Moc instalacji fotowoltaicznej – 3kW.

Właściwy dobór mocy fotowoltaiki jest kluczowy dla jej opłacalności i czasu zwrotu inwestycji.

Orientacyjnie możesz samemu oszacować jaka moc instalacji fotowoltaicznej, będzie dla Ciebie optymalna jednak musisz wiedzieć, że dopiero szczegółowy audyt pozwoli zrobić to precyzyjnie. O mocy, decyduje przede wszystkim zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energię elektryczną. Można je określić na podstawie faktur za prąd. Najlepiej gdy będą one uwzględniały cały rok, ponieważ zużycie może być zmienne w poszczególnych miesiącach.

Oblicz opłacalność
mocpv_intro_bg
moc_img

Dobór mocy instalacji.

By właściwie dobrać moc instalacji trzeba również wziąć pod uwagę:

  • miejsce montażu (dostępna powierzchnia, orientacja względem stron świata, kąt nachylenia połaci czy możliwe zacienienia)
  • przewidywany wzrost zapotrzebowania na prąd,
  • poziom autokonsumpcji,
  • magazyn energii.

Precyzyjnie dobrana wielkość instalacji to jeszcze większa opłacalność systemu, ale też szybszy zwrot inwestycji. Jeśli moc instalacji będzie za mała, nie pokryje ona potrzeb energetycznych domu, przez co brakującą energię trzeba będzie dodatkowo dokupić (poza rozliczeniem z depozytu prosumenta). Za duża do potrzeb instalacja to większa inwestycja, która będzie dłużej się spłacać. Co istotne, net-billing posiada limit – środki jakie otrzymasz za nadwyżki, mogą stanowić maksymalnie 20% wartości prądu, który prześlesz do sieci w miesiącu, którego dotyczy zwrot nadpłaty.

Fotowoltaika 3 kW
– czy to wystarczająco?

Fotowoltaika 3 kW – czy warto? To częste pytanie osób rozważających montaż fotowoltaiki. Moc instalacji w granicach 3-4 kWp powinna pokryć zapotrzebowanie niewielkiej rodziny, która korzysta jedynie ze standardowych sprzętów domowych. Rozważając instalację o małej mocy należy zastanowić się nad tym czy będzie ona wystarczająca i nie planujemy w najbliższym czasie znacząco zwiększyć zużycia.

Zazwyczaj zużycie energii w domu jednorodzinnym wynosi powyżej 3000 kWh. W 2020 r. przeciętna moc domowej instalacji fotowoltaicznej, powstającej w naszym kraju, wynosiła około 5,6 kW (statystyki programu “Mój Prąd”).

fotowol_bg
Panele fotowoltaiczne 3 kW
– ile energii wyprodukują?

Polska posiada dobre warunki pod względem produkcji energii z elektrowni słonecznych. Średnie nasłonecznienie w naszym kraju  wynosi ok. 1000 kWh/m2. To oznacza, że z 3 kWp paneli fotowoltaicznych można wyprodukować rocznie ok. 2700-3000 kWh energii elektrycznej. Standardowo w Polsce przyjmuje się, że na każde zużyte rocznie 1000 kWh energii potrzebne jest ok. 1,25 kWp mocy instalacji fotowoltaicznej. Jeśli więc gospodarstwo domowe zużywa w rok np. 3500 kWh, będzie potrzebowało instalacji o mocy około 4,4 kWp.

3 kW fotowoltaika
– ile paneli potrzeba?

By zbudować instalację fotowoltaiczną o mocy 3 kW potrzeba od 6 do nawet 12 paneli. Wszystko zależy od mocy modułu wykorzystanego do budowy – im niższa to więcej paneli trzeba by zbudować instalację. Jaki panel fotowoltaiczny? 3kw to stosunkowo niewielka instalacja – dla przykładu na instalację o mocy 3,3 kWp potrzeba 9 modułów o mocy 370 kWp.

Na domowe instalacje dachowe wykorzystuje się moduły o wysokiej sprawności – o dużej mocy i względnie małej powierzchni. Jest to szczególnie istotne, ponieważ dachy mają ograniczoną przestrzeń, często zmniejszoną dodatkowo np. oknami dachowymi czy kominami. Ułożenie dużych modułów mogłoby być problematyczne.

Instalacja fotowoltaiczna 3 kW – cena?

Zestaw fotowoltaiczny 3 kw – cena uzależniona jest od wielu zmiennych, indywidualnych dla każdej instalacji. Na ostateczny koszt wpływa m.in.:

  • rodzaj i jakości wykorzystanych komponentów,
  • jakość i rodzaj zabezpieczeń instalacji p.poż i elektrycznych,
  • miejsce montażu (instalacje naziemne są droższe, ze względu na konieczność budowy odpowiedniej konstrukcji),
  • gwarancja – jej długość oraz zakres,
  • dodatkowe usługi.

Ważne, by decydując się na inwestycję w instalację fotowoltaiczną nie sugerować się jedynie ceną. Oczywiście jest to ważny czynnik, jednak ważniejsza od niskiego kosztu jest jakość. Dlaczego? Fotowoltaika ma pracować wydajnie przez ponad 30 lat, warto więc by wykonana była z solidnych komponentów przez doświadczonego wykonawcę. Chcąc obniżyć koszty fotowoltaiki możesz skorzystać z rządowych dotacji i ulg. Obecnie funkcjonuje kilka programów oferujących dofinansowanie do instalacji OZE i innych nowoczesnych rozwiązań dla domu.

Uzyskaj ofertę
koszt_img
dom_img

Na co wystarczy 3 kWh w Twoim domu?

Chcesz wiedzieć na ile wystarczy wyprodukowany prąd przez Twoje panele fotowoltaiczne? 3 kwh odpowiada ilości energii zużywanej przez urządzenie o mocy 3 000 watów (W) w ciągu godziny.

3 kWh wyprodukowanej energii wystarcza np. na:

  • 3 cykle zmywarki lub pralki,
  • ok. 2 h suszenia ubrań w suszarce bębnowej,
  • 27 godzin włączonego telewizora LED 50 cali,
  • ponad 3 dni działania lodówki.

Obecnie otaczamy się coraz większą liczbą urządzeń, które wymagają zasilania energią elektryczną. Ułatwiają życie, dostarczają rozrywki, nie sposób z nich zrezygnować. Jednak im więcej w domu sprzętów zasilanych energią elektryczną, tym większe zużycie, a więc rachunki za prąd. Fotowoltaika o odpowiednio dobranej mocy jest najlepszym sposobem na ich obniżenie. Jesteś zdecydowany na instalację? Jej dobór powierz specjalistom którzy na podstawie szczegółowego audytu dobiorą zestaw dopasowany do Twoich aktualnych i przyszłych potrzeb.

Porównaj dynamiczne bilansowanie 1:1 z net-billingiem i oblicz opłacalność instalacji fotowoltaicznej od Columbus