Kariera Blog Relacje inwestorskie
PL

Technologia Back Contact – MWT zamiast bus barów


W standardowych ogniwach znajdują się charakterystyczne cienkie szyny zwane bus barami (BB), przez które przepływa prąd. Do tej pory producenci optymalizowali pracę ogniwa dokładając liczbę szynowodów. Najnowszym trendem jest jednak zastąpienie tradycyjnych bus barów elektrodami zbiorczymi. Na czym polega technologia MWT i jakie są zalety tego rozwiązania?

MWT Back Contact zamiast bus barów?

Bus bary są widoczne na ogniwie jako pionowe, srebrne pasma. Są one odpowiedzialne za przewodzenie prądu stałego. Producenci sukcesywnie zwiększają ilość szyn, dawniej ogniwa miały 3 główne bus bary, kolejne bardziej zaawansowane technologiczne 4 BB, a najnowsze pokrywane są 5 BB. Jaki jest minus tego rozwiązania? Zacienienie powierzchni absorbującej promieniowanie słoneczne. Rozwiązaniem tego problemu może być najnowsza technologia MWT.

Technologia ogniw kontaktowych MWT

Technologia ogniw kontaktowych MWT (Metal Wrap Through) pozwala wyeliminować straty wynikające z zacieniania przedniej powierzchni ogniwa przez bus bary, a także zlikwidować  straty wynikające z rezystancji szeregowej.

W modułach MWT ogniwa posiadają elektrody na tylnej części, dzięki temu nie widzimy charakterystycznych pasm biegnących wzdłuż modułu. Na module widać jedynie granice poszczególnych ogniw. To rozwiązanie sprawia, że powierzchnia absorpcji promieniowania słonecznego jest większa, a co za tym idzie, większa jest też sprawność całego modułu. Co więcej, moduły wykorzystujące ogniwa kontaktowe są jeszcze bardziej odporne na mikropęknięcia.

Zalety ogniw kontaktowych MWT

MWT od Sunport Power na wyłączność dla Columbus Energy

Wraz z końcem listopada br., Columbus Energy zawarło kontrakt z Sunport Power, który gwarantuje wyłączność na zakup i dystrybucję wszystkich produktów w technologii MWT w Polsce. Teraz technologia ogniw kontaktowych azjatyckiego producenta dostępna jest tylko dla Klientów Columbus Energy. 

Nie masz jeszcze fotowoltaiki? Zamów spotkanie z doradcą energetycznym

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego darmowego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami.