Mój Prąd 6.0 od 2 września – nie przegap szansy na dofinansowanie!

Zobacz

Mój Prąd 6.0 od 2 września – nie przegap szansy na dofinansowanie!

Zobacz
2 minut 44 sekund

Prąd jak Powietrze czyli net-billing 1:1

Prąd jak Powietrze czyli net-billing 1:1 Columbus Energy Sylwia Lewkowicz Artykuły o fotowoltaice
Ocena 3.33
3.33 (3)
3.33
3
5
Prąd jak powietrze

Usługa “Prąd jak Powietrze” czyli net-billing 1:1 pozwala wykorzystać 100% wartości wyprodukowanej energii z fotowoltaiki. Proponowane rozwiązanie to alternatywa dla powszechnie obowiązującego net-billingu. Na czym polega ten system? Dlaczego warto się na niego zdecydować?

Net-billing 1:1 – na czym polega?

Instalacja fotowoltaiczna produkuje energię ze słońca wtedy, gdy jest jasno. Najpierw trafia ona na Twoje bieżące zużycie – zasila sprzęty w Twoim domu. Natomiast nadwyżka wyprodukowanej energii odsyłana jest do sieci.

Usługa net-billingu 1:1 dostępna w ramach “Prąd jak Powietrze” pozwala bezpłatnie “magazynować” nadwyżki energii wytworzone przez instalację fotowoltaiczną i odbierać 100% ich wartości. Środki za nadwyżki energii które odsyłasz do sieci, trafiają na Twoje konto, skąd możesz je „odebrać” przez 24 miesięcy od wprowadzenia. Stawka za energię wysłaną i pobraną jest taka sama.

Prąd jak Powietrze – dla kogo?

Usługa skierowana jest dla Klientów Columbus z instalacją fotowoltaiczną do 15 kWp. Warunkiem jest korzystanie z taryf dla gospodarstw domowych (G).

Co gdy masz już instalację?

Jak wspomnieliśmy, usługa jest alternatywą dla nowego systemu rozliczeń. Jeśli masz już instalację fotowoltaiczną i rozliczasz się na “starych zasadach” tzn. Twoja energia się bilansuje, rekomendujemy Ci pozostanie w obecnym systemie. Dlaczego? 

System bilansowania jest bardzo korzystny dla prosumentów. Jeśli jesteś już posiadaczem fotowoltaiki, to prawo do zachowania systemu rozliczeń obowiązuje Cię przez 15 lat od momentu wprowadzenia pierwszej energii do sieci. Jeśli z niego zrezygnujesz np. na rzecz dołączenia do usługi “Prąd jak Powietrze”,  nie będziesz mógł wrócić do tej formy rozliczenia, a jedynie korzystać z nowego systemu czyli net-billingu (który dodatkowo, już niedługo ulegnie transformacji).

Net-billing 1:1 – alternatywa dla nowego systemu rozliczeń

“Prąd jak Powietrze” to alternatywa dla nowego systemu rozliczeń (net-billingu), w którym prosumenci sprzedają nadwyżki energii, a później w razie kupować brakujący prąd po cenach rynkowych. W nowym systemie rozliczeń ciężko przewidzieć zyski prosumenta, ponieważ stawka za sprzedaż i za zakup energii jest różna. Cena energii elektrycznej wprowadzonej przez prosumenta do sieci jest wyznaczana w oparciu o cenę rynkową miesięczną, a od 1 lipca 2024 roku cena energii wprowadzanej przez prosumentów do sieci ma być wyznaczana dla godzinowych okresów rozliczeniowych. Za energię kupowaną, płaci się po cenach rynkowch, wraz z opłatami za dystrybucje.

W usłudze Prąd jak Powietrze stawka za energię wprowadzoną, jest taka sama jak za energię pobraną. Zasady rozliczeń są jasne – brak opłaty handlowej, stała opłata produktowa, stawka za dystrybucję zgodna z Taryfą Dystrybutora.

Prąd jak Powietrze – dlaczego warto?

Fotowoltaika z net-billingiem 1:1 to szereg korzyści:

  • wykorzystanie 100% wartości wyprodukowanej energii – wprowadzasz energię do sieci za taką samą stawkę, za jaką ją pobierasz,
  • brak opłat handlowych,
  • stała opłata produktowa – jest to stała miesięczna kwota za korzystanie z usługi,
  • umowa na 24 miesięce z możliwością przedłużenia,
  • Assistance domowy, czyli bezpłatna pomoc fachowców w razie awarii w domu,
  • możliwość skorzystania z dotacji „Mój Prąd”.

Zainteresowany wykorzystaniem 100% wartości energii z fotowoltaiki? Wejdź na: pradjakpowietrze.pl i poznaj szczegóły oferty.

Oceń ten artykuł

zapytaj o ofertę
Columbus