Moc instalacji fotowoltaicznej – 12kW.

Fotowoltaika może generować oszczędności w Twoim gospodarstwie domowym przez kolejne 30 lat.

Aby było to możliwe, konieczny będzie precyzyjny dobór mocy instalacji do zapotrzebowania energetycznego Twojej rodziny. W tym celu warto przeprowadzić analizę dotychczasowych rachunków za prąd, najlepiej patrząc na faktury z całego roku.

Oblicz opłacalność
mocpv_intro_bg
moc_img

Dobór mocy instalacji.

Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę podczas doboru mocy instalacji?

  • miejsce montażu instalacji (jaką ma orientację względem stron świata, czy występują zacienienia, jaka jest dostępna powierzchnia),
  • przyszłe zapotrzebowanie na prąd,
  • obowiązujący system rozliczeń,
  • jaki jest poziom autokonsumpcji.

Odpowiedni dobór wielkości instalacji fotowoltaicznej będzie mieć znaczny wpływ na opłacalność inwestycji i czas zwrotu z niej. W przypadku przewymiarowanego systemu prosumenci będą musieli liczyć się z wysokim kosztem zakupu instalacji, co także przełoży się na dłuższy okres zwrotu. Z kolei zbyt mała moc fotowoltaiki może nie pokryć w całości potrzeb energetycznych gospodarstwa domowego, a domownicy będą zmuszeni do dokupienia jej dużej części z sieci. Warto podkreślić, że net-billing, czyli system rozliczeń obowiązujący od kwietnia 2022 roku przedstawił zabezpieczenia, które zapobiegają budowie zbyt dużych instalacji względem zapotrzebowania danego gospodarstwa. Środki wypłacone za nadprodukcję pochodzącą z instalacji mogą obejmować maksymalnie 20% wartości prądu przesyłanego w miesiącu, którego dotyczy zwrot nadpłaty.

Fotowoltaika 12 kW
– czy to wystarczająco?

Czy zestaw fotowoltaiczny 12 kW będzie dostateczny dla Twojego budynku? Najprawdopodobniej tak! Taka instalacja ma dużą moc, która znacznie przekracza średnie potrzeby energetyczne polskich gospodarstw domowych, dlatego też będzie idealna dla budynków o dużym metrażu lub mających pokaźne zapotrzebowanie na prąd. To oznacza, że instalacja fotowoltaiczna 12kW sprawdzi się doskonale, jeśli posiadasz pompę ciepła lub korzystasz z ogrzewania elektrycznego. Pobór prądu może być również zwiększony z powodu innych energochłonnych rozwiązań stosowanych w Twoim domu, np. basenu, jacuzzi lub prywatnej ładowarki do samochodów elektrycznych. Co ważne, moc 12 kW sprawdzi się również w przypadku małych biznesów i może zasilić np. przydomowy zakład fryzjerski, warsztat samochodowy, czy punkt naprawy sprzętu komputerowego.

Zużycie prądu w polskich domach jednorodzinnych rośnie w ostatnich latach, przez co obecnie przekracza poziom 4000 kWh. Statystyki programu “Mój Prąd” pokazują, że w 2020 r. przeciętna moc przydomowej instalacji fotowoltaicznej w naszym kraju wynosiła około 5,6 kWp.

fotowol_bg
Panele fotowoltaiczne 12 kW
– ile energii wyprodukują?

Średnie nasłonecznienie w naszym kraju wynosi ok. 1000 kWh/m2. Wartości te są bardzo dobre, aby efektywnie produkować energię z fotowoltaiki. Szacuje się, że z 1 kWp można wyprodukować rocznie od 900 do 1000 kWh prądu – instalacja fotowoltaiczna 12kW wyprodukuje więc ok. 10 800-12 000 kWh energii elektrycznej. Jeśli przyjmiemy, że na każde zużyte rocznie 1000 kWh energii przypada ok. 1,25 kWp mocy fotowoltaiki, gospodarstwo domowe zużywające 5000 kWh, będzie potrzebowało instalacji o wielkości 6,3 kWp.

12 kW fotowoltaika
– ile paneli potrzeba?

Zestaw fotowoltaiczny 12 kW będzie składał się z 30 do nawet 48 modułów solarnych, a ich precyzyjna liczba będzie zależna od mocy i wydajności paneli oraz wykorzystanych technologii. Obecnie w dachowych instalacjach spotykamy najczęściej ogniwa o mocy w okolicach 400 Wp. Wyróżniają się wysoką sprawnością i niewielkimi wymiarami, dzięki czemu montaż takiej instalacji nie jest problemowy. Naturalnie, jeśli na dachu budynku nie ma wystarczającego miejsca, instalator powinien polecić konstrukcję gruntową. W wypadku większych instalacji – biznesowych lub wykonywanych na farmach – można wykorzystać także mocniejsze moduły, o mocy w okolicach 500 Wp.

Instalacja fotowoltaiczna 12 kW – cena?

Z jakim kosztem będzie wiązać się zakup instalacji o mocy 12 kW? Będzie on zależeć m.in. od następujących elementów:

  • wielkości instalacji – za kWp zapłacisz więcej, im mniejsza będzie instalacja,
  • jakości zastosowanych komponentów,
  • systemów zabezpieczeń,
  • miejsca montażu – dach vs grunt (gruntowe konstrukcje wymagają odpowiednich mocowań podnoszących ich cenę),
  • zakresu i okresu obowiązywania gwarancji,
  • dodatkowych usług oferowanych przez instalatora.

Na koszt instalacji wpłynie przede wszystkim poziom firmy, na której ofertę się zdecydujesz. Niestety niska cena będzie najczęściej wiązać się również z niższą jakością fotowoltaiki, co może przełożyć się na obniżoną produkcję systemu i jego krótszą żywotność. Pamiętaj, że zestaw fotowoltaiczny 12 kW powinien działać sprawnie przez ponad trzy dekady, dlatego wysoka jakość wszystkich komponentów to podstawa, jeśli chcesz spać spokojnie.

Uzyskaj ofertę
koszt_img
dom_img

Na co wystarczy 12 kWh w Twoim domu?

Jak możesz wykorzystać prąd wytworzony przez Twoje moduły fotowoltaiczne? 12 kWh odpowiada ilości energii zużywanej przez urządzenie o mocy 12 000 watów (W) w ciągu godziny.

12 kWh wyprodukowanej energii wystarcza na:

  • dwanaście cykli zmywarki lub pralki,
  • ponad 5 godzin suszenia ubrań w suszarce bębnowej,
  • 108 godzin włączonego telewizora LED 50 cali,
  • ponad 12 dni działania lodówki.

Mimo że nowoczesne urządzenia są energooszczędne, regularnie zwiększamy ich liczbę oraz moc, co sprawia, że zapotrzebowanie energetyczne gospodarstw domowych rośnie z roku na rok. Ze względów ekologicznych i ekonomicznych, właściciele coraz częściej wyposażają swoje budynki odnawialne źródła energii, takie jak pompy ciepła, czy ładowarki do elektryków, które również zwiększają potrzeby energetyczne. Spotkaj się ze specjalistą, który przeprowadzi audyt Twojego domu i dobierze odpowiednią moc instalacji.

Porównaj dynamiczne bilansowanie 1:1 z net-billingiem i oblicz opłacalność instalacji fotowoltaicznej od Columbus