Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz

Pompa ciepła 5 kw.
Do jakiego domu się nada?

Pompy ciepła to urządzenia grzewcze cieszące się coraz większą popularnością wśród Polaków. Zapewniają bezpieczeństwo, niezawodność, bezobsługowość oraz bezemisyjną produkcję energii cieplnej i są idealnym rozwiązaniem zarówno dla osób budujących domy, jak i modernizujących je. Oczywiście kluczowy będzie wybór modelu o optymalnej mocy, który pokryje całkowite zapotrzebowanie na ciepło budynku i zapewni Ci komfort termiczny przez cały rok. Czy pompa ciepła 5kw będzie dobrym rozwiązaniem dla Twojej nieruchomości?

Oblicz opłacalność pompy ciepła
moc-pc-img

Czy pompa ciepła o mocy 5kw
sprawdzi się w Twoim domu?

Czy pompy ciepła 5 kw są wystarczające, aby zapewnić Ci komfort cieplny? To zależy! Urządzenia o tej mocy mogą sprawdzić się w domach o wysokim standardzie termicznym oraz posiadających dobrej jakości instalacje grzewcze. Jednak w przypadku starszych budynków, w których nie przeprowadzono prac termomodernizacyjnych, potrzebne będą większe modele, aby ogrzać pomieszczenia do odpowiednich temperatur oraz przygotować ciepłą wodę. Duże znaczenie będzie mieć też to, czy w Twoim domu znajdzie się pompa ciepła monoblok 5kw, czy split. Modele split składają się z dwóch jednostek: zewnętrznych i wewnętrznych, natomiast wersje monoblok posiadają tylko moduł zewnętrzny. Aby moc pompy ciepła została dopasowana prawidłowo, skorzystaj z pomocy specjalisty, który poprzedzi swoje wyliczenia szczegółowym audytem budynku.

kaisai-i-5-1

COP i SCOP
a pompa ciepła 5 kw.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaką wydajność będzie mieć pompa ciepła 5kw, sprawdź COP i SCOP urządzenia. Współczynnik wydajności cieplnej (COP) mówi nam, ile energii cieplnej pompa wyprodukuje z 1 kWh prądu. W nowszych modelach możemy spotkać się z COP na poziomie 3,5 – 5,5. Przykładowo, gdy COP=4,7, to z 1 kWh energii elektrycznej uzyskasz 4,7 kWh ciepła.

Można pokusić się o stwierdzenie, że jeszcze ważniejszym parametrem jest SCOP, czyli sezonowy współczynnik wydajności cieplnej. Określa on stosunek zużytego prądu względem wyprodukowanego ciepła w danym czasie, np. w ciągu sezonu grzewczego lub roku. Podczas obliczania SCOP istotne będą m.in.:

 • docelowe temperatury ogrzewanych pomieszczeń,
 • rodzaj dolnego źródła ciepła – woda, grunt lub powietrze,
 • sposoby wykorzystania ciepła – ogrzewanie i/lub przygotowywanie ciepłej wody użytkowej.
p1kw-bg
Czy pompa ciepła 5kw
z montażem
pokryje zapotrzebowanie cieplne?

Każdy budynek ma indywidualne zapotrzebowanie na energię cieplną, a do jego określenia nie wystarczy jedynie metraż domu. O wiele większe znaczenie będzie mieć charakterystyka cieplna budynku, która oprócz jego powierzchni użytkowej uwzględnia także:

 • stopień termoizolacji, czyli ocieplenia dachu, ścian, stropów, okien i drzwi,
 • liczbę domowników lub zapotrzebowanie na c.w.u.,
 • strefę klimatyczną, w jakiej znajduje się nieruchomość,
 • rodzaj i sprawność wentylacji pomieszczeń,
 • typ instalacji grzewczej – kaloryfery, ogrzewanie płaszczyznowe itp.

 

Zakres zapotrzebowania cieplnego może być bardzo różny, co wpłynie na moc pompy ciepła potrzebnej do ogrzania budynku oraz koszty jej użytkowania. W najlepszej sytuacji znajdują się domy pasywne o wysokim standardzie energetycznym, które spełniają Warunki Techniczne WT 2021 i potrzebują tylko 10 – 20 W/m2. Z kolei na drugim biegunie mamy starsze domy, w których nie rozpoczęto jeszcze procesu termomodernizacji. W ich przypadku zapotrzebowanie na ciepło może sięgać 150 – 170 W/m2.

Poznaj zużycie energii
elektrycznej przez pompę.

Chcesz obliczyć zużycie energii elektrycznej przez Twoją pompę oraz poznać średni koszt jej pracy? Podziel zapotrzebowanie cieplne domu przez wysokość SCOP i pomnóż wynik przez cenę 1 kWh energii elektrycznej.

Za przykład weźmy dom z pompą ciepła o SCOP=4,8 o powierzchni 140m2, którego zapotrzebowanie na ciepło plasuje się na poziomie 11 200 kWh. Gdy podzielimy 11 200 kWh przez 4,8, otrzymamy 2 333 kWh. Mnożąc wynik przez średnią cenę prądu (0,73 zł/kWh), okaże się, że koszt użytkowania pompy wyniesie 2 333 złote.

zuzycie
koszt_img

Pompa ciepła 5kw – cena urządzenia.

Pompy ciepła 5kw mogą mieć bardzo różne ceny, na co wpływ będzie mieć przede wszystkim rodzaj dolnego źródła ciepła, z jakiego korzystają, czyli powietrze, woda lub grunt. To właśnie modele gruntowe pozostają najdroższymi urządzeniami, co spowodowane jest potrzebą przeprowadzenia intensywnych i kosztownych prac ziemnych, obejmujących m.in. wykonanie przekopów oraz odwiertów. Nieco tańszym rozwiązaniem są pompy wodne, jednak wymagają one podłączenia do zbiorników wodnych. Jeśli nie ma ich w okolicy Twojej posesji, będziesz musiał zamontować studnie głębinowe, co również będzie kosztowne. Najbardziej ekonomiczną pompą ciepła jest więc model powietrzny, który czerpie energię cieplną z powietrza atmosferycznego.

Interesuje Cię pompa ciepła powietrze woda 5 kw? Cena takiego urządzenia może wynieść od kilkunastu tysięcy złotych do ponad 20 tysięcy, w zależności od modelu i producenta. Na całkowity koszt będą mieć wpływ m.in. takie czynniki jak:

 • rodzaj czynnika roboczego zastosowanego w urządzeniu,
 • okres trwania gwarancji i zastosowane zabezpieczenia,
 • dodatkowe wyposażenie urządzenia, takie jak podgrzewana tacka ociekowa, moduł WiFi czy też wibroizolacja wyciszająca sprężarkę,
 • renoma marki urządzenia.

Oczywiście cena pompy ciepła 5 kw to tylko jeden z czynników, jakimi powinieneś się kierować podczas wyboru odpowiedniego modelu urządzenia. Nie zapominaj o tym, że pompa ciepła będzie działać przez ponad 20 lat, a z usług firmy, z którą nawiążesz współpracę, będziesz korzystać najprawdopodobniej także w przyszłości. Dlaczego? Ponieważ pompy należy poddawać okresowym przeglądom (od których wykonywania zależy gwarancja), a także regularnie wymieniać ich czynnik roboczy. Zdecyduj się więc na współpracę z instalatorem, któremu możesz zaufać.

Oblicz odpowiednią moc pompy dla Twojego domu:

Pompa Ciepła Columbus PRO.

Pompa ciepła Columbus z serii Pro to wysokiej jakości materiały, precyzyjne wykonanie i połączenie innowacyjnych technologii – inwerterowej i EVI. Multifunkcyjne urządzenie zapewni Ci maksymalną wygodę – ogrzeje dom i przygotuje ciepłą wodę również w skrajnie niskich temperaturach zewnętrznych, a dzięki 5-letniej gwarancji i szybkiemu serwisowi door-to-door masz pewność dobrej inwestycji na lata.

technologia EVI zapewnia wyższą sprawność przy niskiej temperaturze

dostosowana do inteligentnego systemu zarządzania energią – PowerHouse powered by Loxone

wysoki współczynnik COP efektywna nawet do – 30 st. C.

Pompa niskotemperaturowa

klasa energetyczna A+++ zapewnia wysoką energooszczędność i najwyższy poziom dotacji z programu “Czyste Powietrze”

ekologiczny i efektywny czynnik chłodniczy R32

wydłużona żywotność sprężarki dzięki technologii inwerterowej

wysoki współczynnik COP nawet do 5,08

dostosowana do inteligentnego systemu zarządzania energią – PowerHouse powered by Loxone

<strong>Odporność na korozję</strong> dzięki obudowie wykonana z wysokiej jakości materiału

Pompa wysokotemperaturowa

klasa energetyczna A+++ zapewnia wysoką energooszczędność i najwyższy poziom dotacji z programu “Czyste Powietrze”

w pełni bezpieczny dla środowiska czynnik R290 dla nowej generacji pomp ciepła

wydłużona żywotność sprężarki dzięki technologii inwerterowej

Pompa Ciepła KAISAI.

Nowoczesna technologia pompa ciepła Kaisai pozwala na ich wydajną pracę w bardzo szerokim zakresie temperatury zewnętrznej. Dzięki wydajnej sprężarce inwerterowej, która pozwalaja na płynną regulację mocy grzewczej, efektywność całego układu wzrasta, a koszty eksploatacji maleją. Urządzenie jest bezpieczne – zarówno w użytkowaniu jak i dla środowiska. Sprawdzi się zarówno w nowych, jak i modernizowanych domach.

wysoka energooszczędność – dzięki wydajnej sprężarce inwerterowej,

bezpieczny dla środowiska i ekonomiczny czynnik R290

intuicyjne sterowanie – sterownik z 5-calowym, kolorowym ekranem oraz możliwość obsługi zdalnej

wysoka temperatura wyjścia wody – nawet 75°C przy -7°C na zewnątrz, bez wykorzystania grzałek wspomagających.

stylowa i wytrzymała obudowa – obudowa została wykonana z odpornego na korozję i warunki atmosferyczne materiału ASA,

obniżony poziom hałasu – wyjątkowo cicha praca (od 45 dB(A) w odległości 1m).

Pompy ciepła w naszej ofercie:

Pompa Ciepła Columbus PRO, niskotemperaturowa
warianty mocy: 
8 kW / 13 kW / 18kW / 23kW

Pompa Ciepła Kaisai, wysokotemperaturowa
warianty mocy:
 10 kW / 12 kW / 14 kW / 16 kW

Pompa Ciepła Columbus PRO, wysokotemperaturowa
warianty mocy:
 12 kW / 18 kW

PowerHouse by Loxone

System do inteligentnego zarządzania domem
Automatyczne ogrzewanie

system oblicza dokładne zapotrzebowanie na ciepło w Twoim domu. Dzięki temu możesz cieszyć się komfortową temperaturą w każdym pomieszczeniu o każdej porze.

Tryb ekonomiczny

pod nieobecność domowników, pompa ciepła przejdzie w tryb ekonomiczny, utrzymując minimalne temperatury w ramach wcześniej określonego zakresu.

Oszczędność energii

w pierwszej kolejności wykorzystasz dostępną energię z fotowoltaiki do ogrzania domu, dzięki czemu zaoszczędzisz więcej na rachunkach.

Ochrona budynku

ustaw wstępne zakresy temperatury w domu – jeśli temperatura spadnie poniżej określonego zakresu, ogrzewanie uruchomi się dla ochrony budynku.

Co zyskasz dzięki PowerHouse by Loxone?

Do 43% oszczędności energii na ogrzewaniu dzięki inteligentnemu ogrzewaniu stref dopasowanego do aktualnego zapotrzebowania na ciepło

zapytaj o ofertę
Columbus