Kariera Blog Relacje inwestorskie
PL

Audyt fotowoltaiczny – na czym polega?


Audyt fotowoltaiczny dla inwestorów indywidualnych polega na rozmowie konsultacyjnej i wstępnych oględzinach miejsca inwestycji, dzięki czemu możliwa jest ocena możliwości montażowych, a także oszacowanie zapotrzebowania na prąd. Indywidualna analiza pozwoli właściwie dobrać moc instalacji i jej lokalizację. Na czym polega audyt i czy jego wykonanie jest potrzebne?

Audyt fotowoltaiczny – wywiad z inwestorem

Rozmowa z inwestorem jest najważniejszym etapem przy doborze mocy instalacji fotowoltaicznej. Dzięki szczegółowemu wywiadowi możliwe jest dobranie mocy instalacji, pokrywającej 100% zapotrzebowania na prąd.

Pierwszym krokiem w audycie jest analiza rachunków za prąd, najlepiej gdy będą one podsumowywały cały ubiegły rok, lub ostatnie miesiące. Na tym etapie doradca ustala także przewidywany przez inwestora możliwy wzrost zapotrzebowania na energię czyli np. planowaną zmianę sposobu ogrzewania, zakup energochłonnych urządzeń jak np. klimatyzator. 

Na podstawie szczegółowej analizy faktur i potrzeb Klienta, z uwzględnieniem zasad rozliczania energii w postaci opustów możliwy jest dobór mocy instalacji fotowoltaicznej

Audyt fotowoltaiczny – ocena możliwości montażowych

W trakcie audytu fotowoltaicznego – poza określeniem ilości zapotrzebowania na prąd – specjalista dokona oceny możliwości montażowych. Analiza powinna zawierać informację o:

Przed przystąpieniem do montażu firma sporządzi projekt techniczny w którym uwzględni rozmieszczenie paneli fotowoltaicznych, miejsce na falownik, a także rozplanuje okablowanie instalacji. 

Analiza ekonomiczna

Dzięki ustaleniu mocy i szczegółów montażu instalacji, specjalista dokona wyceny instalacji wraz z montażem. Następnie, na podstawie rocznego zużycia energii elektrycznej, wysokości rachunku i z uwzględnieniem wzrostu cen prądu, doradca wykona symulację oszczędności w ciągu 10, 15 i 30 lat. Analiza ekonomiczna powinna także określać czas po jakim inwestycja się zwróci (z uwzględnieniem możliwości uzyskania dotacji) oraz ile prądu zostanie wygenerowane przez instalację w rok.

audyt fotowoltaiczny

Po audycie…

Po doborze odpowiednich rozwiązań, przychodzi czas na stworzenie ostatecznego projektu oraz potrzebnej dokumentacji dla zakładu energetycznego. Firma oferująca kompleksowe rozwiązania pomoże także w uzyskaniu kredytu i sporządzi dokumentację w celu  pozyskania dofinansowania.

—————

Darmowy audyt fotowoltaiczny oferowany przez Columbus Energy pozwoli na zebranie potrzebnych informacji i stworzenie projektu instalacji dopasowanej do Twoich indywidualnych potrzeb. Precyzyjnie dobrana moc instalacji, obniży rachunki za prąd do minimalnych opłat stałych, a także skróci czas zwrotu inwestycji. Szczegółowy audyt to gwarancja udanej inwestycji, którą można cieszyć się przez długie lata.

Nie masz jeszcze fotowoltaiki? Zamów spotkanie z doradcą energetycznym

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego darmowego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami.