Moc instalacji fotowoltaicznej – 50 kW.

Największych oszczędności z fotowoltaiki można doświadczyć, gdy wielkość instalacji zostanie precyzyjnie dobrana do zapotrzebowania firmy.

Aby to osiągnąć, należy dokładnie przeanalizować ubiegłe faktury za energię elektryczną, najlepiej z całego roku. Moc instalacji będzie również zależna od wszystkich planowanych inwestycji wpływających na rozwój biznesu, takich jak rozbudowa kadry, zwiększenie wolumenu produkcji czy też zakup nowych maszyn i urządzeń. Obliczenie zapotrzebowania energetyczne biznesu najlepiej będzie powierzyć specjaliście, który dobierze również wielkość instalacji.

Oblicz opłacalność
mocpv_intro_bg
moc_img

Dobór mocy instalacji.

Na jakie elementy należy zwrócić uwagę podczas doboru odpowiedniej mocy instalacji fotowoltaicznej?

  • lokalizacja systemu fotowoltaicznego (powierzchnia, ustawienie względem stron świata, możliwe zacienienia),
  • przyszłe zapotrzebowanie na energię firmy,
  • aktualny system rozliczeń,
  • poziom autokonsumpcji produkowanej energii.

Instalacja dobrze dopasowana do potrzeb energetycznych przedsiębiorstwa zapewni długoterminową opłacalność inwestycji i będzie generować oszczędności przez kolejne lata. A co jeśli zostanie źle dobrana? System o zbyt małej mocy nie zredukuje rachunków firmy o tyle, ile chcesz, a w niedalekiej przyszłości instalację będzie trzeba najprawdopodobniej rozbudować. Natomiast zbyt duża moc będzie wiązać się z wysokim poziomem inwestycji i dłuższym okresem zwrotu.

Instalacja fotowoltaiczna 50 kW
– czy to wystarczająco?

Instalacja fotowoltaiczna 50 kW to konstrukcja o dużej mocy, przez co może sprawdzić się doskonale w takich przedsiębiorstwach jak fabryka mebli, wytwórnia paneli ogrodzeniowych, zakład wyrobów cukierniczych, ośrodek wypoczynkowy, fabryka narzędzi budowlanych, zakład garbarski, wytwórnia opakowań itp.

Jak definiowana jest instalacja fotowoltaiczna do 50 kW? Przepisy jasno określają, że systemy fotowoltaiczne o mocy nie większej niż 50 kW to mikroinstalacje. Z kolei konstrukcje o mocy większej niż 50 kW zaliczamy już do tzw. małych instalacji. Co ważne, właściciel instalacji do 50 kW określany jest jako prosument, czyli podmiot wytwarzający i konsumujący energię na swoje potrzeby. Musi posiadać umowę kompleksową, a jego głównej działalności gospodarczej nie może stanowić produkcja energii elektrycznej. A co z przedsiębiorstwami posiadającymi instalację powyżej 50 kW? Są one wytwórcami, którzy sprzedają nadwyżki produkowanego prądu po średniej cenie sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym. Jeśli więc planujesz instalację o mocy w okolicach 50 kW, pamiętaj, że jest to ważna granica, a jej przekroczenie będzie wiązać się z innymi wymaganiami prawnymi.

fotowol_bg
Instalacja fotowoltaiczna 50kW
– ile energii wyprodukuje?

Ponieważ w naszym kraju średnie nasłonecznienie plasuje się na poziomie ok. 1000 kWh na metr kwadratowy, fotowoltaika ma doskonałe warunki do produkcji energii ze słońca. Panele fotowoltaiczne 50 kW mogą wytworzyć średnio od 45 000 do 50 000 kWh w ciągu roku. Przyjmuje się, że na każde 1000 kWh rocznego zapotrzebowania energetycznego należy liczyć ok. 1,25 kWp mocy fotowoltaiki. Instalacja o wielkości 50 kW będzie więc odpowiednia dla firm, które zużywają 42 000 kWh w ciągu 12 miesięcy.

Fotowoltaika 50 kW
– ile paneli potrzeba?

Aby uzyskać instalację fotowoltaiczną o mocy 50 kW, trzeba będzie użyć od 106 do 167 modułów. Dokładną liczbę trudno oszacować, ponieważ będzie zależna od mocy i sprawności poszczególnych modeli. Na rynku powszechne są już ogniwa o mocy wyższej niż 350 Wp, jednak najmocniejsze panele stosuje się w konstrukcjach farmowych. Ich moc dochodzi nawet do 500 Wp. Dobór komponentów warto powierzyć ekspertowi, który wykona audyt potrzeb energetycznych i poleci najlepsze rozwiązania.

Instalacja fotowoltaiczna 50 kW – cena?

Na koszt fotowoltaiki duży wpływ będzie mieć firma, z jaką nawiążesz współpracę oraz zakres oferowanych przez nią usług.

To, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 50 kW, będzie zależne od następujących czynników:

  • lokalizacja instalacji – systemy gruntowe są droższe niż dachowe,
  • moc instalacji – im większa instalacja, tym tańszy będzie 1 kWp,
  • rodzaj i jakość użytych komponentów oraz zabezpieczeń,
  • gwarancja – możesz wybrać bardziej zaawansowane opcje, które są dodatkowo płatne,
  • uzupełniające usługi – rzeczy takie jak szybki montaż, ubezpieczenie czy serwis instalacji są najczęściej dodatkowo płatne.

Interesuje Cię własna fotowoltaika 50 kW? Cena instalacji może zostać pokryta z Twoich środków własnych, ale w ramach wsparcia dostępne są także inne opcje, w tym niskooprocentowane pożyczki rządowe, pożyczki komercyjne lub leasing. Podmioty, które nie chcą inwestować swoich funduszy, mogą skorzystać z możliwośc dzierżawy instalacji (PV as a service).

Uzyskaj ofertę
koszt_img
dom_img

Na co wystarczy 50 kWh w Twojej firmie?

Co możesz zrobić z energią elektryczną generowaną przez panele fotowoltaiczne 50 kW? Zakłada się, że system o wielkości 50 kWh produkuje prąd zużywany przez sprzęty o mocy 50 000 watów (W) w ciągu godziny.

50 kWh można wykorzystać do m.in. do zasilenia:

  • 93 dni pracy komputera stacjonarnego,
  • 132 dni pracy laptopa,
  • prawie rok pracy mikrofalówki.

Energia elektryczna jest niezbędna, aby firmy mogły funkcjonować efektywnie i realizować zlecenia swoich klientów. Także rozwój biznesu bardzo często łączy się z podwyższeniem dotychczasowych rachunków za prąd. Aby temu przeciwdziałać i zadbać o długofalowe oszczędności, warto rozważyć inwestycję w fotowoltaikę, która zapewni przedsiębiorstwu darmową i ekologiczną energię ze słońca.

Porównaj dynamiczne bilansowanie 1:1 z net-billingiem i oblicz opłacalność instalacji fotowoltaicznej od Columbus