Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz

Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz
2 minut 59 sekund

Columbus Energy wśród ekspertów raportu IEO

Instytut Energetyki Odnawialnej zaprezentował raport „Rynek Fotowoltaiki w Polsce’ 2019”, w którym oceniono, że lata 2020-2021 okażą się atrakcyjne dla inwestorów i dostawców rozwiązań PV. Fotowoltaika ma szansę stać się drugą najważniejszą mocą OZE w Polsce. W debacie na ten temat brał udział Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy, a nasza firma udostępniła IEO informacje dotyczących krajowego rynku PV.

Eksperci tegorocznego raportu IEO “Rynek Fotowoltaiki w Polsce’ 2019″

W konferencji prasowej udział wzięli: Minister Przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz, Pełnomocnik Premiera ds. Programu Czyste Powietrze Piotr Woźny, Pełnomocnik Zarządu ds Fotowoltaiki w firmie Bruk-Bet-Solar Edyta Witkowska-Grześkiewicz,Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki Łukasz Witkowski oraz Prezes Columbus Energy Dawid Zieliński.   

Dawid Zieliński, zwrócił uwagę na fakt, że świadomość ekologiczna Polaków wzrasta. Ludzie rozumieją, że fotowoltaika to oszczędność, a darmowy prąd ze słońca jest dla każdego. Biorąc pod uwagę raport firmy, w ciągu 5 lat działalności liczba zrealizowanych instalacji oraz zadowolonych klientów wzrosła do ponad 5 tysięcy.

Ponadto Columbus Energy, wychodząc naprzeciw potrzebom swoich klientów, powołało spółkę GoBloo, która świadczy usługi dla biznesu, ponieważ jak podaje raport IEO, sektor prosumencki jest nadal uważany za jeden z głównych segmentów rozwoju fotowoltaiki w Polsce, popierany przez Regionalne Programy Operacyjne, ale z każdym kolejnym rokiem coraz większe znaczenie mają prosumenci biznesowi – tzw. commercial.

W tegorocznym raporcie skoncentrowano się również na rynku farm fotowoltaicznych. Dawid Zieliński poinformował, że nasza firma, rozwijając się w dynamicznym tempie, podjęła działania w tym zakresie. Columbus Energy oferuje dzierżawę działki o powierzchni 2 h lub większej pod budowę farm PV. Dzięki temu jej właściciel w ciągu roku zarobi na nieużywanym gruncie.

Spadają koszty inwestycji w fotowoltaikę i rośnie przyrost mocy

IEO zwraca uwagę na spadające koszty inwestycji fotowoltaicznych w Polsce. W roku 2016 koszt przygotowania projektu, budowy i przyłączenia do sieci farmy PV o mocy 1 MW wynosił 3,8 mln zł, w 2019 – 2,8 mln zł, a planowane przez Ministerstwo Energii inwestycje na ten rok aukcyjny dla PV szacowane są na 2 mld zł.

„Wiemy, że mamy cele OZE do osiągnięcia na 2020 rok. (…) Dziś możemy z dużą dozą prawdopodobieństwa powiedzieć, że celu OZE nie uda się w pełni uzyskać, co będzie się wiązać z kosztami, które będziemy musieli ponosić. Im większą dynamikę zbliżania się do tego pułapu wykażemy w tym roku, te dane są dość obiecujące, tym koszty ponoszone przez państwo będą mniejsze” – powiedziała na konferencji Minister Przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz.

Autorzy raportu IEO podkreślają, że Polska wyróżnia się ogromnym, ale wciąż niewykorzystanym potencjałem rozwoju branży fotowoltaicznej. Z danych pozyskanych od firm współpracujących przy tej edycji raportu, m.in. od Columbus Energy, oraz od Urzędu Regulacji Energetyki, wynika, że łączna moc zainstalowana w źródłach PV w Polsce na koniec 2018 r. to zaledwie 500 MW, ale już w maju tego roku przekroczyła próg 700 MW. To wyraźne przyspieszenie.

Aktualnie, jak szacują autorzy raportu IEO, skumulowana moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce to około 700 MW. Ponadto wśród zainstalowanych na koniec 2018 r. mikroinstalacji OZE największy udział ma PV. To daje podstawy do tego, aby zrealizowany został prognozowany scenariusz, czyli fotowoltaika jako druga najważniejsza w naszym kraju moc OZE. Wyprzedza ją jedynie energetyka wiatrowa.  

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
Sieci neuronowe głównym tematem Columbus Energy na Międzynarodowych Targach Energii Odnawialnej Re-Energy w Warszawie
Sieci neuronowe głównym tematem Columbus Energy na Międzynarodowych Targach Energii Odnawialnej Re-Energy w Warszawie
Podczas Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej RE-Energy Dawid Zieliński opowiedział o nowatorskiej metodzie programowania sieci neuronowych, która może zrewolucjonizować  sposób dobierania paneli fotowoltaicznych, czyli całkowic...
Fotowoltaika – od czego zależy cena instalacji paneli fotowoltaicznych
Fotowoltaika – od czego zależy cena instalacji paneli fotowoltaicznych
Na cenę instalacji fotowoltaicznej składa się wiele czynników, między innymi moc systemu, rodzaj inwertera czy specyfika dachu. Bez analizy wszystkich elementów, nie można jednoznacznie stwierdzić ile będzie kosztować elektrownia słone...
Columbus Energy  S.A . zwiększa  przychody i umacnia pozycję rynkową
Columbus Energy S.A . zwiększa przychody i umacnia pozycję rynkową
Columbus Energy S.A., Spółka notowana na rynku NewConnect, będąca liderem rynku mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce, zakończyła pierwsze półrocze 2018 r. skonsolidowanym zyskiem netto sięgającym 1,51 mln zł, a jej przychod...
Jaka moc instalacji fotowoltaicznej pokryje moje zapotrzebowanie?
Jaka moc instalacji fotowoltaicznej pokryje moje zapotrzebowanie?
Zanim przystąpimy do montażu instalacji fotowoltaicznej, najważniejszy jest właściwy dobór mocy systemu. W przypadku gospodarstw domowych moc fotowoltaiki powinna być dobrana tak, by wyprodukowana w ciągu roku energia nie przekraczała ro...
Fotowoltaika – opinie na temat instalacji
Fotowoltaika – opinie na temat instalacji
Opinie na temat fotowoltaiki są na ogół bardzo pozytywne. Doceniają ją głównie posiadacze instalacji, którzy odczuli korzyści związane z inwestycją. Fotowoltaika jako odnawialne źródło energii ma dobre opinie nie tylko wśród oszcz...
zapytaj o ofertę
Columbus