Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz

Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz

Moc instalacji fotowoltaicznej – 4kW.

Instalacja fotowoltaiczna to najlepszy sposób na oszczędności w domu.

Dzięki darmowej energii ze słońca możesz znacząco obniżyć swoje rachunki za energię elektryczną. Jest to istotne zwłaszcza teraz, w dobie kryzysu energetycznego i stale rosnących cen prądu. Jednak by instalacja fotowoltaiczna była jak najbardziej opłacalna, jej moc musi być precyzyjnie dobrana. Pierwszym krokiem jest określenie zużycia energii w domu. By to zrobić trzeba przeanalizować rachunki za energię elektryczną, najlepiej gdy będą to faktury z całego roku. Nie jest to jednak jedyny parametr.

Oblicz opłacalność
mocpv_intro_bg
moc_img

Dobór mocy instalacji.

By dobrać moc do indywidualnych potrzeb należy wziąć pod uwagę również:

 • Twoje przyszłe potrzeby – być może planujesz zakup samochodu elektrycznego, pompy ciepła lub innych energochłonnych urządzeń,
 • miejsce pod montaż instalacji – dostępna powierzchnia, położenie względem stron świata, możliwe zacienienia,
 • warunki obowiązującego systemu rozliczeń,
 • wielkość autokonsumpcji.

Instalacja dopasowana do potrzeb energetycznych domu i jego mieszkańców to gwarancja opłacalności systemu i szybki zwrot inwestycji. Za mała instalacja nie pokryje bowiem całkowitego poboru energii i rachunki nadal mogą pozostać na niesatysfakcjonującym poziomie. Instalacja przewymiarowana, czyli za duża do zapotrzebowania to wysoki koszt początkowy i wydłużony czas zwrotu inwestycji. Ważne jest również to, że net-billing, czyli nowy system rozliczeń fotowoltaiki posiada limit, mający zapobiegać przewymiarowywaniu instalacji. Pieniądze wypłacane za nadwyżki mogą stanowić maksymalnie 20% wartości prądu, który prześlemy do sieci w miesiącu, którego dotyczy zwrot nadpłaty.

Fotowoltaika 4 kW
– czy to wystarczająco?

Czy fotowoltaika 4 kW to wystarczająca moc instalacji dla standardowej rodziny? Jest to dość niewielki system, jednak jest w stanie pokryć potrzeby domu jednorodzinnego. Taka moc instalacji pokryje zapotrzebowanie domu, w którym prąd używa się do obsługi podstawowych urządzeń AGD, jak i do korzystania z komputera i telewizora. Pamiętaj, że jeśli planujesz zakup energochłonnych urządzeń, warto przemyśleć to na etapie doboru mocy instalacji.

Zużycie energii elektrycznej w domach jednorodzinnych stale rośnie, stąd montowane są coraz większe instalacje. Według statystyk programu “Mój Prąd”, w 2020 r. przeciętna moc instalacji fotowoltaicznej dla domu w Polsce wynosiła około 5,6 kW.

fotowol_bg
Panele fotowoltaiczne 4 kW
– ile energii wyprodukują?

Polska posiada optymalne warunki do produkcji czystej energii ze słońca. Średnie nasłonecznienie w naszym kraju wynosi ok. 1000 kWh/m2. Co to oznacza w praktyce? To, że szacunkowa produkcja z 4 kWp paneli fotowoltaicznych będzie wynosić ok. 3600-4000 kWh energii elektrycznej. Przyjmuje się jadnak, że na każde zużyte rocznie 1000 kWh energii potrzebne jest ok. 1,25 kWp mocy instalacji fotowoltaicznej. Dla przykładu, jeśli gospodarstwo domowe zużywa w rok 3200 kWh, będzie potrzebowało instalacji o mocy około 4 kWp.

4 kW fotowoltaika
– ile paneli potrzeba?

By zbudować instalację fotowoltaiczną o mocy 4 kW potrzeba od 8 do 16 paneli. Od czego to zależy? Od mocy pojedynczego modułu. Zazwyczaj na domowe instalacje dachowe wykorzystuje się moduły o mocy ok. 400 Wp. Dla domów najchętniej wykorzystywane są panele o wysokiej sprawności tzn. mają one wysoką moc, przy stosunkowo niewielkich rozmiarach, dzięki czemu nie ma problemu z ich rozmieszczeniem na dachu.

Instalacja fotowoltaiczna 4 kW – cena?

Instalacja fotowoltaiczna 4 kw – cena z montażem jest naturalnie wyższa niż koszt samego sprzętu, jednak zazwyczaj prosumenci decydują się na kompleksową usługę tj. zakup komponentów i ich instalacja. Jeśli szukasz informacji typu “4kw fotowoltaika cena” musisz wiedzieć, że nie da się jednoznacznie określić kosztu, bywa on różny i zależy od wielu czynników jak np.:

 • wielkości instalacji – im mniejsza tym koszt za 1 kWp jest wyższy,
 • zastosowanych komponentów – sprzęt w najnowszej technologii, renomowanych producentów zawsze będzie miał wyższą cenę,
 • zabezpieczenia – ilość i jakość zastosowanych systemów ochrony,
 • miejsca montażu – instalacje wykonywane na gruncie wymagają odpowiedniej konstrukcji przez co są droższe,
 • gwarancji – rozszerzona gwarancja jest zazwyczaj dodatkowo płatna
 • dodatkowych usług.

Czy jeśli interesuje Cię fotowoltaika 4 kw, cena powinna być kluczowym kryterium? Decydując się na instalację, inwestorzy często w pierwszej kolejności pytają o koszt. Niestety, nierzadko poprzestają na tym pytaniu nie wnikając w szczegóły oferty. Niska cena może wiązać się z tym, że niska będzie również jakość – komponentów, montażu czy obsługi. Inwestując w fotowoltaikę musisz mieć na uwadze to, że wysokiej jakości system będzie wydajnie produkował energię nawet przez ponad 30 lat. Chcesz obniżyć cenę? Często możesz to zrobić np. rezygnując z rozszerzonej gwarancji czy dodatkowy usług, nie rezygnuj jednak z jakości! Dodatkowo możesz skorzystać z rządowych programów wsparcia i ulg. Umów się na spotkanie ze specjalistą, który podpowie na jaką dotację możesz liczyć.

Uzyskaj ofertę
koszt_img
dom_img

Na co wystarczy 4 kWh w Twoim domu?

Chcesz wiedzieć na ile wystarczy wyprodukowany prąd przez Twoje panele fotowoltaiczne? 4 kwh odpowiada ilości energii zużywanej przez urządzenie o mocy 4 000 watów (W) w ciągu godziny.

4 kWh wyprodukowanej energii wystarcza np. na:

 • cztery cykle zmywarki lub pralki,
 • ok. 2,5 h suszenia ubrań w suszarce bębnowej,
 • 36 godzin czyli 2,5 dnia włączonego telewizora LED 50 cali,
 • ponad 4 pełne dni działania lodówki.

Na co dzień korzystamy z wielu urządzeń “na prąd”. Są to zarówno sprzęty niezbędne jak lodówka czy kuchenka, ułatwiające prace domowe – robot kuchenny, suszarka do ubrań, jak i takie, które służą głównie dostarczaniu rozrywki – konsola, telewizor i inne urządzenie RTV. Każdy z nich zużywa pewną ilość energii. Suma zużycia określa nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną. Dobierając moc instalacji, należy mieć na uwadze rosnące potrzeby i to, że liczba urządzeń elektrycznych w domach stale rośnie. Jeśli planujesz np. zakup pompy ciepła, samochodu elektrycznego, albo po prostu wymianę kuchenki gazowej na indukcyjną, koniecznie poinformuj o tym specjalistę, który pomoże Ci dobrać zestaw dopasowany do Twoich aktualnych i przyszłych potrzeb.

Porównaj dynamiczne bilansowanie 1:1 z net-billingiem i oblicz opłacalność instalacji fotowoltaicznej od Columbus