Columbus Intelligence – nowa era AI dla domu, dostępna dla Ciebie. Odkryj możliwości aplikacji Columbus

Zainstaluj

Columbus Intelligence – nowa era AI dla domu, dostępna dla Ciebie. Odkryj możliwości aplikacji Columbus

Zainstaluj

Moc instalacji fotowoltaicznej – 10kW.

Instalacja fotowoltaiczna to ekonomiczny i ekologiczny sposób wytwarzania energii elektrycznej.

Dzięki darmowej energii ze słońca możesz oszczędzać na rachunkach przez ponad 30 lat. By Twoja inwestycja była jak najbardziej opłacalna istotny jest prawidłowy dobór mocy systemu. W tym celu, w pierwszej kolejności należy przeanalizować wysokość dotychczasowych rachunków za energię elektryczną, najlepiej z całego ostatniego roku. Pozwoli to wstępnie oszacować, jaka moc systemu będzie pokrywała zapotrzebowanie domu. Jednak ilość zużywanej energii to nie jedyny parametr który należy wziąć pod uwagę.

Oblicz opłacalność
mocpv_intro_bg
moc_img

Dobór mocy instalacji.

By właściwie dobrać wielkość instalacji trzeba uwzględnić:

  • miejsce gdzie zamontowany będzie system – orientacja względem stron świata, zacienienia, dostępna powierzchnia,
  • przyszłe zapotrzebowanie na energię elektryczną,
  • system rozliczeń,
  • poziom autokonsumpcji.

Dobór mocy fotowoltaiki jest ważny ze względu na opłacalność i czas zwrotu inwestycji. Zbyt mały zestaw nie pokryje całego zapotrzebowania na prąd, a zbyt duży może prowadzić do straty energii i braku zapłaty za nadwyżki. W systemie net-billingu, który został wprowadzony w 2022 roku, został ustanowiony limit, który ma zapobiegać budowie zbyt dużych instalacji. Nadpłaty za nadwyżki energii mogą stanowić maksymalnie 20% wartości prądu, który prosument prześle do sieci w miesiącu rozliczeniowym.

Fotowoltaika 10 kW
– czy to wystarczająco?

Fotowoltaika 10 kw to wystarczająca moc by pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną większości dużych gospodarstw domowych w Polsce. Wyjątkiem mogą być domy o ponadprzeciętnie wysokim zużyciu np. wykorzystujące energię elektryczną do ogrzewania lub np. posiadające samochód elektryczny.

A jaka jest standardowa moc domowej instalacji fotowoltaicznej? Statystyki opublikowane przez WFOŚiGW wskazują, że w 2020 roku wynosiła ona około 5,6 kW. Jednak, ze względu na rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną, średnia moc instalacji fotowoltaicznej stale rośnie.

fotowol_bg
Panele fotowoltaiczne 10 kW
– ile energii wyprodukują?

Średnie nasłonecznienie w Polsce wynosi około 1000 kWh/m2 co oznacza, że nasz kraj ma dobre warunki do produkcji energii z fotowoltaiki. Taka wartość pozwala na wyprodukowanie z 10 kWp paneli fotowoltaicznych rocznie około 9000-10000 kWh energii elektrycznej.

Zwykle przyjmuje się, że na każde zużyte rocznie 1000 kWh energii potrzebna jest około 1,25 kWp mocy instalacji fotowoltaicznej. Dla przykładu, moc instalacji 10 kWp powinna w zupełności wystarczyć dla domu zużywającego rocznie ok. 8000 kWp.

Fotowoltaika 10 kW
– ile paneli potrzeba?

Na zestaw fotowoltaiczny o mocy 10 kWp potrzeba od 20 do nawet 40 lub więcej paneli. Wszystko zależy od mocy pojedynczego modułu. Z uwagi na ograniczoną powierzchnię dachów, na instalacje domowe najczęściej wybierane są panele monokrystaliczne o wysokiej sprawności, które posiadają wysoką moc, przy jednoczesnym zachowaniu relatywnie niewielkich rozmiarów.

Obecnie na rynku dominują panele monokrystaliczne, które charakteryzują się wyższą wydajnością, odpornością na czynniki zewnętrzne i dłuższą żywotnością niż polikrystaliczne. Dodać należy też, że ważne jest aby zwrócić uwagę na technologię jaką posługuje się producent paneli, np. MWT, PERC czy Half-cut oraz jeśli zależy Ci na atrakcyjnym wyglądzie, także na opcję Full Black, czyli eleganckie moduły z czarną ramką.

Instalacja fotowoltaiczna 10 kW – cena z montażem?

Koszt instalacji fotowoltaicznej 10 kW zależy od wielu czynników, takich jak cena samego zestawu komponentów, koszt montażu, czy miejsce montażu.  Dla przykładu montaż na gruncie będzie kosztował więcej niż montaż na dachu, ponieważ będzie wymagał odpowiedniej konstrukcji. Jeśli kupisz same komponenty i zamontujesz je samodzielnie, koszt będzie niższy niż w przypadku zestawu z montażem. Instalacja fotowoltaiczna 10 kW jest znaczącą inwestycją, ale dzięki oszczędnościom na stale rosnących rachunkach za prąd, zwrot z inwestycji może nastąpić już po kilku latach, a przez następne kilkanaście instalacja będzie generować wyłącznie zyski.

Cena z montażem zależy m.in. od:

  • wielkości instalacji – im większa instalacja tym większy koszt ostateczny, ale mniejszy za 1 kWp,
  • jakości komponentów – im lepsze tym zazwyczaj droższe, ale również bardziej efektywne,
  • zastosowanych systemów zabezpieczeń,
  • miejsca montażu – instalacja na gruncie czy carporcie to wyższy koszt niż instalacja dachowa,
  • gwarancji – wydłużona gwarancja jest zazwyczaj dodatkowo płatna,
  • dodatkowych usług – np. pomoc w kwestiach formalnych.

Koszt fotowoltaiki 10kW może się różnić w zależności od oferty o kilka, a nawet kilkanaście tysięcy. Przy wyborze oferty warto zwrócić uwagę na to, z czego te różnice wynikają. Niższa cena może świadczyć w najlepszym przypadku o braku kompleksowej obsługi, a w najgorszym o słabej jakości komponentach, które po pierwsze mogą nie produkować zakładanej j ilości energii, a po drugie, ich żywotność może być obniżona.

Decydując się na fotowoltaikę pamiętaj, że instalacja ma służyć wydajnie przez ponad 30 lat, warto by była wykonana z najwyższej jakości elementów. Decydując się na inwestycję taką jak fotowoltaika do 10kw cena może zostać obniżona dzięki dotacjom. Instalacja do 10 kWp kwalifikuje się np. do wsparcia z programu “Mój Prąd”.

Uzyskaj ofertę
koszt_img
dom_img

Na co wystarczy 10 kWh w Twoim domu?

Zastanawiasz się czy 10 kWh to dużo, czy mało? To zależy od tego w jaki sposób korzystasz z energii. Nie wiesz na ile wystarczy Ci taka ilość energii? Dla przypomnienia – 10 kwh odpowiada ilości energii zużywanej przez urządzenie o mocy 10 000 watów (W) w ciągu godziny. Aby określić, czy 10 kWh wystarczy, trzeba przeanalizować swoje zużycie energii i porównać je z poziomem zużycia prądu przez popularne urządzenia domowe.

10 kWh wyprodukowanej energii wystarcza np. na:

  • 10 cykli zmywarki lub pralki,
  • ok. 6 godzin suszenia ubrań w suszarce bębnowej,
  • 90 godzin włączonego telewizora LED 50 cali,
  • ponad 10 dni działania lodówki.

Im więcej sprzętów zasilanych energią elektryczną posiadasz, tym większe będzie Twoje zużycie energii. Dlatego ważne jest, by przy określaniu swojego zapotrzebowania na energię, wziąć pod uwagę także najbliższe plany odnośnie zakupu urządzeń na prąd czy zmiany ogrzewania np. na pompę ciepła. Jeśli planujesz montaż fotowoltaiki, skontaktuj się ze specjalistą, który na podstawie Twojego aktualnego zapotrzebowania i przyszłych potrzeb, dobierze odpowiedni zestaw, który pomoże Ci obniżyć rachunki za prąd na lata.

Porównaj dynamiczne bilansowanie 1:1 z net-billingiem i oblicz opłacalność instalacji fotowoltaicznej od Columbus