Pompa ciepła powietrze woda 6kw.
Ekologiczny i ekonomiczny sposób ogrzewania.

Szukasz ekologicznego, bezobsługowego i ekonomicznego sposobu ogrzewania swojego domu? Doskonałym rozwiązaniem będzie powietrzna pompa ciepła, która sprawdzi się nie tylko w nowych budynkach, ale również modernizowanych. Dobór prawidłowej mocy urządzenia będzie kluczowy podczas zakupu i zapewni Ci komfort termiczny na lata. Czy pompa ciepła powietrze woda 6kw będzie odpowiednia dla Ciebie? Czytaj dalej i przekonaj się!

Oblicz opłacalność pompy ciepła
moc-pc-img

Pompa ciepła 6 kw
– gdzie się sprawdzi?

Pompy ciepła 6 kw mogą być dobrym rozwiązaniem dla domów o niewielkim metrażu i/lub budynków o wysokim standardzie termicznym. Najprawdopodobniej będzie jednak za mała do domów o większej powierzchni oraz tych, w których nie odbyły się żadne prace termomodernizacyjne. Pamiętaj, że istnieją dwa rodzaje pomp ciepła: pompa ciepła monoblok 6kw i split, które mogą zapewniać inne osiągi. Czym się różnią? Model split składa się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, natomiast monoblok to tylko zewnętrzne urządzenie, które gwarantuje oszczędność miejsca wewnątrz budynku.

Jeśli zastanawiasz się jaka pompa ciepła 6kw do jakiej powierzchni, musisz wiedzieć, że wybór odpowiedniej pompy ciepła zależy od wielu czynników, nie tylko od metrażu domu. Najważniejsze z nich to rodzaj i jakość izolacji budynku, rodzaj odbiorników ciepła,  lokalizacja nieruchomości, a także preferencje użytkowników.

Chcesz być pewny, że moc pompy ciepła będzie odpowiednio dopasowana? Pomóc w tym może Ci ekspert z firmy instalacyjnej, który wykona dokładny audyt budynku.

kaisai-i-5-1

COP i SCOP
pompy ciepła 6kw.

Odpowiednio dobrana pompa ciepła może zapewnić znaczne oszczędności w porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych, szczególnie jeśli będzie to urządzenie o wysokiej efektywności. 

Zastanawiasz się jaka pompa ciepła 6 kw do jakiego domu i jak będzie z jej ekonomią? Zwróć uwagę na jej wydajność.

To jak ekonomicznie będzie pracować pompa ciepła o mocy 6 kw opisują dwa parametry: COP i SCOP. Pierwszy z nich informuje o tym, ile ciepła powstanie z 1 kWh energii elektrycznej, a zazwyczaj wartość ta mieści się w przedziale od 3,5 do 5,5. Jeśli więc COP=5,3 to z 1 kWh prądu uzyskamy 5,3 kWh energii cieplnej.

Warto również zwrócić uwagę na wartość SCOP, czyli sezonowy współczynnik wydajności cieplnej. Dzięki niemu dowiesz się, ile energii elektrycznej będzie potrzebnej do wyprodukowania ciepła w określonym przedziale czasu, np. w sezonie grzewczym. Na SCOP wpłyną m.in.:

  • temperatury, jakie mają panować w ogrzewanych pomieszczeniach,
  • typ dolnego źródła ciepła (woda, grunt czy powietrze),
  • sposoby wykorzystania energii cieplnej (c.w.u. i/lub ogrzewanie).
p1kw-bg
Pompa ciepła 6kw
a zapotrzebowanie
cieplne budynku.

Pompa ciepła 6 kw na ile metrów? Dla domów jednorodzinnych o standardowej izolacji, pompa o mocy 6 kW zwykle nadaje się do ogrzewania powierzchni mieszkalnej około 80-120 m². Jednak nie jest to reguła. Aby poprawnie określić moc pompy ciepła, jaka będzie pasować do Twojego domu nie wystarczy sam metraż domu, należy najpierw określić zapotrzebowanie budynku na ciepło. Do wykonania obliczeń potrzebny jest jednak szereg informacji, który obejmuje m.in.

  • powierzchnię do ogrzania,
  • poziom termoizolacji budynku, w tym ocieplenia dachu, stropów, ścian i okien,
  • zapotrzebowanie na c.w.u. lub liczbę domowników,
  • strefę klimatyczną, w jakiej zlokalizowana jest nieruchomość,
  • wydajność wentylacji pomieszczeń i rodzaj instalacji,
  • typ instalacji grzewczej, np. ogrzewanie ścienne, podłogowe, kaloryfery.

Pamiętaj, że zapotrzebowanie na energię cieplną Twojego domu jest indywidualną kwestią i musi zostać szczegółowo określone przez specjalistę, jeśli chcesz mieć pewność, że wyliczenia są poprawne. Różnice pomiędzy podobnymi budynkami mogą być ogromne, a nie wzięcie ich pod uwagę może prowadzić do przewymiarowania lub niedowymiarowania pompy ciepła. Nieocieplone starsze budynki mogą potrzebować nawet 150 – 170 W/m2, a sama wymiana okien zredukuje te wartości do 120 – 150 W/m2. Najniższe zapotrzebowanie na ciepło będą mieć oczywiście nowoczesne domy, które spełniają wysokie standardy energetyczne i zostały wybudowane wedle Warunków Technicznych WT 2021. Takie budynki wymagają tylko 10 – 20 W/m2.

Ile prądu zużyje
pompa ciepła 6kw?

Do obliczenia zużycia energii elektrycznej przez pompę i średniego kosztu jej pracy wystarczy zapotrzebowanie cieplne domu, które podzielisz przez wysokość SCOP urządzenia. Następnie pomnóż wynik przez cenę 1 kWh energii elektrycznej.

Przyjmijmy, że Twój dom ma metraż 110 m2, zapotrzebowanie cieplne na poziomie 11 800 kWh, a zamontowana pompa ma SCOP = 4,3. 11 800 kWh dzielimy przez 4,3, co daje nam 2 744 kWh. To ilość prądu, jaką urządzenie powinno pobierać w ciągu roku. Jeśli średnia cena energii elektrycznej wynosi 0,73 zł/kWh, to koszt ogrzewania pompą wyniesie 2 744 kWh x 0,73/kWh = 2 003 zł na rok. A jeżeli połączysz pompę z instalacją fotowoltaiczną, ta kwota zmaleje jeszcze bardziej.

zuzycie
koszt_img

Pompa ciepła 6 kw – cena a rodzaj urządzenia.

Koszt zakupu pomp ciepła może różnić się diametralnie, a głównym z czynników mających wpływ na cenę urządzeń będzie mieć ich typ. Wyróżniamy modele, które korzystają z powietrza, wody oraz gruntu, aby produkować ciepło, a do najdroższych z nich należy właśnie ten ostatni rodzaj. Gruntowe pompy ciepła 6 kw wymagają prac ziemnych, które wiążą się z dużymi kosztami. Sporo zapłacisz także za modele woda-woda, które potrzebują dostępu do zbiorników wodnych, by móc funkcjonować. Jeśli nie masz dostępu do wód gruntowych lub okolicznych zbiorników, musisz liczyć się z kosztownym montażem studni głębinowych (czerpnych oraz zrzutowych). Czasami konieczne będzie wykonanie odwiertów pod pompy głębinowe oraz uzdatnianie wody, co jeszcze bardziej zwiększy koszt systemu. Najtańszym rozwiązaniem od lat pozostaje pompa ciepła powietrze woda 6kw. Cena urządzenia zazwyczaj przekracza 20 tysięcy złotych, jednak można znaleźć modele poniżej tej granicy.

Zastanawiasz się, ile może kosztować pompa ciepła 6 kw z montażem? Na całkowity koszt urządzenia wpłynie również:

  • rodzaj czynnika roboczego,
  • czas trwania gwarancji oraz zastosowane zabezpieczenia,
  • dodatkowe elementy wyposażenia (np. podgrzewana tacka ociekowa, antykorozyjna powłoka lameli, moduł WiFi, funkcja ograniczania mocy, program wakacyjny, wibroizolacja wyciszająca sprężarkę),
  • prestiż producenta pompy.

Cena pomp ciepła może być bardzo różna, jednak warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość urządzenia oraz usługi, jakie oferują Ci producent i instalator. Pompa ma żywotność ponad dwudziestu lat, a przez ten czas musi być poddawana okresowym przeglądom, które są podstawą gwarancji. Co kilka lat instalatorzy będą również uzupełniać czynnik roboczy w urządzeniu. Warto więc wybrać firmę, która wzbudza Twoje zaufanie i z której usług będziesz korzystać z zadowoleniem.

Oblicz odpowiednią moc pompy dla Twojego domu:

Pompa Ciepła Columbus PRO.

Pompa ciepła Columbus z serii Pro to wysokiej jakości materiały, precyzyjne wykonanie i połączenie innowacyjnych technologii – inwerterowej i EVI. Multifunkcyjne urządzenie zapewni Ci maksymalną wygodę – ogrzeje dom i przygotuje ciepłą wodę również w skrajnie niskich temperaturach zewnętrznych, a dzięki 5-letniej gwarancji i szybkiemu serwisowi door-to-door masz pewność dobrej inwestycji na lata.

technologia EVI zapewnia wyższą sprawność przy niskiej temperaturze

dostosowana do inteligentnego systemu zarządzania energią – PowerHouse powered by Loxone

wysoki współczynnik COP efektywna nawet do – 30 st. C.

Pompa niskotemperaturowa

klasa energetyczna A+++ zapewnia wysoką energooszczędność i najwyższy poziom dotacji z programu “Czyste Powietrze”

ekologiczny i efektywny czynnik chłodniczy R32

wydłużona żywotność sprężarki dzięki technologii inwerterowej

wysoki współczynnik COP nawet do 5,08

dostosowana do inteligentnego systemu zarządzania energią – PowerHouse powered by Loxone

<strong>Odporność na korozję</strong> dzięki obudowie wykonana z wysokiej jakości materiału

Pompa wysokotemperaturowa

klasa energetyczna A+++ zapewnia wysoką energooszczędność i najwyższy poziom dotacji z programu “Czyste Powietrze”

w pełni bezpieczny dla środowiska czynnik R290 dla nowej generacji pomp ciepła

wydłużona żywotność sprężarki dzięki technologii inwerterowej

Pompa Ciepła KAISAI.

Nowoczesna technologia pompa ciepła Kaisai pozwala na ich wydajną pracę w bardzo szerokim zakresie temperatury zewnętrznej. Dzięki wydajnej sprężarce inwerterowej, która pozwalaja na płynną regulację mocy grzewczej, efektywność całego układu wzrasta, a koszty eksploatacji maleją. Urządzenie jest bezpieczne – zarówno w użytkowaniu jak i dla środowiska. Sprawdzi się zarówno w nowych, jak i modernizowanych domach.

wysoka energooszczędność – dzięki wydajnej sprężarce inwerterowej,

bezpieczny dla środowiska i ekonomiczny czynnik R290

intuicyjne sterowanie – sterownik z 5-calowym, kolorowym ekranem oraz możliwość obsługi zdalnej

wysoka temperatura wyjścia wody – nawet 75°C przy -7°C na zewnątrz, bez wykorzystania grzałek wspomagających.

stylowa i wytrzymała obudowa – obudowa została wykonana z odpornego na korozję i warunki atmosferyczne materiału ASA,

obniżony poziom hałasu – wyjątkowo cicha praca (od 45 dB(A) w odległości 1m).

Pompy ciepła w naszej ofercie:

Pompa Ciepła Columbus PRO, niskotemperaturowa
warianty mocy: 
8 kW / 13 kW / 18kW / 23kW

Pompa Ciepła Columbus PRO, wysokotemperaturowa
warianty mocy:
 12 kW / 18 kW

PowerHouse by Loxone

System do inteligentnego zarządzania domem
Automatyczne ogrzewanie

system oblicza dokładne zapotrzebowanie na ciepło w Twoim domu. Dzięki temu możesz cieszyć się komfortową temperaturą w każdym pomieszczeniu o każdej porze.

Tryb ekonomiczny

pod nieobecność domowników, pompa ciepła przejdzie w tryb ekonomiczny, utrzymując minimalne temperatury w ramach wcześniej określonego zakresu.

Oszczędność energii

w pierwszej kolejności wykorzystasz dostępną energię z fotowoltaiki do ogrzania domu, dzięki czemu zaoszczędzisz więcej na rachunkach.

Ochrona budynku

ustaw wstępne zakresy temperatury w domu – jeśli temperatura spadnie poniżej określonego zakresu, ogrzewanie uruchomi się dla ochrony budynku.

Co zyskasz dzięki PowerHouse by Loxone?

Do 43% oszczędności energii na ogrzewaniu dzięki inteligentnemu ogrzewaniu stref dopasowanego do aktualnego zapotrzebowania na ciepło

zapytaj o ofertę
Columbus