Chcesz ogrzewać swój dom w ekologiczny i oszczędny sposób? Nie planujesz korzystania z tradycyjnych paliw kopalnych, takich jak węgiel czy gaz? Świetną alternatywą są bezobsługowe i bezpieczne pompy ciepła, dzięki którym możesz ogrzewać budynek oraz przygotowywać ciepłą wodę użytkową. Pamiętaj jednak o precyzyjnym doborze mocy urządzenia – od tego zależeć będzie Twój komfort termiczny! Czy pompa ciepła powietrze woda 7kw sprawdzi się w Twoim domu?
Pompy ciepła o mocy 7 kw to urządzenia o stosunkowo niewielkiej mocy, które znajdują szerokie zastosowanie w różnych typach budynków. Dzięki swojej wszechstronności i efektywności energetycznej, mogą być doskonałym wyborem zarówno dla właścicieli małych domów, jak i większych, dobrze zaizolowanych budynków.
Jeśli zastanawiasz się jaka pompa ciepła 7kw do jakiej powierzchni, musisz wiedzieć taka moc jest idealna dla niewielkich domów do około 150 m², gdzie zapotrzebowanie na ciepło jest stosunkowo niskie. Tego typu pompy są w stanie efektywnie ogrzać i przygotować ciepłą wodę użytkową. W przypadku budynków o większej powierzchni, ale dobrze zaizolowanych, pompa ciepła 7 kW również może również być odpowiednia. Dobra izolacja zmniejsza straty ciepła, co pozwala na efektywne wykorzystanie mniejszej mocy urządzenia.
Jeśli chcesz być pewny, że pompa ciepła 7kw zostanie odpowiednio dobrana do potrzeb Twojego domu, powierz to zadanie specjaliście, który przeprowadzi szczegółowy audyt, zbada zapotrzebowanie cieplne budynku i dopasuje urządzenie o odpowiednich osiągach.
Zastanawiasz się nad tym jaka pompa ciepła 6 kw na ile metrów? Najpierw sprawdź, jak wydajne jest urządzenie, którym planujesz ogrzewać dom. Efektywność pompy ciepła ma kluczowe znaczenie, ponieważ wpływa na koszty eksploatacji. Dwa podstawowe wskaźniki, które należy wziąć pod uwagę, to COP (Coefficient of Performance) i SCOP (Seasonal Coefficient of Performance).
COP, czyli współczynnik wydajności cieplnej, pozwala określić, ile ciepła powstanie z 1 kWh prądu. Jeżeli COP wynosi 5,1, to z 1 kWh prądu uzyskamy 5,1 kWh ciepła.
Aby uzyskać pełniejszy obraz pracy urządzenia, potrzebny będzie również SCOP, czyli sezonowy współczynnik wydajności cieplnej. Parametr opisuje ilość energii elektrycznej potrzebnej do wyprodukowania określonej ilości ciepła, jednak w sprecyzowanym okresie. Zwykle SCOP obejmuje jeden rok lub sezon grzewczy. Wartość SCOP będzie zależna m.in. od:
Jeśli zastanawiasz się pompa ciepła 7kw do jakiego domu będzie odpowiednia, powinieneś dokładnie zbadać zapotrzebowanie Twojego domu na energię cieplną. Do tego celu przydadzą się następujące informacje:
Jak widzisz, zapotrzebowanie na energię cieplną budynku jest uzależnione od szeregu czynników, które mogą je znacznie obniżyć lub zwiększyć. Najwięcej ciepła będą potrzebować starsze, nieocieplone domy – w takim przypadku zapotrzebowanie może wynieść około 150 – 170 W/m2. A w jakich budynkach będziemy potrzebować najmniej ciepła? W takich, które zostały wybudowane wedle Warunków Technicznych WT 2021 i spełniają wysokie standardy energetyczne. Do ogrzania pasywnych domów często wystarczy zaledwie 10 – 20 W/m2 energii cieplnej.
W trakcie zakupu pompy ciepła stoisz przed wyborem nie tylko jej mocy, ale także układu: split lub monoblok. Czym się różnią?
Pompa typu split to dwie jednostki. Pierwsza z nich jest instalowana na zewnątrz i składa się z takich części jak wentylator, parownik, sprężarka oraz zawór rozprężny. W zewnętrznym module zachodzą procesy związane z pobieraniem energii oraz wytwarzaniem ciepła i jego transportem. Z kolei jednostka wewnętrzna posiada skraplacz, grzałkę i pompę obiegową c.o. i jest połączona rurami chłodniczymi z modułem zewnętrznym. W przypadku tej pompy, montaż wymaga specjalistycznej wiedzy, ponieważ instalator musi połączyć jednostki za pomocą rur chłodniczych, co wiąże się z pracą na czynnikach chłodniczych.
Pompa typu monoblok zawiera tylko jeden zewnętrzny moduł, który składa się ze sprężarki, wentylatora, skraplacza, parownika, zaworu rozprężnego, grzałki i pompy obiegowej. Proces montażu jest mniej skomplikowany i nie wymaga pracy z czynnikami chłodniczymi, co ogranicza ryzyko błędów podczas instalacji. W tym przypadku cały układ chłodniczy znajduje się w jednej jednostce, co redukuje ryzyko wycieków.
Pompy ciepła typu split i monoblok charakteryzują się podobną wydajnością więc z powodzeniem ogrzeją Twój dom, nawet gdy temperatura na zewnątrz spanie poniżej -20 st. C. Kluczowy jest jednak dobór mocy systemu.
Cena, jaką zapłacisz za pompę ciepła, będzie zależeć od szeregu czynników, a jednym z najważniejszych z nich jest typ zastosowanego dolnego źródła. Na rynku dostępne są modele wykorzystujące energię cieplną z powietrza, wody oraz gruntu, a do najdroższych urządzeń należą właśnie te ostatnie. Aby można było zainstalować pompy ciepła 7 kw, należy wykonać rozległe prace ziemne, w tym m.in. przekopy i odwierty, które są kosztownym przedsięwzięciem. Zakup i montaż wodnych pomp ciepła również wiąże się ze sporymi wydatkami, które często obejmują instalację czerpnych i zrzutowych studni głębinowych, wykonanie odwiertów pod pompy głębinowe oraz uzdatnianie wody. Jakie jest więc najtańsze rozwiązanie? Pompa ciepła powietrze woda 7kw, która czerpie energię cieplną z ogólnodostępnego powietrza atmosferycznego. Ceny tych modeli zazwyczaj oscylują w okolicy 20 tysięcy złotych, jednak ceny będą różnić się w zależności od marki.
Od czego dokładnie będzie zależeć całkowity koszt pompy ciepła? M.in. od takich elementów jak:
Cena samego urządzenia to nie jedyna rzecz, na jaką warto zwrócić uwagę podczas wyboru firmy montażowej. Pamiętaj o tym, że Twoje urządzenie musi być systematycznie poddawane przeglądom oraz należy uzupełniać w nim czynnik roboczy. Kluczowy będzie więc wybór sprawdzonego instalatora, który zapewni Ci profesjonalne wsparcie na każdym etapie współpracy.
Pompa ciepła Columbus z serii Pro to wysokiej jakości materiały, precyzyjne wykonanie i połączenie innowacyjnych technologii – inwerterowej i EVI. Multifunkcyjne urządzenie zapewni Ci maksymalną wygodę – ogrzeje dom i przygotuje ciepłą wodę również w skrajnie niskich temperaturach zewnętrznych, a dzięki 5-letniej gwarancji i szybkiemu serwisowi door-to-door masz pewność dobrej inwestycji na lata.
technologia EVI zapewnia wyższą sprawność przy niskiej temperaturze
dostosowana do inteligentnego systemu zarządzania energią – PowerHouse powered by Loxone
wysoki współczynnik COP efektywna nawet do – 30 st. C.
klasa energetyczna A+++ zapewnia wysoką energooszczędność i najwyższy poziom dotacji z programu “Czyste Powietrze”
ekologiczny i efektywny czynnik chłodniczy R32
wydłużona żywotność sprężarki dzięki technologii inwerterowej
wysoki współczynnik COP nawet do 5,08
dostosowana do inteligentnego systemu zarządzania energią – PowerHouse powered by Loxone
<strong>Odporność na korozję</strong> dzięki obudowie wykonana z wysokiej jakości materiału
klasa energetyczna A+++ zapewnia wysoką energooszczędność i najwyższy poziom dotacji z programu “Czyste Powietrze”
w pełni bezpieczny dla środowiska czynnik R290 dla nowej generacji pomp ciepła
wydłużona żywotność sprężarki dzięki technologii inwerterowej
Nowoczesna technologia pompa ciepła Kaisai pozwala na ich wydajną pracę w bardzo szerokim zakresie temperatury zewnętrznej. Dzięki wydajnej sprężarce inwerterowej, która pozwalaja na płynną regulację mocy grzewczej, efektywność całego układu wzrasta, a koszty eksploatacji maleją. Urządzenie jest bezpieczne – zarówno w użytkowaniu jak i dla środowiska. Sprawdzi się zarówno w nowych, jak i modernizowanych domach.
wysoka energooszczędność – dzięki wydajnej sprężarce inwerterowej,
bezpieczny dla środowiska i ekonomiczny czynnik R290
intuicyjne sterowanie – sterownik z 5-calowym, kolorowym ekranem oraz możliwość obsługi zdalnej
wysoka temperatura wyjścia wody – nawet 75°C przy -7°C na zewnątrz, bez wykorzystania grzałek wspomagających.
stylowa i wytrzymała obudowa – obudowa została wykonana z odpornego na korozję i warunki atmosferyczne materiału ASA,
obniżony poziom hałasu – wyjątkowo cicha praca (od 45 dB(A) w odległości 1m).
Pompa Ciepła Columbus PRO, niskotemperaturowa
warianty mocy: 8 kW / 13 kW / 18kW / 23kW
system oblicza dokładne zapotrzebowanie na ciepło w Twoim domu. Dzięki temu możesz cieszyć się komfortową temperaturą w każdym pomieszczeniu o każdej porze.
pod nieobecność domowników, pompa ciepła przejdzie w tryb ekonomiczny, utrzymując minimalne temperatury w ramach wcześniej określonego zakresu.
w pierwszej kolejności wykorzystasz dostępną energię z fotowoltaiki do ogrzania domu, dzięki czemu zaoszczędzisz więcej na rachunkach.
ustaw wstępne zakresy temperatury w domu – jeśli temperatura spadnie poniżej określonego zakresu, ogrzewanie uruchomi się dla ochrony budynku.
Do 43% oszczędności energii na ogrzewaniu dzięki inteligentnemu ogrzewaniu stref dopasowanego do aktualnego zapotrzebowania na ciepło