Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz

Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz
3 minut 51 sekund

Jak przygotować nowy dom pod pompę ciepła?

nowy dom z pompą ciepła

Nowoczesne budynki powinny charakteryzować się wysokim standardem energetycznym, a także brakiem emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Z tego powodu nowe domy coraz częściej korzystają z ekonomicznych i ekologicznych urządzeń grzewczych jak pompa ciepła. Jest to rozwiązanie które w parze z fotowoltaiką pozwala spełnić warunki techniczne dla budynków stawianych od 2021 roku i jest wyjątkowo oszczędne. Budując dom możemy od razu przygotować go do montażu pompy ciepła. Co uwzględnić przygotowując dom pod to urządzenie grzewcze?

Dom bez komina

Decydując się na ogrzewanie pompą ciepła już na etapie wyboru projektu domu, możemy zrezygnować z komina. Pompa ciepła nie ma paleniska, dzięki czemu nie powstają spaliny, zatem budowa komina jest zbędna. Dzięki temu nie tylko ograniczymy koszty podczas budowy, ale także dalszej eksploatacji domu. Kominy nie dość, że powodują straty ciepła to konieczna jest ich konserwacja i regularne przeglądy, które są dość kosztowne. Wedle obowiązującego prawa – konserwacja – czyszczenie przewodów kominowych powinno być dokonywane przez osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje – czeladnika lub mistrza kominiarskiego.

Częstotliwość prac związanych z czyszczeniem w budynkach mieszkalnych:

  • przewody od palenisk opalanych paliwem stałym – co najmniej raz na 3 miesiące czyli minimum 4 razy w roku,
  • przewody od palenisk opalanych paliwem gazowym i płynnym –  co najmniej raz na 6 miesięcy czyli minimum 2 razy w roku,
  • przewody wentylacyjne – co najmniej 1 raz w roku.

Mniej kominów to także więcej powierzchni użytkowej w domu, a także więcej miejsca na dachu. Im mniej elementów występuje na dachu, tym więcej miejsca i możliwości dla montażu instalacji fotowoltaicznej. 

Kotłownia – czy jest potrzebna?

Kotłownia? Miejsce składowania opału? Wybierając pompę ciepła nie musisz planować dodatkowego pomieszczenia na urządzenie grzewcze czy miejsca na przechowywanie paliwa. Pompę możesz zainstalować w dowolnym miejscu gdzie jest instalacja elektryczna. Gabarytami oraz głośnością pracy urządzenie można porównać do lodówki, dlatego nie jest kłopotem ulokowanie go w domu. Typowa przestrzeń potrzebna do podpięcia najważniejszych elementów to od 1 m2 do 3 m2, w zależności od tego czy montowana jest jedynie jednostka wewnętrzna typu All In One, czy dodatkowo zasobnik na wodę użytkową. Pamiętajmy, by zapewniony był łatwy dostęp do urządzenia.

Pompa ciepła a wartość mocy przyłączeniowej

Ważna kwestia to instalacja elektryczna. Do działania pompy potrzebujemy odpowiedniej mocy przyłącza elektrycznego. Zalecana minimalna moc przyłącza z zakładu energetycznego to 17 kW. We współczesnych budynkach mamy do czynienia z dużym zapotrzebowaniem na moc. Aby nie dochodziło do wyłączeń urządzeń w chwilach wzmożonego poboru przez pompę ciepła i odbiorniki w domu, zaleca się zwiększyć moc umowną na minimum 17 kW, a zabezpieczenia przedlicznikowe na 32A. By zmienić moc przyłącza należy złożyć do operatora wniosek o zwiększenie mocy przyłączeniowej i o odpowiednie zabezpieczenia przedlicznikowe.

Odbiorniki ciepła – kaloryfery czy podłogówka?

Pompa ciepła jest najbardziej wydajna, kiedy różnica temperatur pomiędzy źródłem dolnym a górnym jest najmniejsza. Urządzenie zużywa wówczas najmniej energii elektrycznej na podgrzanie czynnika grzewczego, stąd niższe są koszty eksploatacyjne.Odbiorniki ciepła można podzielić na wysokotemperaturowe i niskotemperaturowe. Odbiorniki wysokotemperaturowe to np. grzejniki i inne punktowe źródła, odbiorniki niskotemperaturowe występują w postaci tzw. ogrzewania płaszczyznowego (ogrzewanie podłogowe, ścienne i sufitowe) oraz ogrzewania nadmuchowego. Z pompą ciepła najlepiej współpracują odbiorniki niskotemperaturowe, w szczególności podłogowe. Dlaczego? Ich główną zaletą jest znacznie większa powierzchnia wymiany ciepła w porównaniu z ogrzewaniem wysokotemperaturowym. Przy tym samym zapotrzebowaniu na moc grzewczą w budynku, możliwe jest znaczne obniżenie temperatury wody w obiegu grzewczym, nawet do 35-37 stopni Celsjusza, w porównaniu do np. grzejników które potrzebują ok. 55-60 st. C.

Pompa ciepła to doskonałe rozwiązanie dla nowego domu. Jest ekonomiczna, wygodna w użytkowaniu, a przy tym zapewnia komfort cieplny przez cały rok. Dzięki temu, że do jej działania nie jest potrzebny proces spalania, urządzenie nie emituje do środowiska szkodliwych pyłów i gazów. To czyste i multifunkcyjne urządzenie sprawdzi się w każdym energooszczędnym, nowoczesnym budynku.

Budujesz dom, a może jesteś dopiero na etapie wyboru projektu? Sprawdź naszą ofertę na instalacje OZE dla nowych domów.

 

Oceń ten artykuł

zapytaj o ofertę
Columbus