Magazyn energii dla domu

21/04/2020

Autor: Sylwia Lewkowicz

3 minuty czytania

magazyn energii dla domu

Wraz ze wzrostem popularności odnawialnych źródeł energii rozwija się sektor magazynów energii. Właściciele instalacji OZE coraz częściej decydują się na systemy przechowujące energię. Jakie są korzyści tego rozwiązania i kiedy warto zainwestować we własny magazyn energii?

Magazynowanie energii z OZE

Produkcja energii z odnawialnych źródeł zmienia się w zależności od pory dnia czy warunków atmosferycznych. W ciągu doby są okresy gdy energia produkowana jest z nadwyżką i takie, w których prąd nie jest produkowany wcale, wtedy korzystamy z wcześniej wprowadzonych do sieci nadwyżek. Najbardziej opłacalne jest wykorzystywanie energii na bieżąco, nie zawsze jest to jednak możliwe, wtedy nadprodukcja magazynowana jest w sieci, a my możemy odebrać ją w stosunku 1:0,8 lub 1:07 w zależności od mocy instalacji. Akumulatory pozwalają gromadzić i przechowywać nadwyżki bez strat, a także zapewniają niezależność energetyczną. Inną, równie korzystną opcją magazynowania energii jest usługa „Prąd jak powietrze” i bilansowanie 1:1.

Już niedługo dzięki bilansowaniu 1:1 Klienci Columbus będą mogli magazynować energię w sieci i odbierać ją podobnie jak z magazynów energii w 100%. Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź na czym polega usługa.

Magazyny energii dla domu – zasada działania

Dostarczana przez instalację OZE do akumulatorów energia elektryczna przechowywana jest w postaci substancji chemicznej, następnie jest ponownie przekształcana i oddawana w formie energii elektrycznej. Magazyny po rozładowaniu możemy ponownie naładować.

Magazyny energii dla domu – korzyści

Domowe magazyny energii są dobrym rozwiązaniem w szczególności dla osób, które nie zużywają dużo energii w ciągu dnia, kiedy produkcja jest największa, a chcą wykorzystywać ją na własne potrzeby w 100%. Systemy magazynowania doskonale sprawdzą się także w miejscach, które narażone są na częste przerwy w zasilaniu. Korzyści z zastosowania akumulatorów to:

  • maksymalizacja wykorzystania wyprodukowanej energii,
  • niezależność energetyczna, mamy prąd nawet jeśli nie ma go w sieci,
  • możliwość wykorzystania tam, gdzie nie ma dostępu do sieci elektrycznej – domek na działce czy w lesie,
  • brak przerw w dostawie prądu,
  • możliwość wyboru pojemności, w zależności od potrzeb.

Technologia magazynowania energii

Wraz z rozwojem technologii w tej samej masie baterii jesteśmy w stanie zmagazynować więcej energii. Poprawiają się parametry nie tylko pojemnościowe, ale i mocowe oraz wydłuża się żywotność urządzeń. To wszystko wpływa również na stopniowy spadek cen. Obecnie najpowszechniejsze na rynku są magazyny wykorzystujące akumulatory litowo-jonowe oraz wykonane w technologii LiFePO. Rozwój technologii magazynowania jest mocno napędzany przez prace nad konstrukcją wysokowydajnych baterii na potrzeby samochodów elektrycznych

****

Urządzenia magazynujące energię niwelują problem związany z nieprzewidywalnością wytwarzania energii z OZE, pozwala na zapewnienie niezależności energetycznej i maksymalne wykorzystanie prądu z OZE. W tej chwili ich wykorzystanie nie jest jeszcze powszechne. Być może z czasem wraz z rozwojem technologii pozwolą na zdecentralizowanie systemu energetycznego, a energia z sieci będzie jedynie wyjściem awaryjnym.

udostępnij artykuł dalej .

Poznaj szczegóły oferty

Czym jesteś zainteresowany?

Zaznacz przynajmniej jedną opcję

Podaj swoje dane:

Czytaj więcej

Czytaj więcej