Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz

Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz
3 minut 23 sekund

HEMS, czyli System Zarządzania Energią Domową – jak działa?

HEMS, czyli System Zarządzania Energią Domową – jak działa? Columbus Energy Sylwia Lewkowicz Artykuły o fotowoltaice, Artykuły o magazynach energii
Ocena 3.33
3.33 (3)
3.33
3
5

HEMS (ang. Home Energy Management System) czyli System Zarządzania Energią Domową, jest to inteligentny system nadzoru i przepływu energii w domu. Jego celem jest osiągnięcie najwyższego poziomu efektywności energetycznej poprzez optymalizację zużycia energii. Domowe systemy zarządzania energią szybko zyskują popularność na całym świecie. Technologia pozwala właścicielom domów zaoszczędzić na rachunkach za energię i sprawić, że ich gospodarstwa domowe są jeszcze bardziej ekologiczne. Czym jest i jak działa HEMS? Jakie korzyści niesie zastosowanie technologii zarządzania energią? 

HEMS – jak działa?

Domowy system zarządzania energią to połączenie komponentów sprzętowych i oprogramowania, które współpracują ze sobą, aby efektywnie zarządzać zużyciem energii w domu.

Elementem niezbędnym do działania systemu HEMS są moduły komunikacyjne wmontowane w inwerter hybrydowy. To właśnie dzięki ich obecności algorytm HEMS może łączyć się m.in. z instalacją fotowoltaiczną i magazynem energii i zapewniać Ci rozbudowane statystyki dotyczące produkcji i konsumpcji, dostęp do podglądu pracy instalacji czy też estymacje pogodowe i predykcje produkcji.

Oprogramowanie w HEMS reguluje dane i komunikację między urządzeniami, a użytkownikiem, umożliwiając użytkownikowi  lepszą kontrolę nad zużyciem energii przez urządzenia w domu. System wysyła informacje do użytkownika, które widzi w panelu administracyjnym, tym samym dostarcza mu informacji o wynikach analiz, a dzięki temu użytkownik może decydować jakie polecenia wysyła do urządzenia (na przykład czasowe lub warunkowe zasady sterowania urządzeniami lub źródłem energii wykorzystywanej w urządzeniach). W przypadku bardziej wyrafinowanych systemów wykorzystywana jest sztuczna inteligencja, która uczy się zachowań użytkownika i automatycznie poprawia efektywność energetyczną gospodarstwa domowego. 

Korzyści HEMS

System zarządzania energią pozwala połączyć w jedną sieć wszystkie urządzenia wykorzystujące energię, produkujące ją oraz magazynujące. Dzięki gromadzeniu szczegółowych danych, system generuje najkorzystniejsze rozwiązania dotyczące możliwości oszczędzania energii.

Korzyści HEMS:

  • poprawa efektywności energetycznej domu,
  • oszczędności na kosztach energii,
  • jeszcze efektywniejsze wykorzystanie darmowej energii z fotowoltaiki,
  • zmniejszenie śladu węglowego gospodarstwa domowego (dzięki lepszemu wykorzystaniu energii z OZE potrzebujesz mniej tej z konwencjonalnych źródeł),
  • kontrola działania urządzeń domowych. 

Dofinansowanie do HEMS – Mój Prąd 5.0

Ważnym elementem V edycji programu Mój Prąd jest wzrost autokonsumpcji wytworzonej w instalacji fotowoltaicznej energii poprzez jej magazynowanie, a także zwiększenie efektywności zarządzania energią elektryczną. Dlatego też, odświeżony program zakłada dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej wraz z komponentami towarzyszącymi jak magazyn energii, pompa ciepła oraz HEMS. Maksymalna kwota wsparcia na ekosystem Columbus jaką można uzyskać to 45,4 tys. złotych, z czego:

  • sama instalacja PV – do 6000 zł,
  • instalacja PV przy zakupie innych elementów – do 7000 zł,
  • pompa ciepła powietrze/woda – do 19 400 zł,
  • magazyn energii elektrycznej – do 16 000 zł,
  • system zarządzania energią HEMS/EMS (pod warunkiem zakupu magazynu ciepła lub energii) – do 3000 zł.

HEMS (ang. home energy management system) czyli system zarządzania energią w budynku, który ma za zadanie optymalizację działania (zużycia energii elektrycznej i ciepła) wszelkich potrzeb energetycznych w budynku.

EMS (ang. energy management system) czyli system zarządzania energią pozyskaną z mikroinstalacji fotowoltaicznej. Sytem umożliwia Inteligentne sterowanie przepływem energii z mikroinstalacji fotowoltaicznej pomiędzy bieżącym zużyciem urządzeń korzystających z energii elektrycznej, magazynem energii elektrycznej lub magazynem ciepła lub potrzebami chłodniczymi, a w przypadku nadmiaru produkowanej energii – oddanie do sieci energetycznej

HEMS daje ogromne możliwości kontrolowania zużycia energii w gospodarstwie domowym, dzięki czemu czyni dom energooszczędnym i niezawodnym. A właściciele domów mogą nie tylko zaoszczędzić na rachunkach za energię, ale także odegrać cenną rolę w ruchu na rzecz zrównoważonego rozwoju

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
zapytaj o ofertę
Columbus