Columbus Intelligence – nowa era AI dla domu, dostępna dla Ciebie. Odkryj możliwości aplikacji Columbus

Zainstaluj

Columbus Intelligence – nowa era AI dla domu, dostępna dla Ciebie. Odkryj możliwości aplikacji Columbus

Zainstaluj

Moc instalacji fotowoltaicznej – 7kW.

Odpowiednio zaprojektowana i zamontowana instalacja fotowoltaiczna to wysoce opłacalna inwestycja, która spłaca się już w kilka lat.

Dzięki niej nie tylko zyskasz realne oszczędności na rachunkach za prąd ale także niezależność energetyczną. By fotowoltaika przyniosła jak najwięcej korzyści, niezbędny jest odpowiedni dobór mocy systemu. Optymalna moc instalacji powinna w pełni pokrywać zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energię. By precyzyjnie dobrać wielkość systemu należy wziąć pod uwagę rachunki za prąd z całego roku, lokalizację instalacji, ale także przyszłe plany które mogą wpłynąć na wzrost zużycia. Co jeszcze wziąć pod uwagę dobierając wielkość fotowoltaiki?

Oblicz opłacalność
mocpv_intro_bg
moc_img

Dobór mocy instalacji.

Oto główne parametry decydujące o mocy instalacji:

  • miejsce montażu instalacji – położenie względem stron świata, występowanie zacienienia, dostępna powierzchnia,
  • plany związane ze wzrostem zapotrzebowania na energię elektryczną,
  • obowiązujący system rozliczeń,
  • profil zużycia,
  • dodatkowe elementy systemu jak np. magazyn energii.

Precyzyjnie dobrana moc instalacji to pewność, że inwestycja szybko się zwróci i będzie generować satysfakcjonujące oszczędności. Jeśli instalacja nie będzie w pełni pokrywać zapotrzebowania domu, może się okazać, że rachunki nadal będą wysokie. Za duży system to zaś większa inwestycja i dłuższy okres zwrotu. Decydując się na zakup fotowoltaiki należy wziąć pod uwagę zasady systemu rozliczeń. System rozliczeń obowiązujący od 2022 r. – net-billing – został tak skonstruowany by nie przewymiarowywać instalacji. Wprowadzono ograniczenie możliwość sprzedaży niewykorzystanej energii. Limit zakłada, że wypłacone za nadwyżki środki, mogą stanowić maksymalnie 20% wartości prądu, który prosument prześle do sieci w miesiącu, którego dotyczy zwrot nadpłaty.

Fotowoltaika 7 kW
– czy to wystarczająco?

Instalacja fotowoltaiczna 7 kw to wielkość, która powinna pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną większości domów w Polsce. Wyjątkiem mogą być gospodarstwa w których do ogrzewania wykorzystuje się energię elektryczną lub prąd jest zużywany np. do ładowania samochodu elektrycznego.

Piekarniki, odkurzacze, czajniki elektryczne, sprzęt IT, pralki i żelazka – wszystko to zużywa dużo energii elektrycznej, są to jednak standardowe urządzenia znajdujące się na wyposażeniu większości domów. Z biegiem czasu, w domach pojawia się coraz więcej urządzeń na prąd. Jedne zwiększają nasz komfort, inne służą rozrywce, bez względu na rolę – wszystkie zwiększają zużycie energii. Z tego powodu, w ostatnich latach zauważalny jest wzrost mocy instalacji montowanych przez prosumentów. Kiedyś standardowa instalacja mieściła się w przedziale 4-5 kWp, teraz częściej montuje się większe systemy np. o mocy 7 kWp.

fotowol_bg
Panele fotowoltaiczne 7 kW
– ile energii wyprodukują?

Średnie nasłonecznienie w Polsce oscyluje w granicach ok. 1000 kWh/m2. Są to bardzo dobre warunki do montażu fotowoltaiki. Standardowo przyjmuje się, że w naszej lokalizacji fotowoltaika 7 kWp wyprodukuje rocznie 6300-7000 kWh energii elektrycznej.

W Polskich warunkach przyjmuje się, że na każde zużyte rocznie 1000 kWh energii potrzebne jest ok. 1,25 kWp mocy instalacji fotowoltaicznej. Dla przykładu – moc instalacji dla gospodarstwa domowego zużywającego w rok 7000 kWh, powinna wynosić w okolicy 8,75 kWp.

Fotowoltaika 7 kW
– ile paneli potrzeba?

Ile paneli fotowoltaicznych na 7 kw? Wszystko zależne jest od mocy pojedynczego modułu. Im wyższa tym oczywiście mniej paneli potrzeba. Ilość może się diametralnie różnić i zaczynać od 14 do nawet 28 lub więcej paneli. Należy pamiętać, że znaczenie ma nie tyle moc, co sprawność modułu. Im wyższa sprawność tym większa moc, przy zachowaniu stosunkowo niewielkich rozmiarów. Mniejsze moduły łatwiej rozmieścić na dachu, zwłaszcza jeśli mamy ograniczoną powierzchnię i przeszkody jak np. okna połaciowe, kominy itp.

Jakie moduły mają najwyższą sprawność? Te wykonane w najnowszych technologiach jak np. MWT, Half-Cut, PERC. Ich połączenie zapewnia nie tylko wysoką wydajność, optymalną pracę w trudnych warunkach (np. wysoka temperatura, zacienienia), ale i  trwałość na lata.

Instalacja fotowoltaiczna 7 kW – cena?

Fotowoltaika 7kw cena uzależniona jest od tego czy Twój zakup będzie obejmował same komponenty instalacji, czy będzie to system wraz z montażem. Różnica będzie zależna także od miejsca montażu, rodzaju falownika (sieciowy lub hybrydowy) czy technologii użytych komponentów.

Cena fotowoltaiki zależy m.in. od:

  • jakości i technologii elementów instalacji,
  • mocy instalacji,
  • zabezpieczeń,
  • miejsca montażu (grunt czy dach),
  • długości i zakresu gwarancji,
  • finansowania – gotówka czy kredyt,
  • usług dodatkowych.

Fotowoltaika 7kw – cena w zależności od tych zmiennych może się różnić nawet o kilka tysięcy złotych. Należy jednak pamiętać, żeby nie traktować ceny jaki najważniejszego kryterium wyboru. Dlaczego? Niski koszt może wynikać np. z niskiej jakości komponentów. Pamiętajmy, że poszczególne elementy instalacji decydują o jej żywotności oraz bezpieczeństwie.

Inwestując w system zwiększający efektywność energetyczną gospodarstwa domowego jak instalacja fotowoltaiczna 7 kw, cena z montażem może zostać obniżona dzięki dotacjom. Jednym z programów wsparcia dla fotowoltaiki jest “Mój Prąd”, z którego można otrzymać nawet do 7 tys. złotych dofinansowania na PV.

Uzyskaj ofertę
koszt_img
dom_img


Na co wystarczy 7 kWh w Twoim domu?

Fotowoltaika 7 kWh da wystarczającą ilość energii, by zrównoważyć średnie zużycie prądu w gospodarstwie domowym. Nie wiesz na ile wystarczy Ci taka ilość energii? Dla przypomnienia – 7 kwh odpowiada ilości energii zużywanej przez urządzenie o mocy 7 000 watów (W) w ciągu godziny.

7 kWh wyprodukowanej energii wystarcza np. na:

  • 7 cykli zmywarki lub pralki,
  • ok. 3 cykle suszenia ubrań w suszarce bębnowej,
  • 10 dni po 6 h włączonego telewizora LED 50 cali,
  • ponad 24 h działania lodówki.

Używanie przez nas coraz większej ilości urządzeń elektrycznych ma duży wpływ na zużycie prądu w domu. Planujesz montaż pompy ciepła? A może rozważasz zakup samochodu elektrycznego? Wiedz, że Twoje zapotrzebowanie na energię znacznie wzrośnie. Jeśli rozważasz podobne inwestycje poinformuj o tym specjalistę. Doradca na podstawie Twojego aktualnego zapotrzebowania, a także przyszłych potrzeb, dobierze zestaw, który pomoże obniżyć Ci rachunki za prąd do minimum.

Porównaj dynamiczne bilansowanie 1:1 z net-billingiem i oblicz opłacalność instalacji fotowoltaicznej od Columbus