Moc instalacji fotowoltaicznej – 1kW.

By fotowoltaika była jak najbardziej opłacalna moc instalacji powinna być precyzyjnie dobrana do indywidualnych potrzeb danego domu.

Aby oszacować moc instalacji fotowoltaicznej, w pierwszej kolejności należy przeanalizować wysokość dotychczasowych rachunków za energię elektryczną, najlepiej gdy będą to faktury z całego roku. Jednak nie jest to jedyny parametr.

Oblicz opłacalność
mocpv_intro_bg
moc_img

Dobór mocy instalacji.

By właściwie dobrać moc instalacji trzeba również wziąć pod uwagę:

  • miejsce montażu instalacji (orientacja względem stron świata, możliwe zacienienia, dostępną powierzchnię),
  • możliwy wzrost zapotrzebowania na prąd,
  • system rozliczeń,
  • czy instalacja będzie wyposażona w magazyn energii.

Dlaczego właściwy dobór mocy instalacji fotowoltaicznej jest tak ważny? Ze względu na opłacalność i czas zwrotu inwestycji. Za mała instalacja nie pokryje w pełni zapotrzebowania domu na energię elektryczną, przez co znaczną część energii będzie trzeba dokupić (poza rozliczeniem z depozytu). Z kolei przewymiarowana instalacja to wysoki koszt początkowy i dłuższy okres zwrotu. Należy pamiętać też, że w nowym systemie rozliczeń (net-billing) został wprowadzony limit, mający zapobiegać budowie zbyt dużych do zapotrzebowania instalacji. Wypłacone za nadwyżki środki, mogą stanowić maksymalnie 20% wartości prądu, który prześlemy do sieci w miesiącu, którego dotyczy zwrot nadpłaty.

Fotowoltaika 1 kW – czy to wystarczająco?

Czy fotowoltaika 1 kW to dużo czy mało? Wiele osób na początku swojej przygody z fotowoltaiką, zadaje sobie to pytanie. Po pierwsze instalacja fotowoltaiczna 1 kW to zdecydowanie za mało dla domu, po drugie, gdyby nawet była wystarczająca to inwestycja w tak mały system, nie byłaby opłacalna. Dlaczego? Ponieważ dom z tak niewielkim zużyciem i tak płaci stosunkowo niskie rachunki za energię elektryczną. Im mniejsza instalacja tym koszt za 1kWp jest większy. Wynika to w dużej mierze od ceny inwertera, którego koszt przy niewielkim systemie wynosiłby on nawet 50% ceny całej inwestycji. Niewielka instalacja fotowoltaiczna do 1 kw czy nawet do 2 kw zwracałaby się więc bardzo długo.

Zazwyczaj zużycie energii w domu jednorodzinnym wynosi powyżej 4000 kWh. W 2020 r. przeciętna moc domowej instalacji fotowoltaicznej, powstającej w naszym kraju, wynosiła około 5,6 kW (statystyki programu “Mój Prąd”).

fotowol_bg
Panele fotowoltaiczne 1 kW
– ile energii wyprodukują?

Średnie nasłonecznienie w Polsce wynosi ok. 1000 kWh/m2. Są to optymalne wartości do produkcji energii z fotowoltaiki. Wartość ta pozwala na wyprodukowanie z 1 kWp paneli fotowoltaicznych rocznie ok. 900-1000 kWh energii elektrycznej. Standardowo w Polsce przyjmuje się, że na każde zużyte rocznie 1000 kWh energii potrzebne jest ok. 1,25 kWp mocy instalacji fotowoltaicznej. Jeśli więc gospodarstwo domowe zużywa w rok 5000 kWh, będzie potrzebowało instalacji o mocy około 6,25 kWp.

1 kW fotowoltaika
– ile paneli potrzeba?

By zbudować instalację fotowoltaiczną o mocy 1 kW potrzeba od 2 do nawet 5 paneli. Wszystko zależy od mocy poszczególnego modułu. Zazwyczaj na domowe instalacje dachowe wykorzystuje się moduły o mocy ok. 400 Wp. Są wysoce efektywne, przy zachowaniu niewielkich wymiarów, dzięki czemu nie ma problemu z ich rozmieszczeniem. Zazwyczaj większe moduły o mocy 500 Wp ze względu na duży rozmiar, wykorzystywane są dla instalacji biznesowych lub na farmy.

Instalacja fotowoltaiczna 1 kW – ile kosztuje?

To, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna w przeliczeniu na 1 kW, jest kwestią indywidualną. Cena zależy bowiem od kilku czynników:

  • wielkości instalacji – im mniejsza tym koszt za 1 kwp jest wyższy,
  • rodzaju i jakości wykorzystanych komponentów,
  • zabezpieczeń,
  • miejsca montażu (instalacje na gruncie wymagają odpowiedniej konstrukcji przez co są droższe),
  • gwarancji,
  • dodatkowych usług.

Pamiętaj, decydując się na instalację, nie sugeruj się wyłącznie jej ceną. Ta może bowiem świadczyć o niskiej jakości produktach i usłudze. Może się też okazać, że cena jest zaniżona ze względu na to, że dodatkowe koszty są “ukryte”. Instalacja ma służyć wydajnie przez ponad 30 lat, warto by była wykonana z najwyższej jakości komponentów, przez firmę z doświadczeniem, która nie zniknie nagle z rynku zostawiając Cię bez gwarancji i wsparcia. Jeśli chcesz obniżyć koszt fotowoltaiki możesz skorzystać z rządowych programów wsparcia i ulg.

Uzyskaj ofertę
koszt_img
dom_img

Na co wystarczy 1 kWh w Twoim domu?

Jak już wspomnieliśmy, średnie zużycie prądu przez gospodarstwo domowe wynosi ok. 4000 kWh rocznie. Chcesz wiedzieć na ile wystarczy wyprodukowany prąd przez Twoje panele fotowoltaiczne? 1 kwh odpowiada ilości energii zużywanej przez urządzenie o mocy 1 000 watów (W) w ciągu godziny.

1 kWh wyprodukowanej energii wystarcza na:

  • jeden cykl zmywarki lub pralki,
  • ok. 40 minut suszenia ubrań w suszarce bębnowej,
  • 9 godzin włączonego telewizora LED 50 cali,
  • ponad 24 h działania lodówki.

Dziś domy wyposażone są w coraz więcej sprzętów zasilanych energią elektryczną. Im jest ich więcej, tym większe jest Twoje zużycie. Decydując się na instalację, powierz jej dobór specjalistom którzy na podstawie szczegółowego audytu dobiorą zestaw dopasowany do Twoich aktualnych i przyszłych potrzeb.

Porównaj dynamiczne bilansowanie 1:1 z net-billingiem i oblicz opłacalność instalacji fotowoltaicznej od Columbus