacje grzewcze. Taka wielkość urządzenia może być jednak niewystarczająca, jeśli mieszkasz w starszym domu o większym zapotrzebowaniu na ciepło, lub metraż Twojej nieruchomości jest spory. Dobór mocy urządzenia to skomplikowany proces, na który wpływa wiele czynników. Jeśli chcesz mieć pewność, że model pompy ciepła zostanie przypisany prawidłowo do Twoich potrzeb, powierz to zadanie specjaliście, który przeprowadzi szczegółowy audyt.

kaisai-i-5-1

Pompa ciepła 4 kw
a współczynniki COP i SCOP.

Do określenia efektywności, z jaką będzie działać pompa ciepła 4kw, potrzebne będą dwa parametry, czyli COP i SCOP. COP to współczynnik wydajności, dzięki któremu dowiesz się, ile energii cieplnej urządzenie wyprodukuje z 1 kWh energii elektrycznej. W nowoczesnych pompach ciepła mieści się on w zakresie 3,5 – 5,5. Jeśli więc COP wynosi 4, urządzenie wytworzy 4 kWh energii cieplnej z każdej 1 kWh energii elektrycznej, jaką dostanie.

Równie ważnym współczynnikiem jest SCOP, który określa stosunek zużytego prądu względem wyprodukowanej energii cieplnej w określonym przedziale czasu. Najczęściej spotykamy się z wartościami opisującymi SCOP w trakcie sezonu grzewczego lub jednego roku. Aby poprawnie obliczyć wartość SCOP, trzeba wziąć pod uwagę:

  • docelową temperaturę pomieszczeń,
  • do czego wykorzystane będzie ciepło – ogrzewanie i/ub podgrzewanie wody,
  • rodzaj dolnego źródła ciepła – grunt, woda, powietrze.
p1kw-bg
Pompa ciepła 4kw
do domu
a zapotrzebowanie na ciepło?

Wiele osób myśli, że do określenia mocy pompy ciepła, jaka nada się do danego budynku, wystarczy podać jedynie jego metraż. Niestety to dopiero jedynie część niezbędnych informacji, która pomoże w zdefiniowaniu ogólnego zapotrzebowania budynku na ciepło. Do kolejnych kluczowych czynników należą m.in.:

  • stopień termomodernizacji budynku, w tym jakość i rodzaj izolacji cieplnej ścian, dachu, stropów, okien i drzwi,
  • liczba domowników i/lub zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową,
  • strefa klimatyczna, w której znajduje się budynek lub zakres zewnętrznych rocznych temperatur,
  • strefa klimatyczna, w której żyjesz lub zakres zewnętrznych rocznych temperatur,
  • rodzaj i sprawność wentylacji pomieszczeń,
  • rodzaj instalacji grzewczej zastosowanej w domu, np. ogrzewanie płaszczyznowe.

 

Określenie zapotrzebowania Twojego domu na ciepło będzie kluczowe, aby prawidłowo dobrać moc pompy ciepła, a nawet podobnie wyglądające budynki mogą mieć drastycznie różne wymagania pod tym względem. Przykładowo, nowe domy tworzone w pasywnym budownictwie, będą potrzebować jedynie 10 – 20 W/m2. Natomiast starsze budynki, w których nie przeprowadzono żadnych prac termomodernizacyjnych, takich jak wymiana okien czy ocieplenie stropu, mogą wymagać 150 – 170 W/m2. Pamiętaj, że wszelkie prace poprawiające izolację budynku będą korzystne i zredukują straty energii. Sama wymiana okien w starym domu zmniejszy jego zapotrzebowanie na ciepło do 120 – 150 W/m2.

Zużycie energii elektrycznej
przez pompę.

Poziom zużycia prądu przez Twoją pompę i koszt jej pracy możesz obliczyć, dzieląc zapotrzebowanie cieplne budynku przez wysokość współczynnika SCOP oraz mnożąc wynik przez aktualną cenę 1 kWh energii elektrycznej.

Przykładowo, jeżeli 120-metrowy budynek z zapotrzebowaniem na ciepło na poziomie 9 500 kWh został wyposażony w pompę o SCOP na poziomie 4,9, powinniśmy podzielić 9 500 kWh przez 4,9. To daje nam 1 939 kWh. Gdy pomnożymy wynik przez 0,73 zł/kWh, czyli średnią całkowitą cenę energii elektrycznej, koszt używania pompy będzie wynosił 1 415 złotych.

zuzycie
koszt_img

Pompa ciepła 4kw cena urządzenia – od czego będzie zależeć?

Wpływ na cenę pompy ciepła 4 kw będzie mieć wiele czynników, a jednym z głównych jest rodzaj dolnego źródła, jakie wykorzystuje urządzenie. Na rynku znajdziemy modele gruntowe, wodne oraz powietrzne. Które z nich będą najdroższe? Z pewnością będą to pompy gruntowe, których instalacja wiąże się z wykonaniem intensywnych i kosztownych prac ziemnych, m.in. wykopów i odwiertów. Drugie miejsce na liście przypadnie pompom, które wykorzystują wodę, jako źródło energii cieplnej. Dlaczego? Ponieważ potrzebują stałego dostępu do zbiorników wodnych, a jeżeli nie ma ich w pobliżu Twojej działki, będziesz musiał zdecydować się na zakup i instalację studni głębinowych na terenie posesji. Pompa ciepła powietrze woda 4kw będzie najtańszym urządzeniem, jakie możesz wybrać, gdyż korzysta z powszechnie dostępnego powietrza atmosferycznego.

Cena pompy będzie zależeć również od takich czynników jak:

  • rodzaj stosowanego czynnika roboczego,
  • okres trwania gwarancji,
  • dodatkowe wyposażenie, np. moduł WiFi, wyciszenie sprężarki z wibroizolacją, podgrzewana tacka ociekowa,
  • zabezpieczenia,
  • reputacja producenta.

Pamiętaj, że cena pompy ciepła 4kw to nie jedyny czynnik, którym powinieneś się kierować przy zakupie urządzenia grzewczego. Bardzo istotne będzie zaufanie do firmy, z którą podpiszesz umowę, ponieważ będzie ona najprawdopodobniej odpowiedzialna za wykonywanie okresowych przeglądów urządzenia oraz wymianę czynnika roboczego. Pompa ciepła będzie pracować w Twoim domu przez ponad 20 lat, wybierz więc instalatora, który cieszy się zaufaniem klientów i przetrwa na rynku przez kolejne lata.

Oblicz odpowiednią moc pompy dla Twojego domu:

Pompa Ciepła Columbus PRO.

Pompa ciepła Columbus z serii Pro to wysokiej jakości materiały, precyzyjne wykonanie i połączenie innowacyjnych technologii – inwerterowej i EVI. Multifunkcyjne urządzenie zapewni Ci maksymalną wygodę – ogrzeje dom i przygotuje ciepłą wodę również w skrajnie niskich temperaturach zewnętrznych, a dzięki 5-letniej gwarancji i szybkiemu serwisowi door-to-door masz pewność dobrej inwestycji na lata.

technologia EVI zapewnia wyższą sprawność przy niskiej temperaturze

dostosowana do inteligentnego systemu zarządzania energią – PowerHouse powered by Loxone

wysoki współczynnik COP efektywna nawet do – 30 st. C.

Pompa niskotemperaturowa

klasa energetyczna A+++ zapewnia wysoką energooszczędność i najwyższy poziom dotacji z programu “Czyste Powietrze”

ekologiczny i efektywny czynnik chłodniczy R32

wydłużona żywotność sprężarki dzięki technologii inwerterowej

wysoki współczynnik COP nawet do 5,08

dostosowana do inteligentnego systemu zarządzania energią – PowerHouse powered by Loxone

<strong>Odporność na korozję</strong> dzięki obudowie wykonana z wysokiej jakości materiału

Pompa wysokotemperaturowa

klasa energetyczna A+++ zapewnia wysoką energooszczędność i najwyższy poziom dotacji z programu “Czyste Powietrze”

w pełni bezpieczny dla środowiska czynnik R290 dla nowej generacji pomp ciepła

wydłużona żywotność sprężarki dzięki technologii inwerterowej

Pompa Ciepła KAISAI.

Nowoczesna technologia pompa ciepła Kaisai pozwala na ich wydajną pracę w bardzo szerokim zakresie temperatury zewnętrznej. Dzięki wydajnej sprężarce inwerterowej, która pozwalaja na płynną regulację mocy grzewczej, efektywność całego układu wzrasta, a koszty eksploatacji maleją. Urządzenie jest bezpieczne – zarówno w użytkowaniu jak i dla środowiska. Sprawdzi się zarówno w nowych, jak i modernizowanych domach.

wysoka energooszczędność – dzięki wydajnej sprężarce inwerterowej,

bezpieczny dla środowiska i ekonomiczny czynnik R290

intuicyjne sterowanie – sterownik z 5-calowym, kolorowym ekranem oraz możliwość obsługi zdalnej

wysoka temperatura wyjścia wody – nawet 75°C przy -7°C na zewnątrz, bez wykorzystania grzałek wspomagających.

stylowa i wytrzymała obudowa – obudowa została wykonana z odpornego na korozję i warunki atmosferyczne materiału ASA,

obniżony poziom hałasu – wyjątkowo cicha praca (od 45 dB(A) w odległości 1m).

Pompy ciepła w naszej ofercie:

Pompa Ciepła Columbus PRO, niskotemperaturowa
warianty mocy: 
8 kW / 13 kW / 18kW / 23kW

Pompa Ciepła Kaisai, wysokotemperaturowa
warianty mocy:
 10 kW / 12 kW / 14 kW / 16 kW

Pompa Ciepła Columbus PRO, wysokotemperaturowa
warianty mocy:
 12 kW / 18 kW

PowerHouse by Loxone

System do inteligentnego zarządzania domem
Automatyczne ogrzewanie

system oblicza dokładne zapotrzebowanie na ciepło w Twoim domu. Dzięki temu możesz cieszyć się komfortową temperaturą w każdym pomieszczeniu o każdej porze.

Tryb ekonomiczny

pod nieobecność domowników, pompa ciepła przejdzie w tryb ekonomiczny, utrzymując minimalne temperatury w ramach wcześniej określonego zakresu.

Oszczędność energii

w pierwszej kolejności wykorzystasz dostępną energię z fotowoltaiki do ogrzania domu, dzięki czemu zaoszczędzisz więcej na rachunkach.

Ochrona budynku

ustaw wstępne zakresy temperatury w domu – jeśli temperatura spadnie poniżej określonego zakresu, ogrzewanie uruchomi się dla ochrony budynku.

Co zyskasz dzięki PowerHouse by Loxone?

Do 43% oszczędności energii na ogrzewaniu dzięki inteligentnemu ogrzewaniu stref dopasowanego do aktualnego zapotrzebowania na ciepło

zapytaj o ofertę
Columbus