Columbus Intelligence – nowa era AI dla domu, dostępna dla Ciebie. Odkryj możliwości aplikacji Columbus

Zainstaluj

Columbus Intelligence – nowa era AI dla domu, dostępna dla Ciebie. Odkryj możliwości aplikacji Columbus

Zainstaluj

Moc instalacji fotowoltaicznej – 6kW.

Szacunkową wielkość instalacji fotowoltaicznej można dość prosto określić uwzględniającego roczne zużycie energii elektrycznej przez gospodarstwo domowe.

Jednak należy pamiętać, że wartość szacunkowa, nie równa się rzeczywistej. By precyzyjnie dobrać moc instalacji i zapewnić sobie jak najwięcej oszczędności należy wziąć pod uwagę również lokalizację instalacji, obowiązujący system rozliczeń czy plany inwestora mogące wpłynąć na wzrost zużycia energii. Prawidłowo dobrana instalacja szybko się zwróci oraz zminimalizuje rachunki do minimum. Co wziąć pod uwagę szacując moc systemu?

Oblicz opłacalność
mocpv_intro_bg
moc_img

Dobór mocy instalacji.

Oto główne parametry decydujące o wielkości fotowoltaiki:

  • miejsce montażu – orientacja względem stron świata, możliwe zacienienia, dostępna powierzchnia
  • przyszłe zapotrzebowanie na energię elektryczną,
  • obowiązujący system rozliczeń,
  • wielkość autokonsumpcji.

Prawidłowy dobór mocy jest niezwykle ważny ze względu na opłacalność inwestycji i czas jej zwrotu. Instalacja o zbyt małej mocy, nie pokryłaby w pełni zapotrzebowania domu na energię elektryczną i rachunki nadal nie byłyby na zadowalającym poziomie. Z kolei zbyt duża to niepotrzebny wydatek, a w efekcie wydłużony czas zwrotu inwestycji. Należy również pamiętać, że nowy system rozliczeń – net-billing został tak skonstruowany by nie przewymiarowywać instalacji. Wprowadzony limit, który ogranicza możliwość sprzedaży całej niewykorzystanej energii. Wypłacone za nadwyżki środki, mogą stanowić maksymalnie 20% wartości prądu, który prosument prześle do sieci w miesiącu, którego dotyczy zwrot nadpłaty.

Fotowoltaika 6 kW
– czy to wystarczająco?

6 kw fotowoltaika – to dużo czy mało dla standardowego gospodarstwa domowego? Taka moc instalacji powinna bez problemu pokryć zapotrzebowanie domu jednorodzinnego. Jeśli jednak dom posiada wysoce energochłonne urządzenia, ogrzewanie na prąd lub np. samochód elektryczny, instalacja o mocy 6 kWp może być niewystarczająca.

W ostatnich latach zauważalny jest wzrost mocy instalacji montowanych przez prosumentów. Jeszcze do niedawna gospodarstwa domowe często decydowały się na mniejsze instalacje do 4-5 kWp, obecnie coraz częściej inwestorzy indywidualni decydują się na większe instalacje – powyżej 6 kWp. Wynika to m.in. ze wzrostu zainteresowania samowystarczalnymi domami i wykorzystaniem pomp ciepła do ogrzewania.

fotowol_bg
Panele fotowoltaiczne 6 kW
– ile energii wyprodukują?

Polska ma bardzo dobre warunki do montażu fotowoltaiki. Średnie nasłonecznienie w naszym kraju oscyluje w granicach ok. 1000 kWh/m2. Wartość ta pozwala na wyprodukowanie z 6 kWp paneli fotowoltaicznych rocznie ok. 5400-6000 kWh energii elektrycznej. Standardowo przy takich warunkach przyjmuje się, że na każde zużyte rocznie 1000 kWh energii potrzebne jest ok. 1,25 kWp mocy instalacji fotowoltaicznej. Dla przykładu – moc instalacji dla gospodarstwa domowego zużywającego w rok 6000 kWh, powinna wynosić w okolicy 7,5 kWp.

Fotowoltaika 6 kW
– ile paneli potrzeba?

Na zestaw fotowoltaiczny o mocy 6 kWp potrzeba od 12 do nawet 24 lub więcej paneli. Jest to zależne od mocy jaką ma moduł z którego zbudowany jest system. Na domowe instalacje dachowe najczęściej wybierane są monokrystaliczne moduły wykonane w najnowocześniejszych technologiach. Takie panele charakteryzują się bowiem wysoką mocą przy zachowaniu stosunkowo niewielkich rozmiarów. Mniejsze moduły łatwiej rozmieścić na domowych dachach, na których montaż często jest utrudniony ze względu na ograniczoną powierzchnię czy dodatkowo ją ograniczające elementy jak okna, kominy itp.

Wszystko zależy od tego jaką moc będzie miał pojedynczy moduł. Ze względu na ograniczoną powierzchnię dachów, na instalacje domowe najczęściej wybierane są panele monokrystaliczne o wysokiej sprawności, które mają wysoką moc, przy zachowaniu stosunkowo niewielkich rozmiarów.

Instalacja fotowoltaiczna 6 kW – cena?

Fotowoltaika 6kw cena uzależniona jest od tego czy Twój zakup będzie obejmował same komponenty instalacji, czy będzie to zestaw fotowoltaiczny 6 kw z montażem. Różnica będzie zależna także od miejsca montażu czy technologii użytych komponentów.

Cena fotowoltaiki zależy m.in. od:

  • jakości użytych materiałów i zastosowanych elementów instalacji,
  • mocy instalacji – im mniejsza tym koszt za 1 kwp jest wyższy,
  • rodzaju zastosowanych zabezpieczeń,
  • miejsca montażu (grunt czy dach),
  • długości i zakresu gwarancji – rozszerzona gwarancja zwykle stanowi dodatkowy koszt,
  • inne usługi – pomoc w uzyskaniu dotacji, monitoring instalacji itp.

Cena fotowoltaiki 6kw może się więc znacznie różnić. Należy jednak pamiętać, żeby przy wyborze oferty nie sugerować się wyłącznie ceną. Dlaczego? Ceny na pierwszy rzut oka bywają nieraz zaniżone by skusić klienta, w rzeczywistości ostateczny koszt zestawu z montażem i całą obsługą może być wyższy niż pierwotna propozycja. Podczas rozmowy z przedstawicielem zawsze pytaj o koszt całkowity. Druga strona medalu jest taka, że niska cena może wynikać ze słabej jakości komponentów. Fotowoltaika ma służyć wydajnie przez ponad 30 lat, warto by była wykonana z komponentów wykonanych w najwyższych technologiach, a moduły posiadały długą gwarancję na sprawność.

Decydując się na inwestycję taką jak instalacja fotowoltaiczna 6 kw, cena z montażem może zostać obniżona dzięki dotacjom. Jednym z programów wsparcia dla fotowoltaiki jest “Mój Prąd”, z którego można otrzymać nawet do 7 tys. złotych dofinansowania na PV.

Uzyskaj ofertę
koszt_img
dom_img

Na co wystarczy 6 kWh w Twoim domu?

6 kWh to wystarczająca ilość energii, aby zrównoważyć średnie zużycie prądu w gospodarstwie domowym. Nie wiesz na ile wystarczy Ci taka ilość energii? Dla przypomnienia – 6 kwh odpowiada ilości energii zużywanej przez urządzenie o mocy 6 000 watów (W) w ciągu godziny. 6 kWh

6 kWh wyprodukowanej energii wystarcza np. na:

  • sześć cykli zmywarki lub pralki,
  • ok. 4 godziny pracy suszarki bębnowej
  • 54 godzin włączonego telewizora LED 50 cali,
  • ponad 6 dni działania lodówki.

Im więcej sprzętów zasilanych energią elektryczną posiadasz, tym większe będzie Twoje zużycie energii. Planujesz dodatkowe urządzenia w domu? Poinformuj o tym specjalistę, który na podstawie Twojego aktualnego zapotrzebowania, a także przyszłych potrzeb dobierze zestaw, który pomoże obniżyć Ci rachunki za prąd do minimum.

Porównaj dynamiczne bilansowanie 1:1 z net-billingiem i oblicz opłacalność instalacji fotowoltaicznej od Columbus