Moc instalacji fotowoltaicznej – 9kW.

Fotowoltaika to doskonały pomysł na oszczędzanie, zwłaszcza w dobie ciągłych podwyżek cen energii elektrycznej.

By system był jak najbardziej opłacalny i obniżał rachunki do minimum, czyli do opłat stałych, konieczne jest precyzyjne dobranie mocy instalacji. Dobierając odpowiednią wielkość instalacji, kluczowe jest oszacowanie zużycia prądu w domu. Najlepiej zrobić to na podstawie rachunków za energię zebranych z ostatnich 12 miesięcy. Na tym etapie należy wziąć pod uwagę możliwy wzrost zużycia, związany np. z inwestycją w pompę ciepła lub inne urządzenia korzystające z prądu. Co jeszcze wziąć pod uwagę dobierając moc fotowoltaiki?

Oblicz opłacalność
mocpv_intro_bg
moc_img

Dobór mocy instalacji.

Oto główne parametry decydujące o wielkości instalacji:

  • miejsce montażu instalacji – dostępna powierzchnia, orientacja względem stron świata itp.,
  • możliwy wzrost zapotrzebowania na prąd,
  • wielkość autokonsumpcji,
  • dodatkowe elementy systemu jak np. magazyn energii.

Co lepsze – za duża, czy za mała w stosunku do zapotrzebowania instalacja?W skrócie, lepiej, jeśli instalacja fotowoltaiczna będzie produkowała nieco więcej prądu niż potrzeba, ponieważ nadwyżki mogą być sprzedawane do sieci z ograniczonym zwrotem (maksymalnie 20% wartości prądu przesłanego do sieci), natomiast za mała instalacja będzie skutkować wciąż płaceniem części rachunków za prąd i narastającymi kosztami.

Fotowoltaika 9 kW
– czy to wystarczająco?

Tak, instalacja fotowoltaiczna o mocy 9 kW jest większa niż standardowa instalacja dla budynku jednorodzinnego, więc prawdopodobnie będzie ona w stanie pokryć większe zapotrzebowanie energetyczne niż standardowy budynek jednorodzinny bez ogrzewania na prąd.

Instalacja o mocy 8 kWp to dobre rozwiązanie dla domów, w których mieszka duża rodzina lub gdzie energia jest używana do innych celów, takich jak zasilanie pompy ciepła czy ładowanie samochodu elektrycznego. W naszych domach, z biegiem czasu, w domach pojawia się coraz więcej urządzeń na prąd, stąd instalacja o tej mocy może być doskonałym pomysłem jeśli planujemy w najbliższej przyszłości zwiększenie zużycia.  Do niedawna, standardowa instalacja mieściła się w przedziale 4-5 kWp, obecnie coraz częściej montuje się większe systemy np. o mocy 9 kWp.

fotowol_bg
Panele fotowoltaiczne 9 kW
– ile energii wyprodukują?

Tak, Polska ma dobre warunki do produkcji energii ze słońca, średnia roczna suma nasłonecznienia w kraju wynosi około 1000 kWh/m². W Polsce nie ma również dużych upałów, które mogą negatywnie wpłynąć na produkcję prądu z fotowoltaiki.

Przyjmuje się, że instalacja fotowoltaiczna o mocy 9 kWp będzie produkować rocznie około 8100-9000 kWh energii elektrycznej. Jeśli chodzi o produkcję energii, to zakłada się się, że na każde zużyte rocznie 1000 kWh energii potrzebne jest ok. 1,25 kWp mocy instalacji fotowoltaicznej. Czyli dla przykładu – instalacja o mocy 9 kWp będzie odpowiednia dla gospodarstwa domowego zużywającego rocznie około 720 kWh.

Fotowoltaika 9 kW
– ile paneli potrzeba?

Ile paneli fotowoltaicznych potrzeba na 9 kW, zależy od mocy pojedynczego panelu. Przykładowo, aby zbudować fotowoltaikę  o mocy 9 kW z paneli 250 Wp, potrzeba ich 36 sztuk. Natomiast, jeśli korzystamy z paneli o mocy 370 Wp, potrzebujemy już tylko 25 sztuk. Ważne jest, aby przy wyborze paneli zwrócić uwagę na ich sprawność, im wyższa tym lepsza ich moc, przy zachowaniu stosunkowo niewielkich rozmiarów. Mniejsze moduły łatwiej zamontować na dachu, szczególnie jeśli dysponujemy ograniczoną powierzchnią.

Obecnie na rynku dominują panele monokrystaliczne, które charakteryzują się wyższą wydajnością, odpornością na czynniki zewnętrzne i dłuższą żywotnością niż polikrystaliczne. Dodać należy też, że ważne jest aby zwrócić uwagę na technologię jaką posługuje się producent paneli, np.MWT, PERC czy Half-cut oraz jeśli zależy Ci na atrakcyjnym wyglądzie, także na kolor ramki i opcję Full Black.

Instalacja fotowoltaiczna 9 kW – cena z montażem?

Cena instalacji fotowoltaicznej 9 kW jest uzależniona od wielu czynników i może się różnić nawet o kilkanaście tysięcy złotych, ważne jest, aby przy wyborze kierować się jakością komponentów oraz rzetelnością wykonawcy. Pamiętaj, że w cenie instalacji są zawarte koszty zakupu paneli, falownika, stelażu oraz okablowania, a także koszty dostawy i montażu. Fotowoltaika 9kw cena może się różnić nawet o kilkanaście tysięcy złotych, dlatego ważne jest, aby nie kierować się wyłącznie ceną przy wyborze, ponieważ tańsze rozwiązania mogą być mniej wydajne i trwałe.

Koszt instalacji fotowoltaicznej 9kw będzie zależał m.in. od:

  • komponentów instalacji – producenta, technologii itp.
  • mocy instalacji – im większa, tym droższa,
  • zabezpieczeń przeciwpożarowych i przeciwprzepięciowych,
  • miejsca montażu – grunt czy dach,
  • długości i zakresu gwarancji,
  • sposobu finansowania – instalacja kupiona za gotówkę będzie tańsza niż kredytowana.

Zestaw fotowoltaiczny 9 kw z montażem będzie oczywiście droższy niż same komponenty. Jednak tylko prawidłowa instalacja systemu jest gwarancją opłacalności, dlatego należy powierzyć ją specjalistom.

Istnieją programy wsparcia dla fotowoltaiki, takie jak „Mój Prąd”, które mogą pomóc w obniżeniu kosztów inwestycji. Dofinansowanie to może sięgać nawet do 7 tys. złotych, co pozwala na skrócenie okresu zwrotu inwestycji.

Uzyskaj ofertę
koszt_img
dom_img

Na co wystarczy 9 kWh w Twoim domu?

Fotowoltaika 9 kW to system większy niż standardowo wybierany przez prosumentów. Taka moc powinna w pełni zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne nowoczesnego domu z udogodnieniami w postaci np. klimatyzacji. Nie wiesz na ile wystarczy Ci taka ilość energii? Dla przypomnienia – 9 kwh odpowiada ilości energii zużywanej przez urządzenie o mocy 9 000 watów (W) w ciągu godziny.

9 kWh wyprodukowanej energii wystarcza np. na:

  • jeden cykl zmywarki lub pralki,
  • ok. 2 cykle suszenia ubrań w suszarce bębnowej,
  • 81 h włączonego telewizora LED 50 cali,
  • ponad 9 dni działania lodówki.

Fotowoltaika to rozwiązanie pozwalające na oszczędzanie na rachunkach za prąd przez ponad 30 lat. Instalacja fotowoltaiczna pozwala na produkcję własnej, odnawialnej energii, co pozwala w dużej mierze uniezależnić się od rosnących cen energii. Zastanawiasz się nad inwestycją w fotowoltaikę? Skontaktuj się z doradcą, który na podstawie analizy indywidualnych potrzeb, doradzi najlepsze rozwiązania dla Twojego domu.

Porównaj dynamiczne bilansowanie 1:1 z net-billingiem i oblicz opłacalność instalacji fotowoltaicznej od Columbus