Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz

Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz
2 minut 3 sekund

Gęstość mocy paneli fotowoltaicznych – co oznacza ten parametr?

Gęstość mocy paneli fotowoltaicznych – co oznacza ten parametr? Columbus Energy Sylwia Lewkowicz Artykuły o fotowoltaice
Ocena 5
5 (1)
5
1
5

Moc paneli fotowoltaicznych to nie jedyny parametr na który powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze fotowoltaiki dla domu. Obok sprawności modułów, współczynnika temperaturowego czy rocznego spadku mocy jest jeszcze gęstość mocy. Gęstość mocy paneli fotowoltaicznych to ważny parametr przy wyborze fotowoltaiki dla domu. Jest on szczególnie istotny, gdy do dyspozycji mamy ograniczoną przestrzeń montażową, lub dach budynku posiada skomplikowaną budowę. O czym mówi gęstość mocy i dlaczego warto zwrócić na nią uwagę?

Czym jest gęstość mocy?

Gęstość mocy to parametr określający stosunek mocy modułu do jego powierzchni. Wyrażana jest w Wp/m2. Gęstość mocy modułu fotowoltaicznego przekłada się wprost na moc uzyskiwaną z 1 m2 panelu. Jest istotny parametr przy wyborze instalacji fotowoltaicznej, która często wymaga dużej powierzchni zabudowy na dachu. Im wyższa gęstość tym lepiej, ponieważ przy zajęciu mniejszej powierzchni, możemy stworzyć instalację o większej mocy. 

Gęstość mocy – dlaczego to ważne?

Porównując moduły o różnej mocy należy wziąć pod uwagę nie ich moc, a gęstość mocy. Dlaczego? Ponieważ może się okazać, że moduł o większej mocy ma jedynie większą powierzchnię, a gęstość mocy jest taka sama lub nawet mniejsza. Większe panele są trudniejsze do optymalnego rozmieszczenia i są mniej estetyczne wizualnie. 

Wysoka gęstość mocy paneli to:

  • duża moc przy zachowaniu niewielkich rozmiarów instalacji,
  • więcej możliwości rozmieszczenia paneli na dachu,
  • mniejsze ryzyko powstawania zacienienia, czy uszkodzeń mechanicznych,
  • większa estetyka.

Co wpływa na gęstość mocy paneli fotowoltaicznych?

Na gęstość mocy paneli fotowoltaicznych wpływa zarówno rodzaj materiału z jakiego są wykonane jak i zastosowana technologia. Najniższą gęstość ogniwa fotowoltaicznego zauważa się w przypadku paneli z krzemu amorficznego, najwyższą zaś wydajnością wyróżniają się ogniwa monokrystaliczne. Na gęstość mocy ma wpływ również technologia modułów, im nowocześniejsza tym lepiej.

Jak obliczyć gęstość mocy modułu?

Gęstość mocy zależy od mocy modułu oraz powierzchni modułu. Jeśli dostawca fotowoltaiki nie podaje tego parametru, w prostu sposób możesz obliczyć go sam.

Moc modułu [Wp]/powierzchnia modułu [m2] = gęstość mocy [Wp/m2]

Pole powierzchni modułu, obliczasz mnożąc długość razy szerokość panelu. Informacje te znajdziesz w karcie katalogowej produktu.

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
zapytaj o ofertę
Columbus