Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz
4 minut 39 sekund

Ogrzewanie w nowym domu – zalety pompy ciepła

orzewanie w nowym domu pompa ciepła

Wybór odpowiedniego systemu ogrzewania budynku to jedna z najważniejszych decyzji jakie należy podjąć podczas projektowania wymarzonego domu. Wpłynie ona nie tylko na poziom komfortu termicznego mieszkańców, ale także koszty eksploatacji nieruchomości przez następne lata. Osoby, które chcą osiągnąć jak najwięcej korzyści często wybierają nowoczesne pompy ciepła, które wyróżniają się ekonomicznymi, użytkowymi oraz ekologicznymi zaletami.

Opłacalność pompy ciepła w nowym domu

Nie da się ukryć, że kluczowym aspektem, który przekonuje wiele osób do montażu pompy ciepła są kwestie ekonomiczne. Powietrzne pompy charakteryzują się niskimi kosztami eksploatacji, przez co są niezwykle atrakcyjną opcją dla osób dopiero budujących swoje domy i poszukujących efektywnych rozwiązań. Urządzenia te nie wykorzystują tradycyjnych paliw, dzięki czemu zapewniają uniezależnienie się od podwyżek ekogroszku, węgla, gazu i drewna. Co więcej, wraz z rosnącymi cenami najpopularniejszych materiałów opałowych, okres zwrotu z inwestycji staje się jeszcze krótszy. 

Wybór pompy ciepła oznacza również, że w nowym domu nie trzeba budować komina, kotłowni, ani magazynu opału. Należy wydzielić jedynie odpowiednią ilość miejsca, która wynosi około 1,5m2. Właściciele mogą więc oszczędzić fundusze już na etapie samej budowy, a także zyskać dużo przestrzeni, która przy tradycyjnym źródle ciepła zostałaby zagospodarowana w zupełnie inny sposób. 

Kolejną zaletą jest długa żywotność pomp ciepła, która wynosi kilkadziesiąt lat. Budujący mogą mieć pewność, że urządzenie, które wybiorą będzie działać przez kilka kolejnych dekad.

Warto pamiętać, że nowoczesne źródło ciepła pomaga również w podniesieniu wartości nieruchomości. Jeśli będziesz chciał sprzedać swój dom w przyszłości, będziesz mógł liczyć na o wiele atrakcyjniejszą ofertę niż w przypadku budynku ogrzewanego gazem, węglem lub pelletem. 

Wygoda i bezpieczeństwo użytkowania

Jedną z kluczowych zalet pompy ciepła jest jej wszechstronność – urządzenie może być używane nie tylko do ogrzewania domu, ale także jego chłodzenia. Dzięki temu w budynku nie trzeba montować dodatkowego rozwiązania pozwalającego na zadbanie o komfort termiczny domowników podczas cieplejszych miesięcy. Z kolei ustalenie tych kwestii w trakcie budowy domu pozwala na odpowiednie rozmieszczenie podłogowego i/lub ściennego ogrzewania, które najlepiej współpracuje z pompą.

Pompa ciepła służy również do przygotowywania ciepłej wody użytkowej, i to przez cały rok – budynek nie potrzebuje więc osobnej instalacji przeznaczonej do tego celu, co jeszcze bardziej zwiększa opłacalność i komfort tego rozwiązania. 

Kolejnym istotnym aspektem, jaki warto wziąć pod uwagę jest wygoda jaką oferuje pompa ciepła. To bezobsługowe urządzenie, które daje możliwość programowania pożądanej temperatury i sprawia, iż domownicy nie muszą martwić się uzupełnianiem drewna lub węgla, by utrzymać odpowiednią temperaturę w budynku. Co więcej, ponieważ w pompie ciepła nie dochodzi do procesu spalania, jest to niezwykle bezpieczne rozwiązanie, które nie stwarza ryzyka wybuchu.

Pompa ciepła w nowym domu – zalety

Ekologiczne aspekty pomp ciepła

Ekologia to kolejny mocny punkt, z którym wiąże się instalacja pompy ciepła. Wybór tego źródła ciepła nie jest związany ze spalaniem, przez co nie są wytwarzane szkodliwe gazy, tlenki, pyły i spaliny, które przyczyniają się do zanieczyszczania powietrza i generowania smogu. Co więcej, brak spalania oznacza, że gospodarstwo znacznie zredukuje swoją emisję CO2 i obniży swój ślad węglowy.

Standardy WT 2021

Każda osoba zainteresowana budową domu powinna wiedzieć, że nowa nieruchomość musi spełniać rygorystyczne standardy techniczne dotyczące energooszczędności. Najnowsze wytyczne (WT 2021), które weszły w życie w 2021 roku, promują modernizację systemu ogrzewania, ograniczenie zapotrzebowania budynku w energię pierwotną, a także zalecają zwiększenie poziomu energooszczędności materiałów używanych do budowy. Restrykcyjność nowych przepisów oznacza, że lista źródeł ciepła, które spełniają wymogi jest niezwykle krótka – powietrzna pompa ciepła w parze z fotowoltaiką pozwala jednak bezproblemowo osiągnąć zakładane normy.

W duecie w fotowoltaiką

Co więcej, połączenie tego urządzenia z instalacją fotowoltaiczną dodatkowo zwiększa prośrodowiskowy potencjał urządzenia oraz sprawia, że energia jest wytwarzana ekologicznie i przy niewielkich kosztach. Produkowany w instalacji fotowoltaicznej prąd może być wykorzystywany zarówno do zasilania pompy, jak i domowych sprzętów i całkowicie spełniać potrzeby energetyczne gospodarstwa. Takie połączenie może znacznie przyczynić się do uzyskania niezależności energetycznej. 

Brak ingerencji w otoczenie

Należy również pamiętać, że montaż powietrznej pompy ciepła nie ingeruje w naturalne środowisko wokół nieruchomości. W przeciwieństwie do gruntowych modeli, nie wymaga instalacji skomplikowanego orurowania ani wykonywania odwiertów w podłożu. 

Pompa ciepła, ze względu na swoje liczne zalety, jest doskonałym rozwiązaniem zarówno dla istniejących domów, jak i nowo budowanych nieruchomości. Pozwala na uzyskanie wysokiego komfortu cieplnego i gwarantuje niezwykłą wygodę użytkowania na przestrzeni wielu lat. 

Budujesz swoje wymarzone cztery kąty i szukasz ekologicznego źródła ogrzewania, które pozwoli Ci również oszczędzić na rachunkach? Sprawdź naszą ofertę dla nowych domów i odkryj jakie rozwiązania może zaproponować Ci Columbus.

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
zapytaj o ofertę
Columbus