Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz

Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz
5 minut 33 sekund

Bon energetyczny – kto może skorzystać i otrzymać nawet 1200 zł?

bon energetyczny

Bon energetyczny to inicjatywa, która ma wesprzeć Polaków w obliczu rosnących kosztów energii elektrycznej. Nowa ustawa, podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę 7 czerwca 2024 roku, a uchwalona przez Sejm 23 maja 2024 roku, wprowadza jednorazowe świadczenie finansowe dla wybranych gospodarstw domowych. Ile wyniesie kwota wsparcia? Kto może otrzymać bon energetyczny? 

Czym jest bon energetyczny?

Bon energetyczny to jednorazowe świadczenie, którego celem jest zmniejszenie obciążenia gospodarstw domowych wysokimi rachunkami za energię elektryczną. Wsparcie kierowane jest głównie dla domów o niższych dochodach. Szacuje się, że z pomocy może skorzystać nawet 3,5 mln gospodarstw.

Kto może otrzymać bon energetyczny?

Beneficjentami bonu energetycznego będą gospodarstwa domowe, których średnie miesięczne dochody w 2023 roku nie przekroczyły 2500 zł na osobę w przypadku gospodarstw jednoosobowych oraz 1700 zł na osobę w gospodarstwach wieloosobowych.

Bon energetyczny będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota bonu będzie redukowana o sumę przekroczenia na zasadzie „złotówka za złotówkę” . Minimalna kwota wypłaty to 20 zł. 

Jakie kwoty można otrzymać?

Ustawa przewiduje cztery kategorie wsparcia finansowego:

 • Gospodarstwa jednoosobowe: 300 zł
 • Gospodarstwa 2-3 osobowe: 400 zł
 • Gospodarstwa 4-5 osobowe: 500 zł
 • Gospodarstwa 6-osobowe i większe: 600 zł

Osoby korzystające z elektrycznych źródeł ogrzewania mogą liczyć na podwojenie tych kwot, co oznacza, że wysokość bonu wyniesie odpowiednio:

 • Gospodarstwa jednoosobowe: 600 zł
 • Gospodarstwa 2-3 osobowe: 800 zł
 • Gospodarstwa 4-5 osobowe: 1000 zł
 • Gospodarstwa 6-osobowe i większe: 1200 zł

Jak złożyć wniosek?

Wnioski o bon energetyczny należy składać do lokalnych urzędów gminy – do wójta, burmistrza, prezydenta miasta lub przez aplikację mObywatel – w okresie od 1 sierpnia do 30 września 2024 roku. Gminy będą miały 60 dni na rozpatrzenie wniosków. Świadczenie powinno zostać wypłacone w 2024 roku lub na początku 2025 roku.

Czasowe ograniczenia cen energii elektrycznej

Ustawa wprowadza również ograniczenia cen energii elektrycznej i ciepła systemowego na określony czas. Maksymalna cena prądu w drugiej połowie 2024 roku wyniesie 500 zł za MWh dla gospodarstw domowych (obecnie 412 zł netto/MWh dla odbiorców nie przekraczających limitów zużycia) oraz 693 zł za MWh dla jednostek samorządu, instytucji użyteczności publicznej (takich jak szkoły, żłobki, szpitale) oraz małych i średnich przedsiębiorstw. 

Ceny ciepła w 2024 r.

Ustawa przedłuża również funkcjonowanie mechanizmu maksymalnej ceny dostawy ciepła do 30 czerwca 2025 roku. Ceny te zostaną podwyższone w stosunku do tych z dnia 30 września 2022 roku o odpowiednio 46% w okresie od 1 lipca 2024 roku do 31 grudnia 2024 roku oraz 52% w okresie od 1 stycznia 2025 roku do 30 czerwca 2025 roku.

Maksymalna cena ciepła będzie także objęta limitem wynikającym z nowej średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą. W okresie od 1 lipca 2024 roku do 31 grudnia 2024 roku wyniesie ona 119,39 zł za GJ, natomiast od 1 stycznia 2025 roku do 30 czerwca 2025 roku – 134,97 zł za GJ dla wszystkich źródeł ciepła. W rozliczeniach z odbiorcami przedsiębiorstwa ciepłownicze będą zobowiązane stosować najbardziej korzystną cenę dla odbiorcy.

Nowe stawki za gaz – wzrost cen od 1 lipca 2024 roku

Na podstawie ustawy z 15 grudnia 2022 roku, gospodarstwa domowe oraz chronieni odbiorcy płacą obecnie za gaz 24,62 gr/kWh brutto. Te taryfy, wraz z opłatami abonamentowymi i dystrybucyjnymi, są utrzymywane na poziomie końca 2022 roku. Jednakże od 1 lipca 2024 roku, ceny ulegną zmianie. PGNiG Obrót Detaliczny zapowiedziało wzrost cen gazu o około 45%. 

Dla odbiorców chronionych czyli m.in. gospodarstw domowych, średni wzrost cen gazu wyniesie około 45-47%, a wraz z wyższymi stawkami dystrybucyjnymi, rachunki za gaz mogą wzrosnąć o 50-60% w drugiej połowie 2024 roku w porównaniu do 2022 roku. 

Odbiorcy nie objęci ochroną odczują wzrost cen o około 59% .

Czy można ochronić się przed wzrostem cen energii?

Bon energetyczny to ważne wsparcie dla wielu polskich rodzin, które zmagają się z rosnącymi kosztami energii. Dzięki tej inicjatywie, gospodarstwa domowe o niższych dochodach będą mogły otrzymać wsparcie finansowe, które pomoże im sprostać wydatkom na energię elektryczną w tym roku. Jednakże, bon jest jednorazowym świadczeniem i nie zapewnia długoterminowej ochrony przed wzrostem cen energii.

Fotowoltaika jako trwałe rozwiązanie

Podczas gdy bon energetyczny oferuje chwilową ulgę, fotowoltaika stanowi długoterminową strategię obniżenia rachunków za prąd. Instalacja paneli słonecznych pozwala na produkcję własnej energii, co zwłaszcza w połączeniu systemu z magazynem energii, znacznie redukuje zależność od zewnętrznych dostawców energii i chroni przed przyszłymi podwyżkami cen.

Inwestycja w panele fotowoltaiczne to sposób na zabezpieczenie się przed wzrostem cen energii na wiele lat. Choć początkowy koszt instalacji może być wysoki, dostępne są różne formy dofinansowania i ulgi podatkowe, które mogą zredukować koszty początkowe. Dodatkowo, zwrot z inwestycji w postaci niższych rachunków za energię sprawia, że fotowoltaika jest ekonomicznie opłacalna w dłuższej perspektywie.

Jeśli obawiasz się inwestycji w fotowoltaikę ze względu na obecny system rozliczeń, musisz wiedzieć, że obecnie rząd pracuje nad zmianami w net-billingu, tak by zwiększyć opłacalność fotowoltaiki. Zmiany te mają na celu poprawę warunków dla prosumentów, co ma uczynić fotowoltaikę jeszcze bardziej atrakcyjną i korzystną inwestycją. Wśród proponowanych rozwiązań jest m.in. zwiększenie zwrotu wartości nadwyżek energii w depozycie prosumenckim niewykorzystanej przez 12 miesięcy do 30% (po przejściu na rozliczenie godzinowe) czy współczynnik korekcyjny 1,23 o który ma być powiększana wartość depozytu prosumenckiego dla danego miesiąca kalendarzowego.

Wciąż nie przekonuje Cię net-billing? Alternatywną opcją jest Dynamiczne bilansowanie 1:1 od Columbus. 

Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – co zyskujesz?

Dynamiczne bilansowanie energii z gwarancją 1:1 zapewnia stabilny zwrot z inwestycji. W systemie rozliczeń od Columbus za każdy 1 kWh energii, którą wprowadzasz do sieci, otrzymujesz dokładnie 1 kWh. System oferuje także dodatkowe korzyści jak np. dynamiczną dopłatę. Dopłata polega na tym, że gdy średnia dzienna cena odsprzedaży nadwyżki będzie wyższa niż Twoja cena energii, dostaniesz bonus +10% za kWh wprowadzony tego dnia. 

Z bilansowaniem 1:1 od Columbus zyskujesz:

 • gwarancję 1:1 – za każdy oddany 1 kWh pobierzesz 1 kWh,
 • dynamiczną dopłatę +10%,
 • stałą stawkę za energię pobraną z sieci (indeksowana co 12 miesięcy),
 • wirtualny magazyn energii ważny przez cały okres trwania umowy,
 • możliwość pokrycie kosztów dystrybucji nadwyżkami z magazynu,
 • niską opłatę produktową – 24,99 zł.

Chcesz wiedzieć więcej o Dynamicznym bilansowaniu z gwarancją 1:1, wejdź na: Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 lub skontaktuj się z nami. A nasz przedstawiciel przedstawi Ci szczegóły oferty i zaproponuje najlepsze rozwiązania dla Twojego domu.

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
zapytaj o ofertę
Columbus