Mój Prąd 6.0 od 2 września – nie przegap szansy na dofinansowanie!

Zobacz

Mój Prąd 6.0 od 2 września – nie przegap szansy na dofinansowanie!

Zobacz
11 minut 0 sekund

Columbus Energy kontra oszuści – jak wybrać sprawdzonego dostawcę OZE?

Columbus Energy kontra oszuści – jak wybrać sprawdzonego dostawcę OZE? Columbus Energy Sylwia Lewkowicz Artykuły o fotowoltaice
Ocena 4.5
4.5 (8)
4.5
8
5
Columbus oszuści

Wzrost cen energii oraz dostępność dotacji przyczyniły się do wzmożonego zainteresowania instalacjami odnawialnych źródeł energii. W obliczu rosnących rachunków, Polacy coraz częściej inwestują w rozwiązania, które nie tylko zapewniają bezpieczeństwo energetyczne, ale również odciążają ich domowe budżety.  Jednakże, wraz z rosnącym popytem na ekologiczne rozwiązania, pojawia się ryzyko nieuczciwych praktyk ze strony niektórych sprzedawców, którzy dążą do osiągnięcia korzyści finansowych kosztem klientów. Jak nie dać się oszukać na fotowoltaikę? Na co zwracać uwagę przy wyborze dostawcy? Czy opinie o firmie to jedyny wyznacznik?

Oszustwo na fotowoltaikę – jak działa?

Coraz częściej w mediach pojawiają się informację o oszustwach związanych z fotowoltaiką. Policja ostrzega przed coraz bardziej wyrafinowanymi metodami, jakimi posługują się nieuczciwe firmy. Oszustwa z reguły wiążą się z wyłudzaniem kredytów na zakup paneli słonecznych, lecz nie brakuje także przypadków sprzedaży sprzętu o niskiej jakości. 

Kolejnym przykładem nieuczciwych praktyk są obietnice oszczędności na rachunkach za prąd na poziomie 100%. Takie zapewnienia są zwykle nierealistyczne i nie mają oparcia w rzeczywistości o czym każdorazowo informują doradcy Columbus Energy. Oszuści mogą obiecywać potencjalnym klientom, że dzięki darmowej energii nie będą w ogóle płacić rachunków, jednak jest to nieprawda. Nawet z fotowoltaiką, choć rachunki za prąd mogą być znacznie niższe, nie można oczekiwać całkowitego braku opłat. Nadal istnieją koszty związane z utrzymaniem systemu, opłatami sieciowymi i innymi składnikami rachunku za prąd, które muszą być opłacone.

Podczas podejmowania decyzji dotyczącej wyboru oferty, istotne jest, aby nie ograniczać się wyłącznie do analizy ceny. Zapewnienie wysokiej jakości sprzętu oraz kompleksowych gwarancji, które zapewniają długotrwałą i niezawodną eksploatację instalacji fotowoltaicznych to coś na co stawia Columbus. Oszuści w celu pozyskania klientów, często oferują zaniżone ceny jako sposób na przyciągnięcie uwagi. Prezentowana jako okazja oferta, w rzeczywistości może okazać się pułapką. Niska cena często idzie w parze z niską jakością komponentów lub usług. Słabej jakości sprzęt może nie tylko działać mniej wydajnie, ale także być mniej trwały, co ostatecznie może prowadzić do konieczności częstszych napraw lub wymiany całego systemu, co generuje dodatkowe koszty. Aby uniknąć stania się ofiarą takiego oszustwa, ważne jest, aby zachować zdrowy rozsądek i ostrożność przy podejmowaniu decyzji zakupowych. Zawsze należy dokładnie przestudiować ofertę i firmę oferującą dany produkt i usługę

Jak nie dać się oszukać?

Aby uniknąć oszustw związanych z fotowoltaiką, warto przestrzegać kilku kluczowych zasad:

 1. Zbadaj wiarygodność firmy – przed podjęciem decyzji o zakupie instalacji fotowoltaicznej, dokładnie zbadaj firmę oferującą usługi. Sprawdź, czy podmiot ma zarejestrowaną działalność gospodarczą i jest podatnikiem VAT. Przydatne w tym celu będą internetowe wyszukiwarki KRS czy CEIDG. Zwróć uwagę na wysokość kapitału zakładowego firmy, jest to maksymalna kwota odpowiedzialności za zobowiązania. Istotne jest również doświadczenie firmy, ile lat jest na rynku i jak dużą posiada bazę klientów.  Kilka tysięcy klientów to mocny argument na rzecz jej wiarygodności. Ponadto, duże firmy, zdając sobie sprawę z istotności swojego wizerunku, z reguły aktywnie reagują na potrzeby klientów, unikając ryzyka utraty reputacji.
 2. Notowanie firmy na giełdzie – obecność na giełdzie może być postrzegana jako wskaźnik stabilności oraz zaufania, ze względu na fakt, że takie firmy są poddawane rygorystycznemu nadzorowi i muszą spełniać określone standardy i wymogi.
 3. Porównaj oferty i uważaj na niskie ceny – nie decyduj się na pierwszą, najtańszą propozycję. Porównaj oferty od różnych firm, zwracając uwagę nie tylko na cenę, ale także na jakość sprzętu, gwarancje, obsługę posprzedażną i inne kluczowe czynniki. Pamiętaj, że jakość sprzętu i usług ma swoją cenę, a podejrzanie niska, może oznaczać kiepską jakość produktu lub ukryte koszty.
 4. Sprawdź sprzęt – jeśli to możliwe, dowiedz się więcej o sprzęcie, który firma proponuje oraz o stosowanych zabezpieczeniach. Sprawdź specyfikacje techniczne, poznaj opinie użytkowników na temat komponentów.
 5. Bądź świadomy – nie daj się zaskoczyć ani zmusić do podjęcia pochopnej decyzji. Staraj się zdobyć jak najwięcej informacji na temat instalacji fotowoltaicznej i procesu jej zakupu, abyś mógł podjąć świadomą decyzje. Na spotkaniu z sprzedawcą pytaj o wszystkie interesujące Cię kwestie. Specjalista będzie umiał rzeczowo i zrozumiale odpowiedzieć na wszystkie pytania, wyjaśnić wątpliwości i przedstawić szczegóły dotyczące instalacji fotowoltaicznej.
 6. Czytaj opinie – opinie mogą dostarczyć cennych informacji na temat doświadczeń innych osób z daną firmą, jakości usług, obsługi klienta oraz działania systemu fotowoltaicznego w praktyce. Bądź jednak ostrożny, często zdarza się, że opinie są fałszywe lub zmanipulowane. Zwróć uwagę na liczbę opinii, wiarygodność źródła oraz reakcje firmy na negatywne komentarze. Po przeanalizowaniu komentarzy, staraj się wypracować ocenę całościową. Waga każdej opinii powinna być proporcjonalna do jej rzetelności i wiarygodności.

Ostrożne podejście jest kluczowe, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i zagwarantować, że inwestycja w instalację fotowoltaiczną będzie opłacalna i bezpieczna. Przed podjęciem decyzji o zakupie systemu fotowoltaicznego, ważne jest przeprowadzenie dokładnej analizy, zbadanie reputacji firm oraz skonsultowanie się z ekspertami w dziedzinie.

Columbus kontra oszuści

Columbus Energy od samego początku kładzie nacisk na przejrzystość i uczciwość w swoich praktykach biznesowych. Firma nie tylko stawia sobie za cel dostarczanie ekologicznych rozwiązań energetycznych, ale również dba o to, by procesy prowadzenia biznesu były klarowne i zrozumiałe dla klientów.Inwestujemy w szkolenia dla swoich pracowników, zwiększając ich świadomość i wrażliwość na potencjalne zagrożenia. Ponadto, stale monitorujemy i reagujemy na opinie naszych klientów, aby szybko rozpoznawać i rozwiązywać ewentualne problemy związane z nieuczciwymi praktykami.

Jesteśmy szczególnie dumni z faktu, że nasza firma szybko reaguje na zgłaszane problemy i podejmuje działania w celu ich rozwiązania. Jako lider branży, jesteśmy gotowi współpracować z UOKiK oraz innymi instytucjami, aby podnosić standardy w naszej dziedzinie i zapewnić klientom jak najlepszą obsługę. Jesteśmy przekonani, że dzięki naszym wysiłkom oraz współpracy z regulatorami, branża fotowoltaiczna w Polsce będzie rozwijać się w sposób odpowiedzialny i zgodny z najlepszymi praktykami.

Firmy z branży odnawialnych źródeł energii często są oskarżane o nieuczciwe praktyki oraz stosowanie nieodpowiednich warunków w umowach dla klientów tzw. klauzule abuzywne. Postępowania w tych sprawach prowadzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). W przypadku podejrzenia nieuczciwych praktyk, UOKiK wszczyna dochodzenie, w trakcie którego zbiera istotne materiały dla sprawy oraz ewentualne wyjaśnienia od firm. Jeśli podejrzenia okazują się bezpodstawne, a firma wykazuje inicjatywę prokonsumencką, UOKiK może zakończyć postępowanie bez nakładania kar. Taki właśnie przebieg miał przypadek Columbus Energy. Pomimo braku postawionych zarzutów, firma zdecydowała się dokonać zmian w treści umów, aby były one bardziej przejrzyste dla klientów i by jasne było, że zawsze mają oni prawo odstąpić od podpisanej umowy w określonym terminie.

Niestety, nie wszystkie postępowania w branży OZE kończą się pozytywnie. UOKiK nałożył kary między innymi na BO Energy (wcześniej FG Energy) i poinformował również o trwających postępowaniach wobec 3S Group OZE, Centrum Energii Odnawialnej INTI, Edison Energia, Energa Obrót, Euro CallCenter, Modern Energy Pro, PGEOZE PV, Sunday Polska, Woltanic oraz Woltex Development.

Columbus Energy – opinie klientów 

Columbus wzbudza zainteresowanie nie tylko klientów, ale także inwestorów czy osób poszukujących pracy w OZE. Internet będąc platformą wymiany doświadczeń i informacji, umożliwia użytkownikom dzielenie się swoimi opiniami na temat jakości usług, obsługi klienta, czy też ogólnego wrażenia związanego z korzystaniem z oferty Columbus Energy. Opinie na forum internetowym pozwalają jeszcze lepiej poznać firmę oraz ocenić jej reputację i transparentność.

Czytając recenzje, potencjalni klienci mogą poznać doświadczenia innych użytkowników, co umożliwia im wyrobienie sobie własnego zdania na temat wiarygodności i jakości usług oferowanych przez Columbus Energy. Opinie Google stają się zatem ważnym źródłem informacji dla osób rozważających skorzystanie z usług naszej firmy. 

„Firma wykazała się dużym profesjonalizmem od samego początku. Przedstawiono nam szczegółową analizę kosztów i korzyści, co pozwoliło nam dokładnie zrozumieć, jakie oszczędności możemy osiągnąć.” – możemy przeczytać w jednej z opinii na Google.

Columbus Energy – opinie praca

Opinie na temat pracy w Columbus Energy są istotne dla osób zainteresowanych zatrudnieniem w branży Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). Dzięki takim głosom potencjalni pracownicy mogą poznać atmosferę pracy w firmie, warunki zatrudnienia, możliwości rozwoju zawodowego oraz ogólne doświadczenia osób, które już pracują lub pracowały w Columbus Energy S.A. Opinie te są pomocne ponieważ zawierają informacje na temat kultury organizacyjnej, relacji z przełożonymi i współpracownikami, możliwości szkoleń oraz perspektyw rozwoju kariery w firmie.

Na popularnym serwisie pracy, Columbus posiada już ponad 1,5 tysiąca opinii. W większości przypadków są to oceny pracowników, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami związanych z pracą w firmie. Recenzje te stanowią cenny zbiór informacji dla osób poszukujących zatrudnienia, pozwalając im uzyskać lepsze zrozumienie atmosfery pracy, warunków zatrudnienia oraz perspektyw rozwoju w Columbus.

Oto przykładowe opinie pracowników:

“Jestem zadowolony z pracy w Columbus i mogę szczerze powiedzieć, że to jedno z najlepszych miejsc pracy, w jakim miałem okazję pracować. Najważniejszą rzeczą, która wyróżnia Columbus jest atmosfera w miejscu pracy, panuje tu mega pozytywna energia, takich ludzi jak tu to nie spotkałem nigdy wcześniej. “ 

“Pracuję w dziale technicznym już od kilku lat i muszę przyznać, że to zdecydowanie moje miejsce. Od samego początku miałem okazję pracować z fantastyczną ekipą ludzi. Są tu możliwości rozwoju i awansu.”

“Firma traktuje swoich pracowników naprawdę fair. To nie tylko słowa, ale codzienne działania, które budują zaufanie i lojalność. Dodatkowo, regularnie uczestniczymy w szkoleniach, które nie tylko pogłębiają naszą wiedzę produktową, ale również motywują nas do działania.”

Czy opinie to jedyny wyznacznik?

Opinie klientów o nie są jedynym wyznacznikiem, który należy brać pod uwagę podczas podejmowania decyzji o wyborze firmy zajmującej się fotowoltaiką. Są ważne, jednak należy pamiętać, że często są subiektywne, a dobre lub złe doświadczenia mogą być wynikiem różnych czynników, takich jak indywidualne oczekiwania klienta, jakość usług czy też okoliczności związane z konkretną instalacją fotowoltaiczną. Dlatego warto rozważyć wiele opinii i zbierać jak najwięcej informacji, aby dokonać świadomego wyboru. 

Sugerując się opiniami zwróć uwagę na:

 • Źródło opinii – sprawdź, czy opinie pochodzą z wiarygodnych platform. Unikaj stron, na których opinie mogą być łatwo sfałszowane przez nieuczciwą konkurencję lub zmanipulowane.
 • Liczbę opinii – większa liczba opinii może dostarczyć bardziej reprezentatywnych informacji na temat danej firmy, usługi lub produktu. Świadczy też o ilości klientów. 
 • Zróżnicowanie opinii – warto spojrzeć na różnorodność opinii, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Jeśli większość opinii jest jednostronna, może to świadczyć o manipulacji lub braku rzetelności.
 • Reakcja firmy – zwróć uwagę na to, jak firma reaguje na negatywne opinie. Czy podejmuje działania w celu rozwiązania problemów zgłaszanych przez klientów? Brak reakcji lub agresywne odpowiedzi mogą świadczyć o braku profesjonalizmu.
 • Analiza kontekstu – zawsze bierz pod uwagę kontekst, w którym wystawiana jest opinia. Czasami negatywne opinie mogą wynikać z jednorazowych incydentów lub nieporozumień, dlatego ważne jest, aby spojrzeć na sytuację z różnych perspektyw.

Pamiętaj, że opinie innych osób mogą dostarczyć cennych wskazówek, ale ostateczna decyzja powinna być poparta również własnymi badaniami i rozeznaniem na temat danej firmy czy produktu.

Recenzje klientów o firmie to priorytet na który zwracamy szczególną uwagę w Columbus Energy. Fotowoltaika opinie ma wśród naszych klientów bardzo dobre. Staramy się jednak wciąż doskonalić nasze usługi, tak żeby każdy klient był w pełni zadowolony z naszej pracy. Naszym celem jest zapewnienie najwyższej jakości produktów i usług w dziedzinie nowoczesnej energetyki.

Zainteresowany ofertą dla swojego domu lub firmy? Skontaktuj się z nami, a dobierzemy rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb. 

Oceń ten artykuł

zapytaj o ofertę
Columbus