Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz

Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz
Realizacje dla biznesu
Fotowoltaika

FAKRO – fotowoltaika dla producenta stolarki okiennej

Lokalizacja: Nowy Sącz, woj. małopolskie

O firmie:

FAKRO to innowacyjna i prężnie rozwijająca się firma z branży stolarki otworowej. Polskie przedsiębiorstwo, z 32-letnim doświadczeniem, jest wiceliderem na światowym rynku okien dachowych. Firma oferuje zarówno okna, schody strychowe jak również bramy garażowe, drzwi, oraz  rozwiązania smartHome. Jej produkty są dostępne na ponad 60 rynkach. W skład Grupy FAKRO wchodzi obecnie 11 spółek produkcyjnych oraz 17 dystrybucyjnych.

fakro

Podstawowe informacje:

rama

11

liczba instalacji fotowoltaicznych

Group-2574

550 kWp

łączna moc zainstalowanej fotowoltaiki

3

Sunport

monokrystalicznych o mocy 460 Wp

4

2685 ton

unikniętej emisji CO2 do 2030 roku

Wyzwanie:

Branża stolarki otworowej nieustannie się rozwija. Automatyzacja procesu produkcji okien to konieczność by utrzymać wysoką pozycję na rynku. Celem jest przede wszystkim zwiększenie mocy wytwórczych, większa wydajność, szybka realizacja zamówień, a w efekcie większa konkurencyjność. Wraz rozwojem zwiększa się też energochłonność biznesu. Wysokie zużycie energii elektrycznej i ciągle rosnące ceny prądu przekładają się na rosnące koszty produkcji. FAKRO nieustannie pracuje nad maksymalizacją oszczędności zasobów i energooszczędności procesów produkcyjnych. Działania te są konieczne dla utrzymania opłacalności biznesu, a także dla spełnienia wymagań względem ochrony środowiska.

FAKRO od lat stosuje rozwiązania, które pozwalają na produkcję w zgodzie z naturą i dbałością o środowisko naturalne m.in. produkcja oparta wyłącznie o drewno pozyskiwane z lasów o planowanej gospodarce leśnej, czy racjonalna gospodarka odpadami. Realizowana inwestycja jest kolejnym krokiem na drodze do redukcji emisji CO2 wynikającej z działalności przedsiębiorstwa.

Zdjecie_FAKRO
solution_main_img
kciuk

Rozwiązanie:

Inwestycja podzielona została na etapy. Uruchomione na początku 2022 r. 11 instalacji było I etapem inwestycji o łącznej mocy 550 kWpW II etapie montaż modułów praktycznie w całości pokryje powierzchnie dachów zakładu w Nowym Sączu, a docelowa moc osiągnie ponad 2 MW.

Firma FAKRO otrzymała certyfikat dla okna GreenView – poświadczający o czystej produkcji przy wykorzystaniu energii ze źródeł odnawialnych oraz redukcji śladu węglowego w swojej organizacji – CARBON FOOTPRINT APPROVED. CARBON FOOTPRINT APPROVED to znak przyznawany produktom i usługom, które przeszły pozytywnie analizę procesu wytworzenia produktu i usługi. Filarami analizy są: energia, transport, utylizacja, zrównoważony rozwój oraz działalność społeczna. Certyfikat jest potwierdzeniem działań firmy na rzecz ograniczenia śladu węglowego wytwarzanych produktów i usług, a także zaangażowania na rzecz celów zrównoważonego rozwoju i realizacji założeń gospodarki o obiegu zamkniętym.

Montaż.

Columbus zrealizował dla FAKRO 11 inwestycji, o łącznej mocy 550 kWp.

Zakres prac obejmował m.in.:

  • wizję lokalną przed rozpoczęciem prac,
  • dostawę kompletnej instalacji fotowoltaicznej wraz z niezbędnym osprzetem,
  • montaż instalacji, zachowanie wymogów PPOŻ,
  • uruchomienie instalacji i monitoringu,
  • wykonanie i dostarczenie projektów powykonawczych,
  • pomiary kontrolne, próbę wydajności instalacji,
  • odpowiednie zgłoszenia.

Instalacje zostały wykonane na panelach marki Sunport – monokrystalicznych o mocy 460 Wp wykonanych w technologii MWT. Wszystkie instalacje obsługują falowniki Solis o mocy 50 kW.

Efekt.

Już po pierwszym roku działania instalacji z I etapu zaoszczędzono ponad 550 MWh.

Dzięki energii wyprodukowanej przez instalacje fotowoltaiczne wdrożone w pierwszym i drugim etapie współpracy z Columbus, do 2030 r. FAKRO zaoszczędzi ok. 2685 ton emisji CO2.

Dlaczego Columbus?

Cieszymy się, że nasze starania co do kompleksowej i szybkiej realizacji inwestycji zostały docenione. W rekomendacji podkreślone zostały aspekty, na które na co dzień kładziemy duży nacisk – wysoka jakość oraz terminowość wykonywanych usług.

 

“Jakość oraz terminowość wykonanych usług pozwalają stwierdzić, że podmiot zamówienia został wykonany ze sztuką.”

~FAKRO

zapytaj o ofertę
Columbus