Mój Prąd 6.0 od 2 września – nie przegap szansy na dofinansowanie!

Zobacz

Mój Prąd 6.0 od 2 września – nie przegap szansy na dofinansowanie!

Zobacz
4 minut 10 sekund

AIKO – przełomowe osiągnięcia w branży fotowoltaicznej

AIKO – przełomowe osiągnięcia w branży fotowoltaicznej Columbus Energy Sylwia Lewkowicz Artykuły o fotowoltaice
Ocena 4.6
4.6 (5)
4.6
5
5
Aiko fotowoltaika

AIKO stoi na czele rewolucji w dziedzinie fotowoltaiki, podnosząc jakość i efektywność swoich produktów na nieosiągalne jak dotąd poziomy. Producent jako pierwszy na świecie przebił granicę sprawności swych modułów osiągając 23%, a obecnie z wynikiem na poziomie 24% wyprzedza konkurencję średnio o 1,5-2 punktu procentowego. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom i zaangażowaniu w badania i rozwój, firma zdobywa uznanie na całym świecie, ustalając nowe standardy wydajności i wzornictwa. 

Technologia All Back Contact (ABC) 

Technologia All Back Contact (ABC) polega na ukryciu elektrod w tylnej ściance ogniwa, zwiększając powierzchnię absorpcji światła słonecznego. Efekt? Sprawność na poziomie ~23%. Dzięki temu moduły fotowoltaiczne są bardziej efektywne – produkują większą ilość energii, przy zachowaniu stosunkowo niewielkich rozmiarów <2m2. Poza poprawą wydajności, technologia ABC wpływa również na estetykę paneli fotowoltaicznych. Brak widocznych srebrnych linii elektrod sprawia, że moduły prezentują się nowocześnie i atrakcyjnie.

W procesie produkcji nowych ogniw fotowoltaicznych producent nie używa srebra, co ma ogromne znaczenie z uwagi na ograniczoną dostępność tego surowca na Ziemi oraz ciągłe zwiększanie zapotrzebowania na niego w branży fotowoltaicznej. W 2022 roku przemysł fotowoltaiczny stanowił bowiem około 10% światowego zużycia srebra, co podkreśla wagę poszukiwania alternatywnych rozwiązań produkcyjnych. 

Gwarancja niezawodności

Moduły fotowoltaiczne AIKO charakteryzują się niską degradacją w czasie, zapewniającą stabilną wydajność przez długie lata. W ciągu pierwszego roku użytkowania degradacja wynosi maksymalnie 1,0%, natomiast w kolejnych latach spada do zaledwie 0,35%/rok, co świadczy o ich wysokiej trwałości i niezawodności. Producent zapewnia aż 30-letnią gwarancję na wydajność, gwarantując, że po tym czasie, sprawność paneli będzie nadal utrzymywać się na poziomie przynajmniej 88,85%. Dodatkowo, panele objęte są 15-letnią gwarancją na produkt, co stanowi potwierdzenie ich wysokiej jakości i trwałości, przez długie lata eksploatacji.

Zaawansowane rozwiązania 

Produkty AIKO charakteryzują się nie tylko wysoką wydajnością, ale także trwałością i odpornością na ekstremalne warunki. Szkło hartowane o grubości 3,2 mm, pokryte powłoką antyrefleksyjną, zapewnia ochronę paneli oraz poprawia ich efektywność. Moduły są odporne m.in. na grad o średnicy 25 mm spadający z prędkością 23 m/s, a także znaczne obciążenie statyczne.

Panele AIKO są także odporne na wysokie temperatury, zachowując stabilność działania nawet w warunkach podwyższonej temperatury. Ich niski współczynnik temperaturowy (-0,29%/°C) oznacza, że mimo wzrostu temperatury otoczenia, moduły nadal zachowują wysoką wydajność (każdy 1°C powyżej 25°C przyczynia się do spadku sprawności o zaledwie 0,29%).

Wielokrotnie nagradzany producent

AIKO zdobyło prestiżową nagrodę Intersolar Award 2023, przyznawaną najbardziej innowacyjnym i przełomowym produktom i technologiom w branży fotowoltaicznej. To wyróżnienie zostało przyznane za moduły osiągające rekordową moc 620 watów przy sprawności na poziomie 24%, co stanowi znaczną przewagę nad panelami dostępnymi na rynku.

Producent odnosi sukcesy nie tylko w sferze technologicznej, lecz także w dziedzinie wzornictwa. Seria Black Hole zdobyła prestiżową nagrodę Red Dot Award 2023 w kategorii Product Design, potwierdzając, że innowacyjność i estetyka mogą iść w parze. Ta nagroda świadczy nie tylko o dbałości AIKO o technologię, ale także o detale i wyjątkowy design.

Zaangażowanie w rozwój

AIKO wyraźnie stawia na rozwój, co potwierdzają jej działania i liczne osiągnięcia. Firma w ciągu ostatnich trzech lat przeznaczyła ponad 350 milionów dolarów na badania rozwojowe i inwestycje, co świadczy o jej determinacji w dążeniu do ciągłego doskonalenia i wprowadzania nowych technologii. Nie bez znaczenia jest również fakt, że firma posiada ponad tysiąc (1061) zarejestrowanych patentów w ponad 30 krajach. To potężny kapitał intelektualny, który potwierdza zaawansowanie technologiczne AIKO oraz jej zdolność do tworzenia unikalnych rozwiązań, które mogą przyczynić się do dalszego rozwoju branży fotowoltaicznej.

Globalny zasięg

AIKO to nie tylko lider technologiczny, ale także firma o globalnym zasięgu. Posiadając zakłady produkcyjne w Chinach i instytut badawczy Solarlab Aiko Europe we Freiburgu w Niemczech, firma łączy kompetencje z różnych kontynentów, dążąc do opracowania najbardziej efektywnych technologii. Dodatkowo, europejskie centrum logistyczne w Holandii umożliwia szybkie dostawy na terenie Europy, wspierając lokalnych partnerów i klientów.

AIKO, jako pionier w dziedzinie energii słonecznej, nie tylko ustanawia nowe standardy wydajności i innowacji, ale także inspiruje innych do podejmowania śmiałych kroków w kierunku zrównoważonej przyszłości. Dzięki zaangażowaniu w badania i rozwój oraz globalnej obecności, firma AIKO jest liderem w branży fotowoltaicznej, zmieniając oblicze energii słonecznej na całym świecie.

Zainteresowany nowoczesnymi modułami AIKO? Skontaktuj się z nami już dziś i ciesz się super wydajną technologią i nowoczesnym wzornictwem modułów AIKO, dostępnych w ofercie Columbus.

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
zapytaj o ofertę
Columbus