czytaj mniej
Dobór mocy instalacji

Dobór mocy instalacji.

O czym musisz pamiętać podczas doboru mocy instalacji fotowoltaicznej?

 • lokalizacja instalacji (dostępna powierzchnia, położenie względem stron świata, zacienienia),
 • zapotrzebowanie na prąd w przyszłości,
 • system rozliczeń,
 • zakres autokonsumpcji.

Tylko w przypadku instalacji odpowiednio dopasowanej do potrzeb energetycznych domu możesz spodziewać się pełnej opłacalności tego rozwiązania. Jeśli wybierzesz zbyt mały system, nie pokryje on całkowitego zapotrzebowania na prąd gospodarstwa, a poziom rachunków nadal nie będzie Cię satysfakcjonował. Co w przypadku przewymiarowanej instalacji? Oczywiście zapłacisz więcej, a inwestycja będzie dłużej się zwracać. Należy również pamiętać o tym, że w obecnym systemie rozliczeń występuje limit, który pa przeciwdziałać przewymiarowywaniu instalacji. Polega on na tym, że fundusze wypłacane za nadprodukcję mogą wynosić maksymalnie 20% wartości energii przesyłanej do sieci w miesiącu, którego dotyczy zwrot nadpłaty.

Fotowoltaika 15 kW
- czy to wystarczająco?

Czy panele fotowoltaiczne 15kW sprawdzą się w Twoim budynku? Instalacja o takiej wielkości jest bardzo duża, przez co pokryje potrzeby standardowego gospodarstwa domowego, nawet jeśli budynek ma kilkaset metrów powierzchni. Energia może starczyć także do zasilenia energochłonnych urządzeń, w tym pompy ciepła, ładowarki do elektryków lub klimatyzacji. 15 kW fotowoltaiki można wykorzystać także w przydomowym biznesie, np. zakładzie kosmetyczno-fryzjerskim, warsztacie samochodowym, małym sklepie lub punkcie ksero.

W ostatnich latach można zauważyć znaczny wzrost mocy fotowoltaiki instalowanej w polskich gospodarstwach. Niedawno średnie instalacje obejmowały zakres od 4 do 5 kWp, natomiast obecnie indywidualni inwestorzy coraz częściej wybierają instalacje przekraczające 6 kWp.

Panele fotowoltaiczne 15 kW
- ile energii wyprodukują?

Średnie nasłonecznienie w Polsce to ok. 1000 kWh/m2, a warunki te pozwalają na efektywną produkcję energii solarnej. Fotowoltaika 15 kW może wygenerować więc ok. 13 500-15 000 kWh prądu rocznie. Zakładając, że 1,25 kWp wytwarza rocznie 1000 kWh energii, panele fotowoltaiczne 15kW będą odpowiednie dla gospodarstw domowych zużywających 12 000 kWh w ciągu 12 miesięcy.

15 kW fotowoltaika
- ile paneli potrzeba?

Fotowoltaika 15 kW może składać się z 35 do nawet 50 modłów. Skąd tak duża różnica w ich liczbie? Poszczególne panele solarne mają inne moce i sprawności, choć obecnie standardem stają się ogniwa o mocy przekraczającej 350 Wp. Oczywiście w przypadku tak dużych instalacji, na dachu może najzwyczajniej zabraknąć miejsca, by pomieścić wszystkie moduły. W takim wypadku instalator powinien zaproponować gruntową konstrukcję, która może być o wiele obszerniejsza. Systemy dedykowane biznesom lub farmom fotowoltaicznym zazwyczaj są wyposażone w panele o większej mocy, w okolicach 500 Wp.

Instalacja fotowoltaiczna 15 kW - cena?

Koszt instalacji o mocy 15 kW może się różnić w zależności od tego, czy będzie uwzględniać tylko komponenty systemu, czy obejmie również usługę montażu.

Interesuje Cię zestaw fotowoltaiczny 15 kW? Cena systemu będzie zależna m.in. od:

 • typu i jakości elementów instalacji,
 • rodzaju zastosowanych zabezpieczeń,
 • mocy instalacji – im mniejsza, tym wyższy koszt za 1 kWp,
 • miejsca montażu – grunt vs dach,
 • długości i szczegółów gwarancji – gwarancja rozszerzona ponad warunki oferowane przez producenta zwykle stanowi dodatkowy koszt,
 • dodatkowe usługi – monitoring instalacji, przyśpieszony montaż, pomoc w uzyskaniu dotacji itp.

Ile może kosztować fotowoltaika 15 kW? Cena instalacji będzie różna w zależności od firmy odpowiedzialnej za jej dostarczenie i montaż. Podczas wyboru oferty spójrz nie tylko na koszt 1 kWp, ale także całego zestawu montażowego, standardowych i dodatkowych zabezpieczeń, gwarancji, ubezpieczenia, przeglądów itp. W niektórych przypadkach może się okazać, że za większość podstawowych elementów i usług, oferowanych przez inne firmy w standardzie, będziesz musiał dodatkowo zapłacić, a finalny koszt “taniego” rozwiązania będzie o wiele wyższy niż zakładałeś. Niska cena może również wiązać się z niską jakością, co przy systemie o zakładanej żywotności na poziomie 30 lat, nie jest dobrym wyjściem.

Instalacja fotowoltaiczna 15 kW - cena
Na co wystarczy 15 kWh w Twoim domu

Na co wystarczy 15 kWh w Twoim domu?

Co możesz zasilić energią wygenerowaną przez panele fotowoltaiczne 15kW? Szacuje się, że 15 kWh odpowiada ilości energii zużywanej przez urządzenie o mocy 15 000 watów (W) w ciągu godziny.

15 kWh wyprodukowanej energii może posłużyć np. do zasilenia:

 • 15 cykli zmywarki lub pralki,
 • prawie 7 godzin suszenia ubrań w suszarce bębnowej,
 • 135 godzin włączonego telewizora LED 50 cali,
 • ponad 15 dni działania lodówki.

Zużycie energii w Twoim gospodarstwie będzie tym większe, im więcej sprzętów zasilanych energią elektryczną się w nim znajdzie. Oczywiście, jeśli w Twoich najbliższych planach są dodatkowe inwestycje w urządzenia na prąd, koniecznie poinformuj o tym specjalistę, który przygotowuje dla Ciebie ofertę.

Oblicz opłacalność fotowoltaiki: