
Panele fotowoltaiczne vs. kolektory słoneczne
#fotowoltaika
szukaj frazy
4/06/2018
6 minut czytania
Audyt efektywności energetycznej musi systematycznie przeprowadzać każdy przedsiębiorca, który spełnia określone warunki. W przypadku jego braku,
naraża swoją firmę
na surowe kary finansowe. Jakie przedsiębiorstwa kwalifikują się do wykonania tego rodzaju audytu i na czym dokładnie polega?
Audyt efektywności energetycznej jest niezbędny dla firm, które planują przedsięwzięcia mające na celu poprawę efektywności energetycznej w celu uzyskania tzw. białych certyfikatów. Podobnie jest przy pozyskiwaniu dofinansowania na inwestycje związane z poprawą efektywności energetycznej. Audyt efektywności jest często mylony z audytem energetycznym, jednak istnieje między nimi zasadnicza różnica. Ten drugi typ obejmuje całą gospodarkę energetyczną firmy i co najmniej 90% zużycia wszystkich dostępnych nośników prądu. Natomiast audyt efektywności obejmuje przedsięwzięcie, którego celem jest zwiększenie efektywności energetycznej, określenie oszczędności energii oraz analizę wygenerowanych oszczędności po zrealizowaniu wyznaczonych przedsięwzięć. Wykonuje go się również dla kilku takich samych przedsięwzięć, służących do generowania oszczędności energii w przedsiębiorstwie.
Audyt powinien dostarczać przedsiębiorcy informacje o zużyciu energii w danym budynku, sieci budynków należących do przedsiębiorstwa lub urządzeniach technicznych, a także sposobach, które pozwalają wygenerować oszczędności energetyczne.
Z obowiązku sporządzenia audytu zostały wyłączone mikro, małe oraz średnie przedsiębiorstwa – zgodnie z ustawą
z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (DzU z 2016 r. poz. 1829 ze zm.). Natomiast muszą go sporządzać największe przedsiębiorstwa, które spełniają następujące warunki:
Spełnienie nawet jednego warunku, zobowiązuje przedsiębiorcę do przeprowadzenia audytu efektywności energetycznej. Natomiast firmy
posiadające certyfikowany system zarządzania energią, który określa Polska Norma dotycząca systemów zarządzania energią, wymagań i zaleceń użytkowania (norma PN-EN ISO 50001) albo system zarządzania środowiskowego,
odpowiadający wymogom EMAS lub normom PN-EN ISO 14001, są
zwolnione ze sporządzania audytu. Jest to możliwe w przypadku, gdy audyt został przeprowadzony w ramach wdrażania takiego systemu.
Natomiast przedsiębiorcy podlegający obowiązkowi przeprowadzania audytu, muszą to robić raz na cztery lata.
W przeciwnym razie grożą im poważne konsekwencje. Po przeprowadzeniu audytu i uzyskaniu informacji na temat oszczędności energii możliwych do wygenerowania, przedsiębiorca musi złożyć zawiadomienie do
prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, w terminie do 30 dni.
Wykonanie audytu nie jest ograniczone do określonego rodzaju przedsiębiorstw. Poza przedsiębiorcami, którzy zajmują się transportem oraz produkcją, audyt muszą przeprowadzać również firmy,
działające w różnych sektorach – oferujące usługi oraz prowadzące działalność handlową. Wielu właścicieli takich firm, nie zadaje sobie sprawy o obowiązku systematycznego przeprowadzania audytu efektywności energetycznej, przez co naraża się na potężne kary finansowe. W przypadku niewywiązania się z takiego obowiązku, gdy postępowanie przez organ regulacyjny nie zostało jeszcze wszczęte, przedsiębiorca powinien jak najszybciej wykonać audyt oraz złożyć wyjaśnienia w tej sprawie przed właściwym regulatorem. Tylko w takiej sytuacji organ ma prawo odstąpić od zastosowania kary finansowej.
Do rodzajów przedsięwzięć, które służą poprawie efektywności energetycznej należą:
Przedsięwzięcia
mogą dotyczyć obiektów, które znacznie różnią się od siebie, ale jest w nich
użytkowana energia elektryczna. Mogą nimi być: szpitale, stadiony sportowe, fabryki, huty, hipermarkety, hotele, cementownie, kopalnie, itd.
Audyt efektywności energetycznej zgodnie z rozporządzeniem ministra, składa się z następujących części:
Audyt musi zawierać również ocenę stanu technicznego badanego obiektu oraz analizę zużyci energii. Na te części składają się:
Ponadto audyt może zawierać identyfikację oraz wskazanie miejsc o podwyższonej energochłonności, a także rozwiązania, które pozwalają zmniejszyć zużycie energii.
Po kompletnym wykonaniu audytu efektywności energetycznej, przedsiębiorca ma możliwość ubiegania się o tzw. białe certyfikaty. Umożliwiają one uzyskanie dofinansowania na
przedsięwzięcia proefektywnościowe. Należą do nich m.in.:
wymiana odcinka wyeksploatowanej sieci ciepłowniczej na nową sieć preizolowaną, wymiana wyeksploatowanych pomp, wentylatorów lub innych urządzeń na takie, które oszczędzają energię i posiadają optymalną wydajność. Białe certyfikaty są przyznawane na podstawie złożonego wniosku.
Profesjonalnie przeprowadzony audyt efektywności energetycznej, pozwala przedsiębiorcy zastosować optymalne rozwiązania, które zmniejszają poziom zużycia energii. To przekłada się na niższe koszty produkcji i sprawia, że firma może ubiegać się o dofinansowanie na dane przedsięwzięcie oraz staje się przyjazna dla środowiska – co jest ostatnimi czasy popularnym tematem.
udostępnij artykuł dalej .