Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz

Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz
4 minut 16 sekund

Pompa niskotemperaturowa czy wysokotemperaturowa – którą wybrać?

Pompa niskotemperaturowa czy wysokotemperaturowa – którą wybrać? Columbus Energy Sylwia Lewkowicz Artykuły o pompach ciepła
Ocena 1
1 (2)
1
2
1

Popularność pompy ciepła  dynamicznie rośnie. Te nowoczesne i ekologiczne systemy grzewcze są chętnie wybierane zarówno przez właścicieli nowych budynków jak i tych starszych, modernizowanych. Pompy ciepła dzielą się ze względu na źródło zasilania, budowę czy zastosowaną technologię. Istotnym podziałem jest też ten ze względu na temperaturę zasilania – wyróżniamy urządzenia wysokotemperaturowe i niskotemperaturowe. Czym różnią się te modele? Która pompa ciepła – wysokotemperaturowa czy niskotemperaturowa będzie najlepszym rozwiązaniem dla Twojego domu? Wyjaśniamy. 

Pompa niskotemperaturowa a wysokotemperaturowa – różnice 

Pompa ciepła w wyniku przemian termodynamicznych transportuje ciepło z dolnego źródła o niskiej temperaturze (np. powietrza) do górnego źródła o wyższej temperaturze (instalacji grzewczej). W zależności od odbiorników, czy są to tradycyjne kaloryfery czy np. instalacja podłogowa, do efektywnego ogrzewania wymagana jest inna temperatura wody zasilającej.

W wysokotemperaturowych pompach ciepła stosowane są technologie, które umożliwiają uzyskanie wyższej temperatury wody grzewczej, zazwyczaj jest to 65°C (maksymalnie nawet do 80°C). Z kolei niskotemperaturowe urządzenia osiągają temperatury w granicach 35-40°C. Mimo sporej różnicy temperatur na wyjściu, zarówno jeden jak i drugi typ pompy jest w stanie efektywnie ogrzać budynek. Jak to możliwe? 

Przy niższej temperaturze wody zasilającej, do uzyskania odpowiedniego komfortu cieplnego konieczna jest większa powierzchnia wymiany ciepła, którą oferuje np. instalacja podłogowa. Z tego powodu wymaga ona znacznie niższych temperatur, oscylujących w granicach 30-40°C.Z kolei tradycyjne, wysokotemperaturowe odbiorniki ciepła jak np. grzejniki żeberkowe, by działać efektywnie muszą być zasilane wodą o temperaturze 50-65°C. To czy wybierzemy pompę wysokotemperaturową czy niskotemperaturową powinno więc zależeć m.in. od instalacji grzewczej w budynku. 

Wysokotemperaturowa pompa ciepła – dla kogo?

Wysokotemperaturowe pompy ciepła są projektowane do pracy z temperaturami powyżej 50°C, co pozwala na ich integrację z tradycyjnymi systemami grzewczymi. Wysokotemperaturowe pompy ciepła to więc doskonałe rozwiązanie do modernizowanych domów, w których do tej pory stosowane były tradycyjne kotły na paliwo stałe.

Wysokotemperaturowe pompy ciepła sprawdzą się w budynkach:

  • z istniejącą, wysokotemperaturową instalacją grzewczą – np. tradycyjne grzejniki żeberkowe,
  • gdzie modernizacja systemu jest nieopłacalna,
  • użyteczności publicznej,
  • zakładów przemysłowych.

Niskotemperaturowa pompa ciepła – dla kogo?

Pompa ciepła niskotemperaturowa to urządzenie przeznaczone dla domów z dobrą izolacją termiczną i z ogrzewaniem płaszczyznowym. W przypadku starszych budynków, które mają zainstalowane tradycyjne systemy grzewcze, przed podjęciem decyzji o modelu niskotemperaturowym, warto przeprowadzić dokładną analizę techniczną i ekonomiczną, aby określić, czy taki system będzie efektywny i opłacalny.

Niskotemperaturowe pompy ciepła sprawdzą się w budynkach:

  • z niskotemperaturowymi odbiornikami ciepła np. ogrzewaniem podłogowym, sufitowym lub ściennym, z grzejnikami płytowymi lub w innych systemach ogrzewania płaszczyznowego,
  • energooszczędnych z nowoczesną instalacją grzewczą,
  • termomodernizowanych z nową lub zmodernizowaną instalacją grzewczą. 

Ile kosztuje wysokotemperaturowa, a ile niskotemperaturowa pompa ciepła?

Cena pompy ciepła zależy od wielu czynników m.in. od dolnego źródła czyli rodzaju urządzenia, jakości komponentów, producenta czy zastosowanych technologii. Jeśli chodzi o różnice między pompą nisko- a wysokotemperaturową, to ze względu na większą moc tej drugiej, jej koszt jest zazwyczaj wyższy. Cenę można jednak obniżyć dzięki dostępnym dotacjom. 

Pompy wysokotemperaturowe są zazwyczaj wybierane przez właścicieli modernizowanych domów. Wymieniając stary kocioł na paliwo stałe na nowoczesne źródło ciepła mogą oni skorzystać z dofinansowania w ramach programu “Czyste Powietrze”. Dla przykładu, podstawowe wsparcie dla pompy ciepła powietrze-woda o podwyższonej klasie energetycznej wynosi aż 19 400 zł. To znaczna kwota, która może pokryć nawet połowę kosztów pompy. 

Wysokotemperaturowa czy niskotemperaturowa – którą wybrać?

Instalacja grzewcza to jeden z kluczowych kryteriów wyboru pompy ciepła, ale nie jedyny! By pompa ciepła działała efektywnie i zapewniała pełen komfort cieplny, dom musi posiadać dobrą izolację termiczną. Dobrze ocieplony budynek, szybciej osiągnie wymaganą temperaturę. Odpowiednia izolacja zapobiegnie też wytracaniu ciepła, dzięki czemu pompa będzie potrzebowała mniej energii do ogrzewania pomieszczeń i utrzymania w nich odpowiedniej temperatury. O tym czy Twój dom posiada odpowiednie warunki do montażu pompy ciepła, powinien zdecydować specjalista to uprzednio przeprowadzonym audycie. Ekspert na podstawie informacji o budynku jak rodzaj i grubość izolacji czy dotychczasowym zużyciu paliwa określi zapotrzebowanie budynku na ciepło i dobierze odpowiednie rozwiązanie. W razie konieczności, doradca zasugeruje przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych, które są niezbędne by zapewnić Twojej rodzinie pełen komfort cieplny, bez względu na temperaturę na zewnątrz. 

Zainteresowany pompą ciepła dla swojego domu? Skontaktuj się z nami, a dobierzemy urządzenie, które skutecznie ogrzeje Twój dom i obniży rachunki do minimum! 

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
zapytaj o ofertę
Columbus