Pompy ciepła to urządzenia grzewcze cieszące się coraz większą popularnością wśród Polaków. Zapewniają bezpieczeństwo, niezawodność, bezobsługowość oraz bezemisyjną produkcję energii cieplnej i są idealnym rozwiązaniem zarówno dla osób budujących domy, jak i modernizujących je. Oczywiście kluczowy będzie wybór modelu o optymalnej mocy, który pokryje całkowite zapotrzebowanie na ciepło budynku i zapewni Ci komfort termiczny przez cały rok. Czy pompa ciepła 5kw będzie dobrym rozwiązaniem dla Twojej nieruchomości?
Czy pompy ciepła 5 kw są wystarczające, aby zapewnić Ci komfort cieplny? To zależy! Urządzenia o tej mocy mogą sprawdzić się w domach o wysokim standardzie termicznym oraz posiadających instalacje grzewcze o niskiej temperaturze zasilania jak np. podłogówka. W przypadku starszych budynków, w których nie przeprowadzono prac termomodernizacyjnych, aby ogrzać pomieszczenia do odpowiednich temperatur oraz przygotować ciepłą wodę, konieczne będzie zastosowanie wyższej mocy, niezależnie od tego czy będzie to pompa ciepła monoblok 5kw, czy split, wysoko- czy niskotemperaturowa, taka moc będzie niewystarczająca.
Jeśli zastanawiasz się jaka pompa ciepła 5kw do jakiej powierzchni, musisz wiedzieć, że wybór odpowiedniej pompy ciepła zależy od wielu czynników, nie tylko od metrażu domu. Najważniejsze z nich to rodzaj i jakość izolacji budynku, rodzaj odbiorników ciepła, lokalizacja nieruchomości, a także preferencje użytkowników.
Aby moc pompy ciepła została dopasowana prawidłowo, skorzystaj z pomocy specjalisty, który poprzedzi swoje wyliczenia szczegółowym audytem budynku.
Odpowiednio dobrana pompa ciepła może zapewnić znaczne oszczędności w porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych, szczególnie przy wysokiej efektywności i optymalnych warunkach instalacyjnych.
Zastanawiasz się jaka pompa ciepła 5 kw do jakiego domu i jak będzie z jej ekonomią? Zwróć uwagę na efektywność urządzenia. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaką wydajność będzie mieć pompa ciepła 5kw, sprawdź COP i SCOP urządzenia. Współczynnik wydajności cieplnej (COP) mówi nam, ile energii cieplnej pompa wyprodukuje z 1 kWh prądu. W nowszych modelach możemy spotkać się z COP na poziomie 3,5 – 5,5. Przykładowo, gdy COP=4,7, to z 1 kWh energii elektrycznej uzyskasz 4,7 kWh ciepła.
Można pokusić się o stwierdzenie, że jeszcze ważniejszym parametrem jest SCOP, czyli sezonowy współczynnik wydajności cieplnej. Określa on stosunek zużytego prądu względem wyprodukowanego ciepła w danym czasie, np. w ciągu sezonu grzewczego lub roku. Podczas obliczania SCOP istotne będą m.in.:
Pompa ciepła 5 kw na ile metrów? Dla domów jednorodzinnych o standardowej izolacji, pompa o mocy 5 kW zwykle nadaje się do ogrzewania powierzchni mieszkalnej około 80-120 m². Należy jednak pamiętać, że każdy budynek ma indywidualne zapotrzebowanie na energię cieplną, a do jego określenia nie wystarczy jedynie metraż domu. O wiele większe znaczenie będzie mieć charakterystyka cieplna budynku, która oprócz jego powierzchni użytkowej uwzględnia także:
Zakres zapotrzebowania cieplnego może być bardzo różny, co wpłynie na moc pompy ciepła potrzebnej do ogrzania budynku oraz koszty jej użytkowania. W najlepszej sytuacji znajdują się domy pasywne o wysokim standardzie energetycznym, które spełniają Warunki Techniczne WT 2021 i potrzebują tylko 10 – 20 W/m2. Z kolei na drugim biegunie mamy starsze domy, w których nie rozpoczęto jeszcze procesu termomodernizacji. W ich przypadku zapotrzebowanie na ciepło może sięgać 150 – 170 W/m2.
Chcesz obliczyć zużycie energii elektrycznej przez Twoją pompę oraz poznać średni koszt jej pracy? Podziel zapotrzebowanie cieplne domu przez wysokość SCOP i pomnóż wynik przez cenę 1 kWh energii elektrycznej.
Za przykład weźmy dom z pompą ciepła o SCOP=4,8 o powierzchni 140m2, którego zapotrzebowanie na ciepło plasuje się na poziomie 11 200 kWh. Gdy podzielimy 11 200 kWh przez 4,8, otrzymamy 2 333 kWh. Mnożąc wynik przez średnią cenę prądu (0,73 zł/kWh), okaże się, że koszt użytkowania pompy wyniesie 2 333 złote.
Pompy ciepła 5kw mogą mieć bardzo różne ceny, na co wpływ będzie mieć przede wszystkim rodzaj dolnego źródła ciepła, z jakiego korzystają, czyli powietrze, woda lub grunt. To właśnie modele gruntowe pozostają najdroższymi urządzeniami, co spowodowane jest potrzebą przeprowadzenia intensywnych i kosztownych prac ziemnych, obejmujących m.in. wykonanie przekopów oraz odwiertów. Nieco tańszym rozwiązaniem są pompy wodne, jednak wymagają one podłączenia do zbiorników wodnych. Jeśli nie ma ich w okolicy Twojej posesji, będziesz musiał zamontować studnie głębinowe, co również będzie kosztowne. Najbardziej ekonomiczną pompą ciepła jest więc model powietrzny, który czerpie energię cieplną z powietrza atmosferycznego.
Interesuje Cię pompa ciepła powietrze woda 5 kw? Cena takiego urządzenia może wynieść od kilkunastu tysięcy złotych do ponad 20 tysięcy, w zależności od modelu i producenta. Na całkowity koszt będą mieć wpływ m.in. takie czynniki jak:
Oczywiście cena pompy ciepła 5 kw to tylko jeden z czynników, jakimi powinieneś się kierować podczas wyboru odpowiedniego modelu urządzenia. Nie zapominaj o tym, że pompa ciepła będzie działać przez ponad 20 lat, a z usług firmy, z którą nawiążesz współpracę, będziesz korzystać najprawdopodobniej także w przyszłości. Dlaczego? Ponieważ pompy należy poddawać okresowym przeglądom (od których wykonywania zależy gwarancja), a także regularnie wymieniać ich czynnik roboczy. Zdecyduj się więc na współpracę z instalatorem, któremu możesz zaufać.
Pompa ciepła Columbus z serii Pro to wysokiej jakości materiały, precyzyjne wykonanie i połączenie innowacyjnych technologii – inwerterowej i EVI. Multifunkcyjne urządzenie zapewni Ci maksymalną wygodę – ogrzeje dom i przygotuje ciepłą wodę również w skrajnie niskich temperaturach zewnętrznych, a dzięki 5-letniej gwarancji i szybkiemu serwisowi door-to-door masz pewność dobrej inwestycji na lata.
technologia EVI zapewnia wyższą sprawność przy niskiej temperaturze
dostosowana do inteligentnego systemu zarządzania energią – PowerHouse powered by Loxone
wysoki współczynnik COP efektywna nawet do – 30 st. C.
klasa energetyczna A+++ zapewnia wysoką energooszczędność i najwyższy poziom dotacji z programu “Czyste Powietrze”
ekologiczny i efektywny czynnik chłodniczy R32
wydłużona żywotność sprężarki dzięki technologii inwerterowej
wysoki współczynnik COP nawet do 5,08
dostosowana do inteligentnego systemu zarządzania energią – PowerHouse powered by Loxone
<strong>Odporność na korozję</strong> dzięki obudowie wykonana z wysokiej jakości materiału
klasa energetyczna A+++ zapewnia wysoką energooszczędność i najwyższy poziom dotacji z programu “Czyste Powietrze”
w pełni bezpieczny dla środowiska czynnik R290 dla nowej generacji pomp ciepła
wydłużona żywotność sprężarki dzięki technologii inwerterowej
Nowoczesna technologia pompa ciepła Kaisai pozwala na ich wydajną pracę w bardzo szerokim zakresie temperatury zewnętrznej. Dzięki wydajnej sprężarce inwerterowej, która pozwalaja na płynną regulację mocy grzewczej, efektywność całego układu wzrasta, a koszty eksploatacji maleją. Urządzenie jest bezpieczne – zarówno w użytkowaniu jak i dla środowiska. Sprawdzi się zarówno w nowych, jak i modernizowanych domach.
wysoka energooszczędność – dzięki wydajnej sprężarce inwerterowej,
bezpieczny dla środowiska i ekonomiczny czynnik R290
intuicyjne sterowanie – sterownik z 5-calowym, kolorowym ekranem oraz możliwość obsługi zdalnej
wysoka temperatura wyjścia wody – nawet 75°C przy -7°C na zewnątrz, bez wykorzystania grzałek wspomagających.
stylowa i wytrzymała obudowa – obudowa została wykonana z odpornego na korozję i warunki atmosferyczne materiału ASA,
obniżony poziom hałasu – wyjątkowo cicha praca (od 45 dB(A) w odległości 1m).
Pompa Ciepła Columbus PRO, niskotemperaturowa
warianty mocy: 8 kW / 13 kW / 18kW / 23kW
Pompa Ciepła Kaisai, wysokotemperaturowa
warianty mocy: 10 kW / 12 kW / 14 kW / 16 kW
system oblicza dokładne zapotrzebowanie na ciepło w Twoim domu. Dzięki temu możesz cieszyć się komfortową temperaturą w każdym pomieszczeniu o każdej porze.
pod nieobecność domowników, pompa ciepła przejdzie w tryb ekonomiczny, utrzymując minimalne temperatury w ramach wcześniej określonego zakresu.
w pierwszej kolejności wykorzystasz dostępną energię z fotowoltaiki do ogrzania domu, dzięki czemu zaoszczędzisz więcej na rachunkach.
ustaw wstępne zakresy temperatury w domu – jeśli temperatura spadnie poniżej określonego zakresu, ogrzewanie uruchomi się dla ochrony budynku.
Do 43% oszczędności energii na ogrzewaniu dzięki inteligentnemu ogrzewaniu stref dopasowanego do aktualnego zapotrzebowania na ciepło